13 stycznia 2016

Czosnek bulwiasty


Pierwszą rośliną, która przykuła moją uwagę w Ogrodzie Botanicznym, był czosnek bulwiasty. Nic dziwnego - rozległa, wysoka kępa gęsto rosnących roślin o dekoracyjnych, białych kwiatach budziła zaciekawienie. Wypukłe baldachy kołysały się lekko na sztywnych, cienkich łodygach. Drobne, gwiazdkowate kwiatki wabiły pszczoły i inne błonkówki. Pachniało.
Było ciepłe, wrześniowe południe - zdecydowanie nie najlepsza pora na fotografowanie. Nie miałam jednak wyjścia - teraz albo wcale. Z minuty na minutę na kępę czosnku wkraczał cień rzucany przez rosnące nieopodal drzewa. Gdy dwa tygodnie później ponownie odwiedziłam ogród, kępa czosnku pogrążona była w całkowitym cieniu, a i kwiatów było już niewiele.

Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum Rottler ex Spreng. 1825) - gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych. Synonimy: szczypiorek czosnkowy, szczypiorek chiński, czosnek chiński (fot. 12 września)
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) - roślina wieloletnia, obficie kwitnąca, uprawiana jako roślina użytkowa i dekoracyjna.
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) - zakwita później niż większość rodzimych lub naturalizowanych gatunków czosnku.
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) jest rośliną jadalną. Liście zbierane w sezonie wegetacyjnym znajdują zastosowanie jako dodatek do past, twarogów, kanapek, zup oraz sosów.
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) bywa często uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Wyhodowano kilka odmian tej rośliny, z których największą jest odmiana "Monstrosum"
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) - dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. Polecany do sadzenia na słoneczne rabaty, ogrody ziołowe; wykorzystywany jako roślina okrywowa.
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) - preferuje podłoże lekkie, piaszczysto-gliniaste i umiarkowanie wilgotne.
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) - kwitnie obficie od lipca do września, swoim nektarem wabiąc liczne owady, w tym pszczoły. Liście wąskie, trawiaste, o łagodnym, czosnkowym zapachu (jadalne), osiągają 30 cm długości
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum Rottler ex Spreng. 1825) - po zapyleniu tworzą się nasiona. Roślina rozsiewa się samoistnie, jeśli pędy kwiatostanowe nie zostaną w porę usunięte.


---------------------------------------------


Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum Rottler ex Spreng. 1825) - gatunek rośliny wieloletniej (byliny) z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Synonimy: szczypiorek czosnkowy, szczypiorek chiński, czosnek chiński.

W stanie naturalnym występuje na rozległych obszarach Azji. Uprawiany w Chinach od ponad 3000 lat, w IX wieku sprowadzony do Japonii, później dotarł do Indonezji, Malezji i na Filipiny. Spotykany także w Europie jako uciekinier z ogrodów przydomowych. W niektórych miejscach uważany za roślinę inwazyjną, w Australii jako uciążliwy chwast.
Roślina jadalna -  smakiem przypomina bardziej czosnek niż szczypiorek.

Wysokość rośliny 30-60 cm, szerokość 20 cm. W odróżnieniu od czosnku pospolitego, czosnek bulwiasty jest byliną.

Pędy - sztywne i cienkie, zielone pędy dorastają do 50-60 cm wysokości, zakończone są wypukłymi baldachami kwiatowymi.

Liście - wąskie, trawiaste liście barwy zielonej (nie przypominają szczypiorku, a raczej liście pora), osiągające 30 cm długości, o łagodnym, czosnkowym zapachu.

Kwiaty - białe, małe, gwiazdkowate o 6 płatkach, pachnące kwiaty zebrane są w luźne baldachy (barwy beżowo-białej). Kwitnie obficie. Po zapyleniu tworzą się nasiona dające spory samosiew.
Kwitnienie - kwiaty pojawiają się w lipcu-sierpniu do września. Nektar wabi pożyteczne owady.

Kłącze - grube; wiosną wytwarza małe, wydłużone (wrzecionowate), twarde i włókniste cebulki (długości 1 cm)


Zastosowanie
- czosnek bulwiasty uprawiany jest zarówno jako roślina dekoracyjna, jak i użytkowa. Liście zbierane przez cały okres sezonu wegetacyjnego znajdują zastosowanie jako dodatek do past, twarogów, kanapek, zup oraz sosów (na surowo).
Polecany do sadzenia na słoneczne rabaty, ogrody ziołowe oraz jako roślina okrywowa. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Uprawa - czosnek bulwiasty może rosnąć niemal w każdych warunkach, lecz najlepiej sadzić go na wilgotnych, żyznych glebach, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Roślina mrozoodporna. Na zimę liście i łodygi całkowicie zamierają, a wiosną z korzeni lub kłączy wyrastają nowe liście i pędy.

Optymalne stanowisko - pełne słońce lub lekki półcień.

Rozmnażanie - wczesną wiosną przez podział lub jesienią - poprzez wysiew nasion na rozsadniku. Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu lub do pojemników od marca do sierpnia. Czosnek rozsiewa się samoistnie, aby tego uniknąć kwiatostan należy usunąć.

Choroby i szkodniki - dla cebul zagrożeniem są larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czosnki bywają też porażane rdzą, fuzaryjną zgnilizną cebul i fuzariozą.


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,


w.6.71.

czosnek, czosnek bulwiasty, Allium tuberosum, czosnek bulwiasty zdjęcia opis, Allium tuberosum opis zdjęcia, czosnek bulwiasty chwile zachwycone, Allium tuberosum chwile zachwycone, czosnek bulwiasty inne nazwy, Allium tuberosum wygląd informacje, szczypiorek czosnkowy informacje zdjęcia, szczypiorek chiński jak wygląda, czosnek chiński zastosowanie kulinarne, 

9 komentarzy:

 1. U nas szczypiorek kwitnie podobnie, tylko że na fioletowo. Super sprawa! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczypiorek jest czosnkiem? Pewnie tak, skoro czereśnia jest, jak niedawno się dowiedziałem, wiśnią.
  A może na odwrót?
  Dla mnie czosnek jest w zimie wielce ważną rośliną: to bardzo skuteczny środek odpędzający choróbska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodzaj czosnek obejmuje około 700 gatunków. A szczypiorek to dokładniej czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum) :-)

   Usuń
 3. Pięknie wygląda kwitnący. Mam w ogrodzie ozdobny i bardzo go lubię. Ja również lubię jak kwitnie szczypiorek, bo kwiaty ma takie urocze. Mam do Ciebie prośbę. W naszym ogrodzie rośnie stare drzewo. Cudnie kwitnie i pachnie na wiosnę. Nie wiemy co to jest mogłabyś nam podpowiedzieć? Przesłałabym fotki, ale nie znam Twojego e-maila. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj napisać przez Google+. Mam włączoną opcję wysyłania wiadomości, a jeśli się nie da, to na blogu Inspirująca codzienność jest zakładka Kontakt. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Fantastyczne zdjęcia! Pamiętam jak pierwszy raz wsadziłam w ogrodzie czosnek ozdobny - nie mogłam się nadziwić jego pięknym i niezwykle oryginalnym kwiatom. Rośnie u mnie nadal!
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś dostałam piękny bukiet ozdobiony właśnie czosnkiem ozdobnym. Nie mogłam się napatrzeć na tę różową kulę. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 5. Od kilku lat czosnek bulwiasty rośnie na mojej działce między bylinami.Podziwiam jego kwiaty,pachnące czosnkiem liście dodaję do twarogu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń