9 lipca 2021

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)

Tak gęste i efektowne skupisko ponikła błotnego w środowisku naturalnym być może występuje nieczęsto. Rośliny te wypatrzyłam na jednej z niewielkich kwater okalających owalny staw w ogrodzie botanicznym. Gdy przeczytałam w opisie, że jest to gatunek występujący pospolicie w niemal całym kraju, przypomniałam sobie o pewnym zdjęciu z dawnych czasów. Jest więc okazja, by zobaczyć tę roślinę także w warunkach naturalnych. 

Ponikło błotne (Eleocharis palustris (L. Roem. & Schult.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych) - 11 czerwca
 
Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  


Ponikło błotne w środowisku naturalnym. Rośnie na brzegu Średniego Stawu w Moim Lesie

Ponikło błotne (Eleocharis palustris)  18 czerwca 2017-------------------------------------
Ponikło błotne (Eleocharis palustris (L. Roem. & Schult.)) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych). 

Jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej. Występuje w Ameryce Północnej, Afryce Północnej i Makaronezji, w Europie i Azji.
W Polsce występuje pospolicie w całym kraju (rzadko w górach).

Pokrój - roślina zielna, rozłogowa (falangowa), wytwarzająca liczne pędy wegetatywne.

Łodyga - kłącze rozgałęziające się. Wyrastające z niego pionowe łodygi są obłe, o grubości 1-4 mm. Sztywne, matowo zielone ze słabo widocznymi ok. 20 bruzdami, o wysokości do 100 cm.

Liście - same pochwy liściowe bez blaszek. Dolne żółtobrązowe lub czerwonobrązowe.

Kwiaty - obupłciowe, zebrane w kłos na szczycie źdźbła, bez podsadki. Kłosek wydłużony (5-20 mm), zwykle złożony z co najmniej 7 kwiatów. Słupek z dwoma znamionami. Szczecinki okwiatu zwykle obecne, najczęściej 4, nie przewyższają dzióbka słupka. Dwie dolne podsadki mniej więcej równe, obejmujące połowę jego nasady. Przysadki ostre, w 8-11 ukośnych rzędach, długie na 2-3 mm, nie odpadają po dojrzeniu owocu[6]. Wiatropylne.
Kwitnie - od maja do września.

Owoce - orzeszek soczewkowato spłaszczony z oddzielonym przewężeniem od głównej części dzióbkiem będącym pozostałością szyjki słupka

Występuje w szuwarach, na brzegach wód wolno płynących i stojących. Znosi duże zmiany poziomu wody, łącznie z przejściowym wynurzeniem. Rośnie w bardzo różnych typach cieków i zbiorników, raczej eutroficznych i z mulistym dnem. Oprócz rozsiewania, rozmnaża się wegetatywnie za pomocą kłączy. 


Wikipedia, link2 komentarze:

  1. Niesamowity ma pokrój :) Coś fantastycznego jako schronienie dla małych zwierząt. Wysokość do 100 m to i dla średnich :))))) Fantastyczna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe, że taką piękną roślinę w Polsce mamy!

    OdpowiedzUsuń