5 października 2022

Cymbalaria murowa (Cymbalaria muralis)

 Urocze maleństwo, drobiazg, za to ma aż cztery nazwy gatunkowe (podobne, ale zawsze coś)  :-)

Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych  [25 czerwca] 

Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 20 maja

lnica bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 3 czerwca

Cymbalaria murowa (Cymbalaria muralis)

lnica murowa (Cymbalaria muralis)

Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis)

Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 25 czerwca

Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis)

Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis)

Cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis) 5 lipca

--------------------------------------------

Cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica murowa (Cymbalaria muralis G. Gaertn. et al.) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae)

Rodzimy obszar występowania cymbalarii murowej obejmował południową i południowo-zachodnią Europę. Obecnie poza Antarktydą występuje na wszystkich kontynentach i na licznych wyspach. 
W Europie na północy sięga po 64° szerokości geograficznej na Półwyspie Skandynawskim. 
W Polsce jest dość rzadka, spotykana głównie w zachodniej części kraju, w Sudetach i na Dolnym Śląsku. Zawleczona została do Polski na początku XIX wieku z Włoch.

Łodyga - naga, rozesłana lub pełzająca, nitkowata, purpurowo nabiegła, gęsto ukorzeniająca się i rozgałęziająca, o długości 10-60, czasem do 80 cm.

Liście - ulistnienie skrętoległe. Liście soczyste, okrągło sercowate o szerokości 1-3 cm, o nerwacji dłoniastej z 3-7 klapkami ostro zakończonymi, ułożone skrętolegle na ogonkach dłuższych od blaszki. Jasnozielone, od spodu często purpurowo nabiegłe.

Kwiaty - na długich szypułkach, po jednym w kącie liścia, grzbieciste, bez ostrogi – jedynie z zaokrągloną wypukłością, jasnofioletowe z żółtym środkiem. Korona o długości do 10 mm, dwuwargowa z gardzielą zamkniętą przez wydętą w górę dolną wargę. Słupek jeden z kulistą zalążnią i znamieniem nieco szerszym od szyjki. Pręciki o nitkach owłosionych tylko u podstawy.
Kwitnie w okresie od czerwca do października. 

Owoc - dwukomorowa, prawie kulista torebka. Otwiera się dwoma 3-5 klapowymi otworami. Jajowate nasiona o długości do 1 mm mają na powierzchni faliste listewki. Roślina geokarpiczna (o owocach dojrzewających pod ziemią).


Siedlisko - głównie roślina ruderalna, rosnąca na gruzowiskach, starych murach, terenach kolejowych, szczelinach murów i skał, szczególnie na podłożu wapiennym. W niektórych regionach jest zadomowionym antropofitem.


4 komentarze:

  1. U mnie w ogrodzie rośnie wszędzie, bardzo urokliwa i troszeczke ekspansywna roslinka, ale mało problematyczna. Lubię ją. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobry wieczór, Aniko!
    Faktycznie, urocze maleństwo. W pierwszej chwili skojarzył mi się z fiołkiem trójbarwnym.

    OdpowiedzUsuń