26 listopada 2013

Wesoły wiatraczek - bniec biały

Samotnie rosnący bniec biały, zwany także lepnicą białą lub goździeńkiem białym sprawia wrażenie zagubionego. Wesoło się robi, gdy można zobaczyć skupisko bieńców. Rosnąc w gromadce, na tle zieleni raduje oczy głęboko porozcinanymi, tworzącymi koło białymi płatkami kwiatów osadzonych w ciemnoróżowych lub bladozielonych kielichach "umocowanych" na podobieństwo małych dziecięcych wiatraczków. A kiedy roślinami porusza lekki wiatr, patrzysz jak z wdziękiem chwieją się... pozostając wyprostowane. Chwilami odnosisz wrażenie, że lśniąco białe płatki zaczynają wirować...
Jeśli znajdziesz bieńce, które jakoś nie chcą otworzyć się w ciągu dnia, odwiedź je późnym wieczorem, a nawet w nocy. Dopiero o tej porze dnia latają nocne motyle i to na nie czekają szeroko rozpostarte białe tarcze.

Bniec biały (Melandrium album (Mill.) Garcke) z rodziny goździkowatych. Inne nazwy: lepnica biała, goździeniek biały.
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych - mały przykoronek uniemożliwia drobnym owadom dostęp do nektaru
Bniec biały kwitnie od maja do września, ale jego kwiaty widywałam jeszcze na początku października

Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych
Rozwijające się pąki kwiatowe bieńca białego. Kielichy kwiatowe osadzone są na szeroko rozgałęzionych szypułkach. Szypułki różnej długości, wyrastają z kątów liści lub na szczytach pędów.
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych
Kwiat bieńca białego widziany z boku. Szypułki różnej długości, wyrastają z kątów liści lub na szczytach pędów.
Przekwitły bniec biały. Kielichy kwiatów męskich przeważnie są bladozielone, czasem białawe, o ciemnozielonych lub czerwonawych nerwach, gruczołowato owłosione.
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) z r. goździkowatych
Jak wygląda owoc (torebka) bieńca białego pokazałam tutaj.

--------------------

Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje na terenie Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Wprowadzony i zadomowiony w Ameryce Północnej. W Polsce archeofit pospolity na całym obszarze.
Uważany za chwast. Najczęściej (w uprawach) zachwaszcza koniczynę, lucernę i łąki. Występuje także w zbożach, roślinach okopowych i ogrodach.
Nie podlega ochronie.

Łodyga - prosto wzniesiona, rozgałęziona, dorasta do 1 m wysokości. Miękko owłosiona, w wyższych partiach gruczołowato owłosiona, lepka. Wysokość 30-80 cm.

Liście - dolne jajowate, zwężone ku nasadzie, długości 4-10 cm, zebrane w przyziemną rozetę. Górne liście lancetowate, siedzące, naprzeciwległe. Liście są całobrzegie i miękko owłosione.

Kwiaty - duże, o średnicy 2-3 cm, o białej koronie i głęboko wciętych płatkach, przeważnie jednopłciowe, osadzone na szeroko rozgałęzionych szypułkach (zebrane w wierzchotkę dwuramienną). Szypułki różnej długości, wyrastają z kątów liści lub na szczytach pędów. Kwiaty żeńskie mają większe kielichy, rozdęte i beczułkowate, słupek z 5 znamionami, kielichy mają 20 brązowych prążków. Kwiaty męskie o smuklejszych, walcowatych lub butelkowatych kielichach, które mają 10 brązowych prążków. Kielichy przeważnie bladozielone, czasem białawe, o ciemnozielonych lub czerwonawych nerwach, gruczołowato owłosione. 
Kwitnie  - od czerwca do września, kwiaty zapylane są przez ćmy. Otwierają się dopiero wieczorem, wydzielając silny zapach. Mały przykoronek uniemożliwia dojście drobnym owadom do nektaru

Owoce  -  torebka o wyprostowanych ząbkach. Szare nasiona, silnie brodawkowane, zebrane w jajowatej torebce okrytej trwałym, brązowym kielichem.

Korzeń  - białożółty, palowy, przeważnie gruby, rozgałęziony, rośnie na głębokość od 0,5 m do ponad 1 m. Zawiera węglowodany i saponiny, w większych ilościach jest trujący. 
Roślina jednoroczna lub sporadycznie dwuletnia.
Siedlisko -  przydroża, pola, miedze, zarośla, ogrody, nieużytki, siedliska ruderalne i tereny zabudowane. 
Występuje od niżu po położenia górskie. Rośnie w ciepłych miejscach, na dość suchych glebach. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, bogate w azot.

bniec biały, Melandrium album, lepnica biała, goździeniek biały, goździkowate, owoc bieńca, zdjęcia bniec biały, bniec biały inna nazwa, bniec chwast, białe kwiaty łąka, białe kwiaty różowa łodyga, kwiat łąkowy jak wiatraczek, rośliny łąkowe

2 komentarze:

  1. Beautiful white flowers. Congratulations.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale trafiłam na blog! Se zapiszę tego bloga!!! :)

    OdpowiedzUsuń