Urocze maleństwo, drobiazg, za to ma aż cztery nazwy gatunkowe (podobne, ale zawsze coś) :-)
Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych [25 czerwca] |
Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 20 maja |
lnica bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 3 czerwca |
Cymbalaria murowa (Cymbalaria muralis) |
lnica murowa (Cymbalaria muralis) |
Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis) |
Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 25 czerwca |
Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis) |
Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis) |
Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 5 lipca |
--------------------------------------------
Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis G. Gaertn. et al.) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae)
Rodzimy obszar występowania cymbalarii murowej obejmował południową i południowo-zachodnią Europę. Obecnie poza Antarktydą występuje na wszystkich kontynentach i na licznych wyspach.
W Europie na północy sięga po 64° szerokości geograficznej na Półwyspie Skandynawskim.
W Polsce jest dość rzadka, spotykana głównie w zachodniej części kraju, w Sudetach i na Dolnym Śląsku. Zawleczona została do Polski na początku XIX wieku z Włoch.
Łodyga - naga, rozesłana lub pełzająca, nitkowata, purpurowo nabiegła, gęsto ukorzeniająca się i rozgałęziająca, o długości 10-60, czasem do 80 cm.
Liście - ulistnienie skrętoległe. Liście soczyste, okrągło sercowate o szerokości 1-3 cm, o nerwacji dłoniastej z 3-7 klapkami ostro zakończonymi, ułożone skrętolegle na ogonkach dłuższych od blaszki. Jasnozielone, od spodu często purpurowo nabiegłe.
Kwiaty - na długich szypułkach, po jednym w kącie liścia, grzbieciste, bez ostrogi – jedynie z zaokrągloną wypukłością, jasnofioletowe z żółtym środkiem. Korona o długości do 10 mm, dwuwargowa z gardzielą zamkniętą przez wydętą w górę dolną wargę. Słupek jeden z kulistą zalążnią i znamieniem nieco szerszym od szyjki. Pręciki o nitkach owłosionych tylko u podstawy.
Kwitnie w okresie od czerwca do października.
Owoc - dwukomorowa, prawie kulista torebka. Otwiera się dwoma 3-5 klapowymi otworami. Jajowate nasiona o długości do 1 mm mają na powierzchni faliste listewki. Roślina geokarpiczna (o owocach dojrzewających pod ziemią).
Siedlisko - głównie roślina ruderalna, rosnąca na gruzowiskach, starych murach, terenach kolejowych, szczelinach murów i skał, szczególnie na podłożu wapiennym. W niektórych regionach jest zadomowionym antropofitem.
Jaka ona drobniutka :)
OdpowiedzUsuńU mnie w ogrodzie rośnie wszędzie, bardzo urokliwa i troszeczke ekspansywna roslinka, ale mało problematyczna. Lubię ją. :)
OdpowiedzUsuńśliczne maleństwo
OdpowiedzUsuńDobry wieczór, Aniko!
OdpowiedzUsuńFaktycznie, urocze maleństwo. W pierwszej chwili skojarzył mi się z fiołkiem trójbarwnym.