24 lutego 2015

Oczy w paski masz!


Krzewy lantany pospolitej (w egipskim ogrodzie) zawsze miały coś do zaoferowania. Fotowałam tam ważki lub motyle, a jeśli ich nie było - pozostawały kolorowe i osobliwe kwiaty. Jednak pewnego razu wśród liści lantany dostrzegłam takiego stwora: cały zielony z zaznaczonymi na biało krawędziami ud i białą linią na grzbiecie. Niezbyt długie czułki wskazują, że należy do rodziny szarańczowatych, ale co z tego, jeśli owa rodzinka liczy sobie około 7,5 tysiąca gatunków?
Dość szybka identyfikacja okazała się jednak możliwa dzięki niezwykłym oczom stwora. Podobno tylko szarańcza egipska posiada oczy w paski!
Znaleziony przeze mnie osobnik okazał się być larwą szarańczaka z gatunku Anacridium aegyptium, co można przetłumaczyć jako szarańcza egipska. Gdybym o tym (że jest larwą, a nie imago) wówczas wiedziała, nie byłabym tak ostrożna podczas fotografowania. A tak - zrobiłam kilka bardzo podobnych kadrów, obawiając się, że stwór da susa w chaszcze i tyle go będę widziała. Po spotkaniu z larwą pasikonika zielonego odniosłam wrażenie, że larwy tych skocznych przecież owadów są dość nieruchawe.

Szarańcza egipska (Anacridium aegyptium) z rodziny szarańczowatych liczącej ok. 7.500 gatunków - cechą charakterystyczną dla tego gatunku są paskowane oczy. Jest to owad nieszkodliwy (nie powoduje strat w rolnictwie).
Szarańcza egipska (Anacridium aegyptium) - ubarwienie larwy może być żółte do jasnozielonego lub w kolorze ochry. Paskowane oczy mają zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe. Jest to cecha charakterystyczna dla tego gatunku.
Na tym zdjęciu zrobionym już po zapadnięciu ciemności chciałam zarejestrować śpiącego motyla, monarchę złocistego. Okazało się jednak, że przy okazji na zdjęciu znalazła się szarańcza egipska. Wytęż wzrok i znajdź trzy osobniki.

---------------------------------------Szarańcza egipska (Anacridium aegyptium L., 1764) – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae) obejmujący swym zasięgiem występowania basen Morza Śródziemnego. Anacridium aegyptium zamieszkuje Europę (np Włochy), Azję Wschodnią, Afrykę Północną i Południową do 1500 m n.p.m.  
Jest to jedna z największych europejskich szarańczy.  

Anacridium aegyptium to gatunek samotniczy, nie powodujący szkód w uprawach
Nie należy go kojarzyć z np. szarańczą wędrowną, gatunkiem zdolnym do wytwarzania fazy stadnej i odbywania dalekich wędrówek.

Owad kilkakrotnie był zawlekany do Polski, kilkakrotnie zalatywał w fazie stadnej. Jeden z największych nalotów miał miejsce w 1730 roku. Nigdy jednak ten gatunek nie tworzył trwałych populacji na obszarze naszego kraju i nie został zaliczony do fauny Polski.

Wygląd Anacridium aegyptium


Wielkośćsamiec 30-55 mm, samica 45-70 mm. 
Rozpiętość skrzydeł  -  do 14 cm  
Ubarwienie ciała:  imago - brunatnopopielate, larwa - zielone. Na przedpleczu występują białe kropeczki. U imago często występuje pomarańczowa linia na środku przedplecza (u larwy jest ona biała)
Oczy - pionowo paskowane (czarne i białe linie) zarówno u larw jak i imagines.  
Anteny (czułki) - stosunkowo krótkie i mocne.  

Larwa - wyglądem przypomina imago z wyjątkiem niewielkiego rozmiaru i braku skrzydeł. W ciągu pierwszych kilku  miesięcy życia przechodzi kilka przeobrażeń. W tym czasie powoli rozwijają się skrzydła. Ubarwienie może być różne u poszczególnych osobników - do żółtego do jasnozielonego i ochry.

Osobnik dorosły - ubarwienie ciała zwykle szare lub brązowe. Czasem na tułowiu występuje pomarańczowa linia. Podudzia kończyn tylnych są niebieskie z dwoma rzędami kolców (białe z czarnymi koniuszkami). Na udach występują charakterystyczne czarne znaki (dwie krótsze kreski na górnej części uda i jedna dłuższa na dolnej części - zobacz zdjęcie).

Pokarm - głównie roślinny
Siedliska - żyje na drzewach i krzewach, aktywny podczas słonecznych i gorących dni.
Czas występowania - imagines w sierpniu i wrześniu, nimfy - od kwietnia do sierpnia.
  

Rozród - do kopulacji dochodzi wiosną, larwy pojawiają się w kwietniu.  
Zimowanie w miejscach osłoniętych, także w pobliżu domów.


źródło 1, źródło 2, źródło 3

103..4

szarańcza egipska, Anacridium aegyptium, szarańcza egipska zdjęcia opis, Anacridium aegyptium obrazy informacje, szarańcza egipska informacje zdjęcia, Anacridium aegyptium wygląd opis, konik oczy w paski, szarańczak oczy prążkowane, oczy w paski prążki, owad oczy w paski, szarańcza egipska chwile zachwycone, Anacridium aegyptium chwile zachwycone,

7 komentarzy:

 1. Ciekawy.
  Zdjęcie nocne bardzo dobre - bez trudu znalazłem dwa szarańczaki, ale trzeci gdzieś mi umyka.

  No cóż powiedzenie "larwa" na młodego, niezbyt bystrego osobnika gatunku Homo sapiens tez o czymś świadczy ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeci jest mniej więcej na środku zdjęcia na wysokości nieco powyżej tego z prawej :-)

   Usuń
 2. Ciekawe zdjęcia stworzenia, które raczej nieczęsto się spotyka :) fajnie wyglądają te pasiaste oczy, taki oryginalny znak rozpoznawczy :)

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...