31 października 2021

Len złocisty (Linum flavum)

W Botaniku rośnie nieopodal lnu włochatego. Jest znacznie niższą rośliną niż len włochaty, a jego kwiaty są dwukrotnie mniejsze. Zdjęcia powstały w 2017 r. Mimo wszystko, szkoda byłoby je kasować, skoro przedstawiają tak rzadki w naszym kraju gatunek rośliny.

Len złocisty (Linum flavum L.) – gatunek rośliny z rodziny lnowatych (Linaceae). 

Len złocisty (Linum flavum L.) – w Polsce jest bardzo rzadki, spotykany jest głównie  na południu kraju. Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową (20 lipca)
 
Len złocisty (Linum flavum L.) – w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową [6 lipca]

Len złocisty (Linum flavum L.) – osiąga wysokość 30-50 cm. Kwiaty żółte, zebrane po kilka w wierzchotkę na szczycie łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia

Len złocisty (Linum flavum L.) –  jajowate płatki korony są dwukrotnie dłuższe od działek kielicha. Znamię słupka maczugowate. 
 
Len złocisty (Linum flavum L.) A poniżej len włochaty (kiedyś przedstawiony TUTAJ), również rzadki i zagrożony wyginięciem gatunek flory Polski.


Len włochaty (Linum hirsutum L.) 

2 komentarze:

  1. Piękne kwiaty.
    Co raz dowiaduję się o zagrożeniu bytu jakiejś rośliny. Przetrwały miliony lat, teraz znikają głównie przez nas...
    W tym roku po raz pierwszy widziałem plantacje lnu, ale jego kwitnienie jakoś mi umknęło. Na wiosnę będę szukał pól z lnem na Roztoczu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Urokliwe rośliny, ale najfajniej je spotkać w naturze, gdzieś pomiędzy wsiami i pagórami, podczas wędrówki - wtedy cieszą najbardziej.

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...