Tym razem większość zdjęć ukazuje te rośliny z pewnego oddalenia. Chciałam, abyście poczuli jej "klimat". Jak dotąd, nie znam innej (podobnej) rośliny, z którą, gdy rośnie w takim zagęszczeniu, można by pomylić. W razie wątpliwości, wystarczy rzucić okiem na liście - też je sfotografowałam.
Kadr byłby całkiem fajny, gdyby nie kiepska obróbka. Cóż, próbowałam cztery razy i, eh... poddałam się. Wybrałam "najlepszą" wersję i teraz zgrzytam zębami.
Czy ja kiedyś... w końcu...???
Zdjęcia powstały 7 i 14 lipca.
-------------------------------------
Sierpnica pospolita (Falcaria vulgaris) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych.
Występuje w Azji (Zachodnia Syberia, Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan) oraz Europie Południowej (Morze Śródziemne), Środkowej i Wschodniej. Zawleczona do Skandynawii, na Wyspy Brytyjskie i do niektórych krajów Europy Zachodniej, gdzie się zadomowiła. W Ameryce Północnej, zwłaszcza na Wielkiej Równinie Arizońskiej, jest gatunkiem inwazyjnym.
W Polsce rozpowszechniona na całym obszarze na niżu i pogórzu, choć miejscami rzadko. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych.
Łodyga - osiąga 30-80 cm wysokości, naga, sinozielona, od dołu lub przynajmniej w górnej połowie silnie rozgałęziona. Po dojrzeniu nasion zasycha i staje się łamliwa w nasadzie.
Liście - skórzaste, sztywne. W dole łodygi pojedyncze lub trójsieczne, w górze trójdzielne, o odcinkach dodatkowo 2-3 krotnie podzielonych. Odcinki równowąsko-lancetowate, piłkowane i sierpowato zagięte, odcinek szczytowy zawsze trójdzielny, do 10 cm długości i 0,5-1,5 cm szerokości. Ulistnienie naprzemianległe, z jednego węzła wyrasta jeden liść.
Kwiaty - drobne, zielonkawobiałe zebrane w krępe baldachy złożone o 10-15(20) szypułach (o średnicy 4-10 cm). 5 niezrośniętych płatków, 5 działek kielicha, 5 pręcików, dwukrotny słupek jest dolny.
Kwitnie - od czerwca do sierpnia
Owoc - rozłupnie o długości 2-5 mm. Są one żółtawo-brązowe, podłużne, nagie, z szerokimi tępymi żebrami. Owoc jest suchy i po dojrzeniu nie rozszczepia się na dwie rozłupki, tak jak u innych gatunków selerowatych.
Rozmnażanie - sierpnica pospolita owocuje od lipca do września. Wytwarza dużą ilość nasion o wysokiej zdolności kiełkowania. Może rozprzestrzeniać się wegetatywnie przez kiełkowanie z podkładek oraz tworząc nowe pędy w odległości do 1 m rośliny macierzystej. Oderwane fragmenty rośliny mogą byś roznoszone przez wiatr.
Roślina dwuletnia, rzadko wieloletnia.
Preferuje gleby wapienne i gliniaste (lessy), stanowisko słoneczne. Odporna na suszę.
Siedlisko - murawy kserotermiczne, miedze, zbocza, przydroża, rowy, ugory, zarośla, polany leśne, brzegi rzek.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,
Jakoś mnie śmieszy nazwa tej rośliny. :D Bardzo ją lubię, tez już ją kiedyś fotografowałam. Nie wiedziałam, że rośnie w stadzie. hehe Cudownie to wygląda, bardzo piękne zdjęcia. Liście też ma przeurocze. :)) Pozdrawiam cieplutko. :)
OdpowiedzUsuńKiedy zobaczyłam to olbrzymie skupisko kwitnącej sierpnicy, zastanawiałam się czy znam jej nazwę. Nie. W domu zaczęłam czytać spis roślin z rodziny selerowatych (tyle odgadłam) występujących w Polsce. I wiesz co? Jakoś ta nazwa (sierpnica), w dodatku pospolita tak mnie zaintrygowała, że zajrzałam do opisu i to było to! Tak oto błyskawicznie zidentyfikowałam tę roślinę :-)
UsuńCieszę się, że zdjęcia podobają się Tobie, Agnieszko. Pozdrawiam serdecznie :-)
Bardzo fajnie wygląda ta roślinka w takim dużym skupisku! :) Z nazwy i wyglądu taka pospolita, ale jak by się tak przyjrzeć z bliska to jest całkiem ciekawa :)
OdpowiedzUsuńSkarpa, na której rośnie sierpnica wygląda tak... puszyście. Nad kwiatami uwijało się dużo motyli, chrząszczy i innych owadów. Sierpnica w rozkwicie, moim zdaniem, wygląda dekoracyjnie :-)
UsuńWspaniały blog. Jestem pełna podziwu - robisz piękne zdjęcia i profesjonalne opisy. Będę tu zaglądać.
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło :-) Pozdrawiam i zapraszam :-)
UsuńDzisiaj sfotografowałam tą roślinę w mojej cieplarce. Ma cudowne liście i kwiaty też wypuszcza. Zobaczymy jak będzie kwitła. Polska/Śląskie.
OdpowiedzUsuń