15 sierpnia 2017

Montbrecja, krokosmia ogrodowa

To była miła niespodzianka i niezwykła chwila - spotkanie nieznanej mi dotąd rośliny, kwitnącej właśnie krokosmi ogrodowej, o płomiennych pomarańczowożółtych kwiatach. By ją Wam pokazać odłożyłam wszystko :-)

Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - mieszaniec wyhodowany w roku 1880. Należy do rodzaju kroksomia z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - inne nazwy: montbrecja ogrodowa, montbretia, cynobrówka ogrodowa, letni mieczyk, mieczyk letni.
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - istnieje wiele odmian tej hybrydy różniących się kolorem kwiatów, pąków, a nawet liści.
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - w zależności od odmiany osiąga od (50)60 do 80 cm wysokości. Łodyga wzniesiona i rozgałęziona.
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - kłosowate kwiatostany składają się z 4-20 czerwonych lub pomarańczowych kwiatów położonych przeciwstawnie.
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - kwiaty w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego i czerwonego rozwijają się stopniowo od dołu do góry kwiatostanu.
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - zakwita dość późno - od lipca do września (14 sierpnia)
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - jest rośliną łatwą w uprawie, lecz wymaga stałego podlewania i odchwaszczania
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - nadaje się na kwiat cięty oraz do sadzenia na rabatach czy w pojemnikach.
Krokosmia ogrodowa (Crocosmia × crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - liście równowąskie lub lancetowate, krótsze od pędów kwiatowych.-----------------------------------------------------


Krokosmia ogrodowa (Crocosmia x crocosmiiflora (Lemoine) N.E.Br.) - mieszaniec (hybryda) południowoafrykańskich gatunków Crocosmia aurea i C. pottsii, roślin należących do rodziny  kosaćcowatych (Iridaceae). Mieszaniec wyhodowany w 1880 r. przez Victora Lemoine we Francji.
Inne nazwy: montbrecja ogrodowa, montbretia, cynobrówka ogrodowa, letni mieczyk, mieczyk letni,

Pokrój - przypomina nieco botaniczne gatunki mieczyków. Osiąga 60–80 cm wysokości.

Łodyga - wzniesiona, rozgałęziona

Liście - mieczowate, równowąskie lub lancetowate.

Kwiaty - luźne kłosowate kwiatostany składają się z 4-20 czerwonych lub pomarańczowych kwiatów położonych przeciwstawnie. Kwiaty o długości do 5 cm rozwijają się stopniowo - od dołu do góry kwiatostanu. Kwiaty są zapylane przez owady i kolibry; są też wiatropylne.
Kwitnie - od lipca do września.

Korzenie - pionowy łańcuch cebul, w którym najmłodsze cebule rosną na szczycie, a najstarsze i największe znajdują się najgłębiej w ziemi. Korzenie najstarszej cebuli są kurczliwe, co pozwala łańcuchowi zagłębiać się w ziemię. Łańcuch jest delikatny i łatwy do rozdzielenia. Z tego powodu krokosmia bywa rośliną trudną do opanowania w ogrodzie.
Aby kwiaty nie stały się nazbyt drobne, co kilka lat należy po sezonie wykopać bulwy.

Stanowisko - słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru.
Gleba - żyzna, próchnicza, przepuszczalna (szczególnie istotne przy zimowaniu w gruncie) o odczynie obojętnym, niezbyt zwięzła, stale wilgotna (wymaga stałego podlewania i odchwaszczania).

Rozmnażanie - przez cebulki przybyszowe.

Zastosowanie - do uprawy na rabatach, w dużych grupach na kwietnikach, nadaje się na kwiat cięty.

Do odmian krokosmi ogrodowej (Crocosmia x crocosmiiflora) należą:
 • "George Davidson" - kwiaty żółte
 • "His Majesty" - kwiaty duże, pomarańczowe
 • "Jackanapes" - kwiaty pomarańczowo-czerwone, płatki złotożółte
 • "Meteor" - kwiaty pomarańczowo-żółte
 • "Solfatare" - kwiaty żółte kwiaty, liście brązowawe
 • "Vesuvius" - kwiaty jaskrawoczerwone, 
 • "Emberglow" -  żółte kwiaty rozwijają się z pomarańczowych pąków
 • "Firebird" - kwiaty pomarańczowo-czerwone
 • "Lucifer" - kwiaty szkarłatnoczerwone (odmiana najbardziej popularna)


t67.01.  (80)


krokosmia ogrodowa, Crocosmia x crocosmiiflora, montbrecja ogrodowa, montbretia, cynobrówka ogrodowa, letni mieczyk, mieczyk letni, pomarańczowe kwiaty ogrodowe zdjęcia, czerwonożółte kwiaty grodowe zdjęcia, krokosmia ogrodowa zdjęcia wygląd, Crocosmia crocosmiiflora zdjęcia opis, montbrecja ogrodowa opis zdjęcia, montbretia jak wygląda zdjęcia, cynobrówka ogrodowa informacje zdjęcia, mieczyk letni opis zdjęcia, krokosmia ogrodowa chwile zachwycone, Crocosmia crocosmiiflora chwile zachwycone,

20 komentarzy:

 1. całkiem ładnie Ci ta cynobrówka wyszła :), słyszałem o niej ale jakoś nie rzuciła mi się dotąd nigdzie w oczy, no więc teraz .. voila
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem ładnie... to już coś :-)

   Usuń
  2. indeed :)
   Marek z Wlkp.

   Usuń
  3. Eh, przez dwa dni zdjęcia mi się podobały, a dzisiaj już bym się czepiała...
   Ale pohamuję się, bo widzę też pewne plusy :-)

   Usuń
 2. Krokosmia jest bardzo wdzięcznym kwiatem i faktycznie trochę u nas niedocenianym. A szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do... wczoraj nie wiedziałam o jego istnieniu :-)

   Usuń
 3. Przepiękna! Jak dotąd widywałam ją tylko na zdjęciach, a szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze ją spotkasz, właśnie pięknie kwitnie :-)

   Usuń
 4. Boskie zdjęcia. Oddają piękno tej rośliny. Świetna robota. <3

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zdjęcia Ci się podobają. Zrobiłam co mogłam (potrafiłam), ale do boskości jeszcze im daleko ;-) W każdym razie dziękuje i również pozdrawiam

   Usuń
 5. Niezwykła chwila? Oj, to prawda: spotkanie przez Anikę nieznanej jej rośliny! :-)
  Miło jest obejrzeć ładne zdjęcia ładnych i oryginalnych kwiatów. Dziękuję, Aniko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, Krzysztofie :-)
   Niedawno wybrałam się do Botanika i, jakby nie patrzeć, widać, że lato przemija. Zrobiłam niewiele zdjęć (to dobrze - mam mniej wyrzucania do Kosza), bo wiele kwiatów już przekwitło, albo jakoś tak zmarniało. Kwitnąca krokosmia wydała mi się więc oszałamiająco piękna.

   Usuń
  2. Ależ tak, Aniko! Była u mnie niedawno znajoma blogerka. Na spacerze zapytałem się Anny, czy zna ten kwiat, usłyszałem, że nie, i że trzeba by zapytać się Aniki :-)
   Lato ma się ku końcowi, to fakt, ale dla mnie najbliższe dwa miesiące są piękne, na ogół też ciepłe i słoneczne.
   Daleko jeszcze do szarych dni.

   Usuń
 6. Piękna! Nieznałem, a znalazło by się dla niej miejsce u mnie w ogródku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie tak łatwo ją utrzymać w ogrodzie. U mnie zanika po jednym sezonie. Zdjęcia oddają ten jej niezwykły kolor :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dlatego, że ta roślina jest dość ciepłolubna. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :-)

   Usuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)