24 kwietnia 2015

Kwitnący modrzew


Na Drugim Końcu Miasta wypatrzyłam kwitnący modrzew. Już tydzień wcześniej na jego gałązkach widziałam nieliczne, różowiejące małe szyszeczki, ale teraz jest ich naprawdę sporo. Te sterczące do góry, różowe ślicznotki to kwiaty żeńskie (aha!). O mały włos przegapiłabym kwiaty męskie - blade, niepozorne mizerotki. Na szczęście zwróciłam uwagę na zwisające w dół, żółtawe "wyrostki" sądząc, że są to niedojrzałe jeszcze kwiaty, które wkrótce staną się różowe. Okazało się jednak, że mają inną budowę - domyśliłam się więc, że muszą być to kwiaty odmiennej płci (z intuicyjnym wskazaniem na rodzaj męski  ;-P ).
Szukając opisu kwiatów modrzewia, jak zwykle(!) okazało się, że jest to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, liczący... kilkanaście gatunków oraz wiele odmian. Co prawda, w Polsce, w warunkach naturalnych występują tylko dwa gatunki (modrzew europejski i polski), ale modrzew, który spotkałam został posadzony ponad 35 lat temu w ramach upiększania osiedla. A nuż to jakiś obcy, egzotyczny gatunek lub odmiana?
Wnikliwa, acz pobieżna weryfikacja wskazuje jednak, że najprawdopodobniej jest to modrzew europejski. Kiedyś opiszę ten gatunek, ale na razie przedstawiam jego kwiaty.
Znawcy modrzewi proszeni są o weryfikację. Z góry dziękuję.

Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Pierwotnym miejscem jego występowania były góry środkowej Europy (Alpy, Karpaty), ale został rozpowszechniony na innych terenach w wyniku nasadzeń. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Poza tym jest sadzony powszechnie na terenie całego kraju.
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, równocześnie ze szpilkami. Roślina wiatropylna, nagonasienna (nie tworzy owoców).
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - roślina jednopienna. Kwiaty żeńskie są purpurowo-czerwone, potem zieleniejące, wyrastają na ulistnionych krótkopędach. 
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) -  jajowate szyszeczki żeńskie są większe od męskich. Drzewo kwitnie na od kwietnia do maja (fot. 23 kwietnia).
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - okrągłe lub jajowate kwiaty męskie (0.5-1 cm długości) wyrastają u spodu gałązek.
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - żeńskie szyszeczki stojące, jajowate, o długości 1-3 cm. Początkowo jaskrawe, różowoczerwone do bordowych (rzadziej bladoróżowe), później zieleniejące. Dojrzale szyszki (2-4 cm długości) często pozostają na gałęziach przez kilka lat.
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - okrągławe, jasnożółte kwiaty męskie wyrastają na kilkuletnich krótkopędach i są skierowane w dół.źródło 1, źródło 2, źródło 3,


.15.53.

modrzew europejski, Larix decidua, modrzew kwiaty, modrzew kwitnący, modrzew kwiaty wygląd zdjęcia, modrzew kwitnący wygląd zdjęcia, modrzew europejski kwiaty zdjęcia, Larix decidua kwiaty zdjęcia, modrzew europejski kwitnący zdjęcia, Larix decidua kwitnący zdjęcia, modrzew europejski chwile zachwycone, Larix decidua chwile zachwycone,

10 komentarzy:

 1. PRZEPIĘKNE makra!!!!
  Samo zjawisko znam doskonale, bo modrzewi ci u nas dostatek, ale tak świetne zdjęcia widzę po raz pierwszy. Moje niech się schowają (link do posta sprzed wielu lat)
  http://makrodrogi.blogspot.com/2011/04/ofiary-konkurencji.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę ładne zdjęcia! :) Piękne kolory :) Ech, zazdrość normalnie w człowieku wzbiera, no... Też spróbuję znaleźć i sfotografować, a co! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miło mi. Wypatruj modrzewi, bo będą kwitły jeszcze przez jakiś czas. Na pewno pięknie je sfotografujesz :-)

   Usuń
 3. Nigdy nie zauważyłam, że modrzew tak pięknie kwitnie :O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dotąd nie zauważałam, że modrzew w ogóle kwitnie, i to na różowo :-D

   Usuń
 4. Aniko, śliczne zdjęcia, a to pierwsze jest po prostu cudne!
  Przyznam, że gdybym zobaczył tylko to jedno zdjęcie, miałbym wątpliwości w rozpoznaniu, a wydawało mi się, że modrzew znam dobrze. To zdjęcie wypięknia kwiaty drzewa, przedstawia je ładniejszymi, niż się je widzi.
  A może nie nachyliłem się dostatecznie oglądając?
  Znowu kwiaty żeńskie ładniejsze od męskich?? To niesprawiedliwe!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pierwsze zdjęcie ma za zadanie zwrócić uwagę - jeśli tak się dzieje, to bardzo się cieszę (cel osiągnięty).
   Nie upiększałam zdjęć - nawet nie potrafię, zresztą ile można wskórać z przeglądarką IrfanView?
   Kwiaty obu płci są niezbędne, by powstały owoce, ale chyba bezstronnie przyznasz, że te różowe "cukiereczki' po prostu SĄ ładniejsze?
   Moje dygresje co do urody kwiatów męskich czy żeńskich są żartobliwe, choć zdałam sobie sprawę, że mają ciut głębsze podłoże - to taki mały odwet za dowcipy o tym, jak Bóg stworzył mężczyznę, a potem kobietę.

   Usuń
 5. Czepiam się troszkę....z botanicznego punktu widzenia nie można mówić tu o kwiatach. Jak sama zauważyłaś jest to drzewo z grupy tzw. nagonasiennych, a one nie mają ani kwiatów ani owoców. Fachowo należałoby napisać że są to strobile męskie i żeńskie. Ale jak nikt nie słyszy to ja też mówię, że modrzew kwitnie ;) Zdjęcia jak zwykle piękne. Botanik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za to uściślenie, choć opisy pod zdjęciami czerpałam ze źródeł i nawet Wikipedia określa strobile jako kwiaty męskie i żeńskie. W przyszłości nie będę szafować jednak określeniem "kwiaty". Z drugiej strony jak inaczej niż "kwitnienie" określić ów stan, w którym modrzew czy cis (też już o nim pisałam) wydają owe strobile.
   Dziękuję za odwiedziny i pieczę merytoryczną. Pozdrawiam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...