17 grudnia 2013

Chabry z mojego lasu. Kwitnące


Tego roku nazbierało mi się trochę zdjęć chabrów o różowych, fioletowo-różowych, bądź biało-różowych kwiatach, ale długo nie potrafiłam określić ich nazwy gatunkowej. Już, już byłam przekonana, że to chaber łąkowy, potem, że może jest to chaber driakiewnik. W Wikipedii, choć wymieniono mnóstwo gatunków chabru, niestety brakuje zdjęć oraz opisów, a dla większości z nich nie utworzono jeszcze strony. No, ale w końcu przyjęłam, że najprawdopodobniej jest to chaber nadreński. Jest on całkiem pospolity w naszym kraju, a ja spotykałam go w okolicach Mojego Lasu. Rośnie on najczęściej przy ścieżkach w miejscach nasłonecznionych. Często osiąga spore rozmiary.

Przekwitłe chabry pokazałam tutaj.

Chaber nadreński (Centaurea rhenana) z r. astrowatych
Chaber nadreński (Centaurea rhenana) z r. astrowatych posiada kwiaty fioletowo-różowe do białawych.
Chaber nadreński (Centaurea rhenana) - wewnątrz koszyczka kwiaty obupłciowe, otoczone szeregiem większych kwiatów płonnych z wydłużonymi, wąskimi łatkami.
Chaber nadreński (Centaurea rhenana) - kwiaty są bezszypułkowe, osadzone w koszyczkach, rurkowate, fioletowe, różowe lub białawe
Chaber nadreński (Centaurea rhenana)
Chaber nadreński (Centaurea rhenana) posiada kwiaty lejkowate odgięte w dół, natomiast kwiaty rurkowate są wzniesione
Pąk kwiatowy chabru nadreńskiego (Centaurea rhenana) z r. astrowatych.
Listki okrywy koszyczka z trójkątnymi przyczepkami: czarniawymi lub ciemnobrunatnymi o długości do 1.5 mm, z obu stron 6-8 (do 10) frędzli o długości do 2 mm
Liście chabru nadreńskiego (Centaurea rhenana) z r. astrowatych są pierzastosieczne, asymetryczne, o łatkach drobnych, podługowatych lub lancetowatych, całobrzegich lub rzadko ząbkowanych
Liście chabru nadreńskiego (Centaurea rhenana) z r. astrowatych
Łodyga i liście chabru nadreńskiego (Centaurea rhenana) z r. astrowatych


----------------------------


Chaber nadreński (Centaurea stoebe L.) z rodziny astrowatych Asteraceae.
Bylina lub roślina dwuletnia wysokości (20)30-80(100) cm, często tworząca łany.
Tworzy mieszańce z chabrem: drobnogłówkowym, driakiewnikiem, panońskim i łąkowym.
Nie podlega ochronie.
Roślina miododajna. Wydajność miodowa 400-600kg/ha. Jest licznie odwiedzana przez pszczoły miodne i inne pszczołowate, nawet w czasie posuchy, gdy wiele innych roślin nektaru już nie wydziela.

Łodyga - wzniesiona, rozgałęziona, kanciasta, cienka, często czerwonawo nabiegła,

Liście - pierzastosieczne, asymetryczne, o łatkach drobnych, podługowatych lub lancetowatych, całobrzegich lub rzadko ząbkowanych, liście odziomkowe i dolne łodygowe - ogonkowe, górne - krótkoogonkowe lub siedzące.

Kwiaty - bezszypułkowe, osadzone w koszyczkach, rurkowate, fioletowe, różowe lub białawe, wewnątrz koszyczka kwiaty obupłciowe, otoczone szeregiem większych kwiatów płonnych z wydłużonymi, wąskimi łatkami, koszyczki wyrastające z jajowatej okrywy średnicy 8-10 mm, złożonej z łuskowatych, dachówkowato ułożonych listków, z czarniawymi szczytami i frędzlowatymi brzegami, koszyczki kwiatowe pojedyncze na szczytach pędów.
Kwitnie - od lipca do września.

Siedliska - występuje u nas w stanie dzikim na jałowych piaskach, nasypach kolejowych, przydrożach,  na murawach, zboczach, w miejsca ruderalnych.

Występowanie
- środkowa i południowo-wschodnia Europa, zachodnia Azja, rozprzestrzeniony w Ameryce Północnej. w Polsce dość pospolity na niżu.


*****************

Dołączam jeszcze opis chabru łąkowego:

Chaber łąkowy (Centaurea jacea L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to niemal cała Europa, Afryka Północna (Algieria, Maroko, Tunezja) i obszary Azji o klimacie umiarkowanym (Azja Zachodnia, Syberia, Kaukaz). Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także w Ameryce Północnej, Australazji i w Ameryce Południowej (Argentyna, Chile). W Polsce jest pospolity na całym obszarze kraju. Bylina, hemikryptofit.
Roślina miododajna.

Pokrój - roślina wysokości do 20–80 (nawet 100) cm.

Łodyga - pojedyncza lub rozgałęziona, prosto wzniesiona, kanciasta i szorstka.

Liście - odziomkowe zebrane w rozetę, pojedyncze, jajowate do lancetowatych, często pierzasto powcinane, ogonkowe. Liście łodygowe siedzące, całobrzegie o zwężonej nasadzie.

Kwiaty - zebrane w koszyczki osadzone pojedynczo na szczycie łodyg, o szerokości 2-6 cm. Koszyczek ma okrywę długości 1-2 cm, o jajowatym kształcie. Listki okrywy są okrągławe, całobrzegie, lub grzebieniaste, w kolorze od bladorudego do brunatnego. Kwiaty rurkowate, fioletowopurpurowe, sporadycznie białe. Kwiaty brzeżne większe, płonne z wyraźnie dwuwargową koroną, wewnętrzne obupłciowe. Pręciki pod wpływem dotyku owada wypychają pylniki ku górze, co ułatwia przenoszenie przez nie pyłku. Kwiaty są przedprątne, zapylane przez motyle i błonkówki.Kwitnie - od czerwca do października.

Owoce - błyszcząca niełupka, odwrotnie jajowata, długości około 3 mm. Puchu kielichowego brak.


Siedlisko - W Polsce występuje na niżu i w górach po regiel górny. Rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, miedzach, w zaroślach i na obrzeżach lasów. Występuje na glebach gliniastych, średnio próchnicznych.

Zmienność - gatunek bardzo zmienny morfologicznie. Występują odmiany posiadające w koszyczku wyłącznie kwiaty pręcikowe lub wyłącznie słupkowe, oraz różniące się morfologią liści (kształtem, ustawieniem, owłosieniem).
Tworzy mieszańce z chabrem driakiewnikiem, ch. drobnogłówkowym, ch. frygijskim, ch. nadreńskim, ch. ostrołuskowym, ch. perukowym.
Z powodu owłosienia liści i łodyg nie jest zjadany przez zwierzęta.

13 608

chaber nadreński, chaber łąkowy, astrowate, chwile zachwycone chaber, chaber nadreński zdjęcia, chaber nadreński liście łodyga, chaber nadreński opis rośliny, Centaurea stoebe, Centaurea jacea, rośliny miododajne, różowe kwiaty łąkowe, chaber obrazy

5 komentarzy:

 1. Dzień dobry
  Niestety nie znalazłam na stronie adresu e-mail.
  Chciałabym przedstawić informacje na temat możliwości współpracy reklamowej
  Proszę o kontakt na: kontakt@blog-media.pl
  Pozdrawiam serdecznie
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adres kontaktowy znajduje się na moim pierwszym blogu (Inspirująca codzienność).
   Jednak w kwestii reklam do niczego się nie przyda, bo akurat nie jestem zainteresowana :-). Pozdrawiam

   Usuń
 2. Zdjęcia chabrów nadreńskich są na moje rozeznanie podpisane prawidłowo. :) A ten niby łąkowy też mi na nadreńskiego wygląda. ;) Poszczególne gatunki chabrów różnią się budową "łuseczek" koszyczka, czyli tego co pod kwiatkiem. Różnice są na tyle oczywiste, że bardzo łatwo jest nauczyć się je odróżniać. No i korzystnie jest robić chabrom takie zdjęcia, żeby koszyczek było widać, wtedy identyfikacja jest prosta. :)
  Zajrzyj do mojej galerii różowych na Chwastowisku, tam na dole mam łąkowego i driakiewnika, z wyraźnie pokazanymi koszyczkami:
  http://chwastowisko.wordpress.com/rozowe/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaglądam niejednokrotnie i medytuję długo nad Twoimi zdjęciami, które służą mi wielką pomocą w rozpoznawaniu roślin. Na "łąkowego" zdecydowałam się ze względu na liście oraz jakby bardziej wiotką budowę. Prawda jest taka, że nie dość, że uczę się fotografowania, to jeszcze bardziej muszę się przyłożyć do obfotografowywania identyfikacyjnego.
   Bardzo dziękuję za komentarz i pozdrawiam :-)

   Usuń
  2. Bardzo mi miło, że zaglądasz. Jeśli masz jakiś problem, zawsze możesz wpisać tam komentarz pod jakąś rośliną lub galerią, będę starała się pomóc. :)
   Akurat w przypadku chabrów "fotografowanie identyfikacyjne" to w miarę prosta sprawa. Ale jest wiele roślin, których nie da się oznaczyć, choćby człowiek zrobił im milion zdjęć. Na przykład taki łopian - dwa gatunki da się od siebie odróżnić w zasadzie tylko po tym, czy ogonek liściowy jest w środku pusty czy pełny. ;)
   Bardzo fajnie dokumentujesz przyrodę swojej okolicy. :) Pozdrawiam również.

   Usuń