Jeśli znajdziesz bieńce, które jakoś nie chcą otworzyć się w ciągu dnia, odwiedź je późnym wieczorem, a nawet w nocy. Dopiero o tej porze dnia latają nocne motyle i to na nie czekają szeroko rozpostarte białe tarcze.
Bniec biały (Melandrium album (Mill.) Garcke) z rodziny goździkowatych. Inne nazwy: lepnica biała, goździeniek biały. |
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych - mały przykoronek uniemożliwia drobnym owadom dostęp do nektaru |
Bniec biały kwitnie od maja do września, ale jego kwiaty widywałam jeszcze na początku października |
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych |
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych |
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych |
Kwiat bieńca białego widziany z boku. Szypułki różnej długości, wyrastają z kątów liści lub na szczytach pędów. |
Przekwitły bniec biały. Kielichy kwiatów męskich przeważnie są bladozielone, czasem białawe, o ciemnozielonych lub czerwonawych nerwach, gruczołowato owłosione. |
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych |
Jak wygląda owoc (torebka) bieńca białego pokazałam tutaj.
--------------------
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje na terenie Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Wprowadzony i zadomowiony w Ameryce Północnej. W Polsce archeofit pospolity na całym obszarze.
Uważany za chwast. Najczęściej (w uprawach) zachwaszcza koniczynę, lucernę i łąki. Występuje także w zbożach, roślinach okopowych i ogrodach.
Nie podlega ochronie.
Łodyga - prosto wzniesiona, rozgałęziona, dorasta do 1 m wysokości. Miękko owłosiona, w wyższych partiach gruczołowato owłosiona, lepka. Wysokość 30-80 cm.
Liście - dolne jajowate, zwężone ku nasadzie, długości 4-10 cm, zebrane w przyziemną rozetę. Górne liście lancetowate, siedzące, naprzeciwległe. Liście są całobrzegie i miękko owłosione.
Kwiaty - duże, o średnicy 2-3 cm, o białej koronie i głęboko wciętych płatkach, przeważnie jednopłciowe, osadzone na szeroko rozgałęzionych szypułkach (zebrane w wierzchotkę dwuramienną). Szypułki różnej długości, wyrastają z kątów liści lub na szczytach pędów. Kwiaty żeńskie mają większe kielichy, rozdęte i beczułkowate, słupek z 5 znamionami, kielichy mają 20 brązowych prążków. Kwiaty męskie o smuklejszych, walcowatych lub butelkowatych kielichach, które mają 10 brązowych prążków. Kielichy przeważnie bladozielone, czasem białawe, o ciemnozielonych lub czerwonawych nerwach, gruczołowato owłosione.
Kwitnie - od czerwca do września, kwiaty zapylane są przez ćmy. Otwierają się dopiero wieczorem, wydzielając silny zapach. Mały przykoronek uniemożliwia dojście drobnym owadom do nektaru
Owoce - torebka o wyprostowanych ząbkach. Szare nasiona, silnie brodawkowane, zebrane w jajowatej torebce okrytej trwałym, brązowym kielichem.
Korzeń - białożółty, palowy, przeważnie gruby, rozgałęziony, rośnie na głębokość od 0,5 m do ponad 1 m. Zawiera węglowodany i saponiny, w większych ilościach jest trujący.
Roślina jednoroczna lub sporadycznie dwuletnia.
Siedlisko - przydroża, pola, miedze, zarośla, ogrody, nieużytki, siedliska ruderalne i tereny zabudowane.
Występuje od niżu po położenia górskie. Rośnie w ciepłych miejscach, na dość suchych glebach. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, bogate w azot.
Beautiful white flowers. Congratulations.
OdpowiedzUsuńAle trafiłam na blog! Se zapiszę tego bloga!!! :)
OdpowiedzUsuń