26 kwietnia 2015

Wiosenne liście tawuły


Czy to jesień? Nie, to wiosenne liście tawuły japońskiej. Za jakiś czas staną się bardziej zielone - zielonkawe z domieszką żółci, ale teraz mienią się ciepłymi barwami od złocistego do purpurowego.
Zdobią miejskie klomby i skwery - kolor ich liści efektownie kontrastuje z otaczającą zielenią.

Tawuła japońska, tawuła Bumalda, tawuła drobna (Spiraea japonica L.) w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Oprócz odmian pochodzących od typowej formy tego gatunku znajdują się w uprawie także kultywary i mieszańce tawuły oznaczane jako Spiraea hybr.Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) ma liście jajowate, ostro zakończone, dość duże, piłkowane.

Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) pięknie komponuje się z innymi roślinami. Może być uprawiana na rabatach, w ogrodach skalnych, doskonale także nadaje się na niskie żywopłoty. Istnieją odmiany ozdobne o różnych kolorach kwiatów oraz o barwnych liściach.

Tawuła japońska (Spiraea japonica L.)jest jednym z najmniejszych gatunków tawuły (rzadko przekracza 1 m wysokości)

Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) - większość odmian kwitnie od końca czerwca do sierpnia, niekiedy powtórnie we wrześniu. Odmiany późne kwitną od lipca do września.

Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) przyjmuje formę niedużego krzewu, którego sztywne pędy unoszą się ku górze.

Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) ma dekoracyjne liście oraz zwarty, gęsty pokrój. Najbardziej lubi stanowiska słoneczne.

Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) swoją dekoracyjność zarówno liści, jak i kwiatów, utrzymuje od wiosny aż do jesieni.
Tawuła japońska (Spiraea japonica L.) - liście tej odmiany są akurat zielone. Jej różowawe kwiaty pokazywałam tutaj (zdjęcia 1,3,5, 6,7, 8,10)


Opis botaniczny tawuły japońskiej podałam TUTAJ.

Linki do stron o tawule japońskiej - Wikipedia, e-ogrody, Świat kwiatów, Budujesz

.16.11.

tawuła japońska, tawuła Bumalda, tawuła drobna, Spiraea japonica, krzew ozdobne liście kolorowe, tawuła japońska ozdobne liście, tawuła Bumalda liście kolorowe, tawuła drobna kolorowe liście, Spiraea japonica liście zdjęcia, tawuła japońska chwile zachwycone, tawuła Bumalda chwile zachwycone, tawuła drobna chwile zachwycone, Spiraea japonica chwile zachwycone, tawuła japońska opis zdjęcia

2 komentarze:

 1. Uwielbiam tawuły i tawułki, mam ich w ogrodzie mnóstwo - o liściach zielonych, żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Wybarwiają się przepięknie i są bezproblemowe. Moja ulubiona to Golden Princess.
  Miłego tygodnia Aniko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwracam już uwagę na drzewa i krzewy. Trochę poznałam też i tawuły. Jestem zaskoczona, że mogą przybierać tak rozmaite formy i kolory, ale z drugiej strony - całkiem łatwo je rozpoznać. Ewo, dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń