28 kwietnia 2015

Słodki migdałek


Wiosną odechciewa się jeść - człowiek syci się słońcem, kolorami, coraz śmielszym śpiewem ptaków i widokiem kwiatów o najrozmaitszych barwach i kształtach. Oto kolejna roślina o wręcz cukierkowatym wyglądzie, na której widok zawsze przystaję na długą chwilę (oniemieję) - migdałowiec trójklapowy. Kiedy kwitnie (właśnie teraz!) obsypuje się mnóstwem dużych kwiatów o wielu płatkach przypominających różyczki. Widok jest niezwykły, bo gałązki krzewu niemal uginają się pod ciężarem kwiatów, a listków prawie nie widać.
Kiedyś wydawało mi się, że tylko mirabelka rozkwita zanim jeszcze rozwinie liście, ale teraz, gdy o wiele uważniej przyglądam się drzewom, widzę, że pojawianie się kwiatów w pierwszej kolejności, jeszcze przed liśćmi, jest zjawiskiem powszechnym.

Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - gatunek rośliny krzewiastej, należący do rodzaju Prunus (śliwa)
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - kwitnie obficie od kwietnia do połowy maja
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - kwiaty pełne, przypominające różyczki o średnicy do 3,5 cm.
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) kwiaty są bardzo efektowne i widoczne z daleka na bezlistnych pędach. Kolor kwiatów biały, różowawy lub różowy.
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - by kwitł obficie wymaga silnego przycinania, by korona uległa zagęszczeniu. Przycinanie należy przeprowadzać w czerwcu, po przekwitnięciu rośliny. Pędy skraca się o 2/3.
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego, gdyż jego kwiaty są wrażliwe na przymrozki.
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.)pochodzi z Chin i Korei, w Polsce jest krzewem chętnie uprawianym.
Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - liście są eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku (stąd określenie "trójklapowy"), porośnięte delikatnymi włoskami.


 -----------------------------------


Migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy (Prunus triloba Lindl.) - gatunek rośliny krzewiastej, należący do rodzaju śliwa (Prunus). Występuje w Chinach i Korei. Introdukowany do Stanów Zjednoczonych. Nazwa "trójklapowy" wywodzi się od kształtu liści.
Migdałek trójklapowy to pięknie kwitnący, szeroko rozrastający się krzew z wyprostowanymi pędami. Dorasta do 2 m.

Liście - eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku, ostro podwójnie piłkowane, ciemnozielone, porośnięte delikatnymi włoskami, rozwijają się dopiero po przekwitnięciu kwiatów.

Kwiaty -  pełne, przypominające kwiaty róży, osiągają do 3,5 cm średnicy, bardzo efektowne, w kolorze białym, różowawym lub różowym.
Zakwita na przełomie kwietnia i maja przed rozwojem liści.

Owoce - okrągławe, rzadko się pojawiają.

W uprawie, oprócz formy krzewiastej, występują formy drzewiaste szczepione na podkładce "Multiplex". Mają kulistą koronę i wysokość ok. 150 cm. Migdałek może być uprawiany na obszarach o łagodnym klimacie, jego kwiaty są bowiem wrażliwe na wiosenne przymrozki. U form szczepionych na pniu często pojawiają się dzikie odrosty, które należy usuwać. W czerwcu, po przekwitnięciu rośliny jego pędy należy silnie przyciąć, by korona uległa zagęszczeniu, nie przycinany migdałek bowiem wytwarza luźną i słabo kwitnącą koronę

Preferuje stanowisko słoneczne (południowe), miejsce osłonięte przed mroźnymi wiatrami (kwiaty migdałka często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki)
Toleruje wszystkie uprawne gleby ogrodowe. Najlepiej rośnie i kwitnie w żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej glebie.


Źródła i linki - link 1, link 2, link 3, link 4


.16.65.

krzew kwitnący różowe kwiaty, migdałowiec trójklapowy, migdałek trójklapowy, Prunus triloba, migdałowiec trójklapowy zdjęcia opis, migdałek trójklapowy zdjęcia opis, Prunus triloba zdjęcia opis, migdałowiec trójklapowy krzew zdjęcia, migdałek trójklapowy krzew obrazy, Prunus triloba wygląd krzew, migdałowiec trójklapowy chwile zachwycone, migdałek trójklapowy chwile zachwycone, Prunus triloba chwile zachwycone,

10 komentarzy:

 1. Ale sliczny! Chyba musze zaczac dokladniej sie przygladac wsyzstkim tym kwitnacym cudownosciom - bo takie kwiatki mi jeszcze nigdy nie wpadly w oko. Piekne, naprawde. No i zdjecia tez oczywiscie :) Ta pojedyncza galazka na tle nieba - wiosna w koncentracie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze rok temu widziałam tylko jednego migdałka w formie drzewka - część zdjęć, łącznie z tym, które określiłaś jako "wiosnę w koncentracie" właśnie go przedstawia. Miałam trudności, by dotrzeć do jego kwiatów, nie tylko ze względu na jego wysokość, ale i dzikie odrosty, kwitnące biało (mirabelkowato?). W tym roku widziałam już migdałka przynajmniej w trzech miejscach. Może ktoś posadzi go w Twojej okolicy i też będziesz mogła go podziwiać :-)

   Usuń
 2. Rosną takie dwa w moim ogródku :-) kwitną cudnie...nieświadoma takich zaleceń w ubiegłym roku je mocno przycięłam ;-) i bardzo się zagęściły, kwiaty cieszą oczy wszystkich :-). Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, migdałki to piękne krzewy. Dobrze, ze je przycięłaś - masz intuicję :-). Pozdrawiam

   Usuń
 3. Zachwycająco pięknie kwitnąca roślina. I zdjęcia piękne. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, gravitko! Miło mi to czytać, choć jestem absolutnie pewna, że Ty o wiele piękniej sfotografowałabyś migdałka - ja ciągle tylko fotuję ;-D. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Witaj, Aniko.
  Faktycznie, słodki migdałek:) Na tle błękitu nieba wygląda ślicznie, ale patrząc na te pyszne kwiaty, zaraz pomyślałem o moich iglicach pospolitych i kosmatych bodziszkach. Ciekawe, dlaczego…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że masz wielki sentyment do maleńkiej iglicy. Dziś znalazłam w miejsce, w którym rośnie jej mnóstwo, a także bodziszki kosmate (te biało-fioletowawe. A może to jednak jakiś inny gatunek? Było ich tak dużo i ani jednego różowego, że trudno mówić, iż są albinotycznymi wybrykami). Mam nadzieję, że będzie co pokazać... wkrótce.
   A migdałek - choć nadal kwitnie, to kwiatów ma jakby mniej. Cieszę się więc, że "upolowałam" go w pełnym rozkwicie. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Tak, mam sentyment, bo z kwiatami jest podobnie jak z kobietami: jedne mają krzykliwą urodę, taką na pokaz, drugie trzeba poznać, pochylić się nad nimi, żeby zostać zauroczonym ich nieśmiałą, nierzadko ukrytą, urodą. Jeśli jednak tak się stanie, urok jest trwały.
   Te piękne, wielkie kwiaty mają dość adoratorów, mnie nie musi być w ich gronie, a iglica potrzebuje mnie – tak czasami czuję; bywa wtedy, że śmieję się z siebie z powodu takiej personifikacji kwiatów.

   Usuń
 5. jeden z piękniejszych krzewów kwitnących o tej porze - wolę tarniny, ale one szybko przekwitają.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...