19 października 2019

Czyściec wełnisty

Tej wiosny na całej powierzchni jednego z poznańskich rond posadzono mnóstwo nadzwyczaj pięknych tulipanów o dużych amarantowych kwiatach. Kwitły długo i obficie budząc zachwyt przejeżdżających. Widziałam te tulipany kilkukrotnie, gdy zdążałam tramwajem do Botanika, a potem do domu.
Któregoś razu zastałam jedynie kikuty pozbawione płatków oraz zielone liście - tyle zostało z tulipanów. Pomiędzy nimi jaśniały plamki rozrastających się rozet. Niedługo potem zobaczyłam w Botaniku rośliny, których charakterystyczny wygląd od razu skojarzył mi się z tymi wyrastającymi na klombie.
Ach, jakaż to była efektowna i sprytna sztuczka! Wiosenne tulipany po jakimś czasie uschły i zanikły pośród równie licznego orszaku seledynowo srebrzyście połyskujących czyśćców wełnistych. W przeciwieństwie do tulipanów, u tego gatunku daleko bardziej niż kwiaty dekoracyjne są liście oraz wyprostowane pędy.

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina K.Koch) – gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jasnotowatych.

czyściec wełnisty Stachys byzantina  24 maja

czyściec wełnisty Stachys byzantina  24 maja

czyściec wełnisty Stachys byzantina  24 maja

czyściec wełnisty Stachys byzantina  14 czerwca

czyściec wełnisty Stachys byzantina  14 czerwca

czyściec wełnisty Stachys byzantina  14 czerwca

czyściec wełnisty Stachys byzantina  20 czerwca

czyściec wełnisty Stachys byzantina  6 sierpnia
------------------------------------------
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina K.Koch) – gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jasnotowatych.
Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu. Jest uprawiany w wielu krajach świata

Pokrój - bylina wysokości do 30-40 cm.

Łodyga - pojedyncza, sztywna, pokryta włoskami zwróconymi do dołu. Posiada kłącze i bulwiaste rozłogi.

Liście - ulistnienie nakrzyżległe. Liście są grube, miękkie, o kształcie podługowato – eliptycznym. Pokryte są długim, gęstym, biało-szarym kutnerem. Liście utrzymują się przez całą zimę.

Kwiaty - małe, niepozorne, purpurowo-fioletowe, o długości do 2 cm, dwuwargowe. Zebrane w kłos.

Owoce - rozłupnia. Nasiona ciemnobrunatne i połyskujące.


Roślina ozdobna często uprawiana w ogrodach.
Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki ścieżek, jako roślina okrywowa. Może też być uprawiana w pojemnikach.
Jej walorami ozdobnymi są srebrzyste, filcowate pędy oraz liście. Doskonale kojarzy się w zestawieniu z innymi gatunkami roślin. 
Podczas zimnej i wilgotnej pogody staje się jednak brzydsza. Kwiaty dekoracyjne bywają jedynie w pierwszej fazie kwitnienia.

Uprawa - czyściec wełnisty dobrze znosi suszę, rośnie w miejscach słonecznych jak i pół cienistych. Najlepiej na glebach gliniasto-piaszczystych, kamienistych. Nie potrzebuje silnego nawożenia i podlewania, odczyn gleby nie odgrywa istotnej roli.
Gatunek jest mrozoodporny (strefy mrozoodporności 5-10). Liście utrzymują się również zimąźródło, link,czyściec wełnisty, Stachys byzantina, czyściec wełnisty zdjęcia opis, Stachys byzantina informacje wygląd, czyściec wełnisty chwile zachwycone, Stachys byzantina chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. Sam stosuję tę metodę, na jednym miejscu kilka roślin o różnym czasie kwitnienia. Trzeba tylko dobrać takie by się wzajem nie zarastały.

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...