17 lipca 2018

Sierpnica pospolita

Od pewnego czasu wolne dni spędzam na terenach zielonych w obrębie miasta. Jeżdżę rowerem na wycieczki i poszukuję nowego "obozowiska". Najczęściej bywam w pobliżu rzeki Warty, której brzegi w ostatnich latach ożyły - pojawiły się miejskie plaże, ławeczki, siłownia i udogodnienia, a przede wszystkim rozrasta się Wartostrada (ścieżki pieszo-rowerowe), dzięki której szybko i przyjemnie można przemieścić się kilkanaście kilometrów dalej. Niedawno natrafiłam na ogromne skupisko kwitnącej sierpnicy pospolitej, porastającej długi fragment wału przeciwpowodziowego. Czegoś takiego dotąd nie widziałam :-)
Tym razem większość zdjęć ukazuje te rośliny z pewnego oddalenia. Chciałam, abyście poczuli jej "klimat". Jak dotąd, nie znam innej (podobnej) rośliny, z którą, gdy rośnie w takim zagęszczeniu, można by pomylić. W razie wątpliwości, wystarczy rzucić okiem na liście - też je sfotografowałam.

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

sierpnica pospolita, grzebyczak żółtawy

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris liście

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris liście

Kadr byłby całkiem fajny, gdyby nie kiepska obróbka. Cóż, próbowałam cztery razy i, eh... poddałam się. Wybrałam "najlepszą" wersję i teraz zgrzytam zębami.
Czy ja kiedyś... w końcu...???

Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris stanowisko


Zdjęcia powstały 7 i 14 lipca.-------------------------------------Sierpnica pospolita (Falcaria vulgaris) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych.

Występuje w Azji (Zachodnia Syberia, Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan) oraz Europie Południowej (Morze Śródziemne), Środkowej i Wschodniej. Zawleczona do Skandynawii, na Wyspy Brytyjskie i do niektórych krajów Europy Zachodniej, gdzie się zadomowiła. W Ameryce Północnej, zwłaszcza na Wielkiej Równinie Arizońskiej, jest gatunkiem inwazyjnym.

W Polsce rozpowszechniona na całym obszarze na niżu i pogórzu, choć miejscami rzadko. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych.


Łodyga - osiąga 30-80 cm wysokości, naga, sinozielona, od dołu lub przynajmniej w górnej połowie silnie rozgałęziona. Po dojrzeniu nasion zasycha i staje się łamliwa w nasadzie.

Liście - skórzaste, sztywne. W dole łodygi pojedyncze lub trójsieczne, w górze trójdzielne, o odcinkach dodatkowo 2-3 krotnie podzielonych. Odcinki równowąsko-lancetowate, piłkowane i sierpowato zagięte, odcinek szczytowy zawsze trójdzielny, do 10 cm długości i 0,5-1,5 cm szerokości. Ulistnienie naprzemianległe, z jednego węzła wyrasta jeden liść.

Kwiaty - drobne, zielonkawobiałe zebrane w krępe baldachy złożone o 10-15(20) szypułach (o średnicy 4-10 cm). 5 niezrośniętych płatków, 5 działek kielicha, 5 pręcików, dwukrotny słupek jest dolny.

Kwitnie - od czerwca do sierpnia

Owoc - rozłupnie o długości 2-5 mm. Są one żółtawo-brązowe, podłużne, nagie, z szerokimi tępymi żebrami. Owoc jest suchy i po dojrzeniu nie rozszczepia się na dwie rozłupki, tak jak u innych gatunków selerowatych.

Rozmnażanie - sierpnica pospolita owocuje od lipca do września. Wytwarza dużą ilość nasion o wysokiej zdolności kiełkowania. Może rozprzestrzeniać się wegetatywnie przez kiełkowanie z podkładek oraz tworząc nowe pędy w odległości do 1 m rośliny macierzystej. Oderwane fragmenty rośliny mogą byś roznoszone przez wiatr.


Roślina dwuletnia, rzadko wieloletnia.

Preferuje gleby wapienne i gliniaste (lessy), stanowisko słoneczne. Odporna na suszę.

Siedlisko - murawy kserotermiczne, miedze, zbocza, przydroża, rowy, ugory, zarośla, polany leśne, brzegi rzek.źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4


sierpnica pospolita, Falcaria vulgaris, sierpnica pospolita zdjęcia opis, Falcaria vulgaris informacje zdjęcia, sierpnica pospolita chwile zachwycone, Falcaria vulgaris chwile zachwycone,

u31.73.  (94)

6 komentarzy:

 1. Jakoś mnie śmieszy nazwa tej rośliny. :D Bardzo ją lubię, tez już ją kiedyś fotografowałam. Nie wiedziałam, że rośnie w stadzie. hehe Cudownie to wygląda, bardzo piękne zdjęcia. Liście też ma przeurocze. :)) Pozdrawiam cieplutko. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy zobaczyłam to olbrzymie skupisko kwitnącej sierpnicy, zastanawiałam się czy znam jej nazwę. Nie. W domu zaczęłam czytać spis roślin z rodziny selerowatych (tyle odgadłam) występujących w Polsce. I wiesz co? Jakoś ta nazwa (sierpnica), w dodatku pospolita tak mnie zaintrygowała, że zajrzałam do opisu i to było to! Tak oto błyskawicznie zidentyfikowałam tę roślinę :-)
   Cieszę się, że zdjęcia podobają się Tobie, Agnieszko. Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 2. Bardzo fajnie wygląda ta roślinka w takim dużym skupisku! :) Z nazwy i wyglądu taka pospolita, ale jak by się tak przyjrzeć z bliska to jest całkiem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skarpa, na której rośnie sierpnica wygląda tak... puszyście. Nad kwiatami uwijało się dużo motyli, chrząszczy i innych owadów. Sierpnica w rozkwicie, moim zdaniem, wygląda dekoracyjnie :-)

   Usuń
 3. Wspaniały blog. Jestem pełna podziwu - robisz piękne zdjęcia i profesjonalne opisy. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło :-) Pozdrawiam i zapraszam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...