26 lutego 2018

Goździk brodaty z Mojego Lasu

Raz kiedyś widziałam tego goździka, pojedynczą roślinę, w Moim Lesie, lecz ledwie spuściłam go z oka - ktoś go zerwał. U progu ubiegłego lata, w zupełnie innym miejscu trafiłam na całą "rabatkę" goździków brodatych - wybrały sobie nasłoneczniony skrawek ziemi pomiędzy drzewami. Może i uciekły z ogrodu, choć raczej ktoś je wysiał, ale wyrosły, pięknie zakwitły ku uciesze motyli, a później... zniknęły bez śladu.
Ciekawe, czy przetrwają zimę (toż to ergazjofigofity) i pojawią się także tego lata? Bardzo by mnie to ucieszyło :-)

Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. W Polsce jest często uprawiany (na rabatach, kwietnikach i na kwiat cięty), czasami dziczeje (18 czerwca)
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – rośnie dziko w Azji na obszarze Chin i Korei Północnej oraz w południowej Europie (od Pirenejów po Karpaty i Bałkany)
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – osiąga wysokość (20)30-50(70) cm. Łodyga wzniesiona, prosta, naga, gruba, aale dość krucha, mocno ulistniona i rozgałęziająca się (w górnej części)
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – ulistnienie naprzeciwległe. Liście matowozielone, eliptyczno-lancetowate, całobrzegie, ostro zakończone, bez przylistków, o długości do 10 cm i szerokości 5-20 mm. Są jedno nerwowe i zrośnięte nasadami.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – wymaga słonecznych stanowisk i gliniasto-piaszczystych gleb o stałej wilgotności. Na suchym stanowisku rośnie słabo i szybko przekwita. Roślina dość łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – kwiaty zebrane po 5-30 w gęste, główkowate wierzchotki. Kwiaty są siedzące, lub wyrastają na krótkich szypułkach. Kielich sztywny, złożony z 5 zrośniętych działek, korona z 5 wolnych płatków ząbkowanych na szczycie.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – u typowego gatunku korona kwiatu jest pojedyncza, czerwonego koloru, u odmian ogrodowych jest pełna w różnych odcieniach czerwieni, często wielobarwna. Wewnątrz kwiatu 1 słupek i 10 pręcików. Kwiaty przedprątne, kwitną od czerwca do września, zapylane przeważnie przez motyle.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – istnieje wiele odmian różniących się kształtem i barwą kwiatów, intensywnością zapachu, a także terminem kwitnienia. Kwiaty cięte długo utrzymują się w wazonie.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.) – płatki kwiatów mają 7-9 mm długości, ząbkowane końce, kielich zielony. Mogą być jedno- lub wielobarwne, często z tzw. oczkiem, pojedyncze, rzadziej pełne. Barwy kwiatów: biała, różowa, czerwona lub karminowa, w różnych odcieniach i kombinacjach. Zapach intensywny, korzenny.


Ergazjofigofit – gatunek rośliny uprawnej obcego pochodzenia, który przejściowo dziczeje. Ergazjofigofity zwykle pojawiają się w siedliskach naturalnych lub półnaturalnych wokół terenów upraw danego gatunku, ale nie udaje im się trwale zadomowić. Gatunki te zwykle nie mają szans na przejście całego cyklu rozwojowego w określonych warunkach klimatycznych i w krótkim czasie zanikają ze stanowisk spontanicznych. Nielicznym jednak, czy to w wyniku skrzyżowania z rodzimymi gatunkami, czy też korzystnych dla nich zmian w środowisku, udaje się czasami trwale zaaklimatyzować.

Według badań Krzysztofa Rostańskiego z 1989 r. w polskiej florze było 149 ergazjofigofitów. Liczba ta jednak zmienia się ciągle.

Ergazjofigofity wraz z efemerofitami (gatunkami przejściowo zawleczonymi) tworzą grupę diafitów (gatunki roślin obcego pochodzenia, które przejściowo występują w naszej florze i nie udało im się trwale zadomowić).
y46.06.  (88)

goździk brodaty, Dianthus barbatus, goździk brodaty zdjęcia opis, Dianthus barbatus opis botaniczny, goździk brodaty wygląd informacje, Dianthus barbatus zdjęcia info, goździk brodaty chwile zachwycone, Dianthus barbatus chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. Czasami nasiona są w stanie przetrwać zimę, jeżeli tylko nie wymarzły powinny pojawić się znowu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo na to liczę, tym bardziej, że goździki te pojawiły się w miejscu oddalonym o kilkaset metrów od tego pierwszego, jedynego. Pozdrawiam

      Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...