Krzewy lantany pospolitej (w egipskim ogrodzie) zawsze miały coś do zaoferowania. Fotowałam tam ważki lub motyle, a jeśli ich nie było - pozostawały kolorowe i osobliwe kwiaty. Jednak pewnego razu wśród liści lantany dostrzegłam takiego stwora: cały zielony z zaznaczonymi na biało krawędziami ud i białą linią na grzbiecie. Niezbyt długie czułki wskazują, że należy do rodziny szarańczowatych, ale co z tego, jeśli owa rodzinka liczy sobie około 7,5 tysiąca gatunków?
Dość szybka identyfikacja okazała się jednak możliwa dzięki niezwykłym oczom stwora. Podobno tylko szarańcza egipska posiada oczy w paski!
Znaleziony przeze mnie osobnik okazał się być larwą szarańczaka z gatunku Anacridium aegyptium, co można przetłumaczyć jako szarańcza egipska. Gdybym o tym (że jest larwą, a nie imago) wówczas wiedziała, nie byłabym tak ostrożna podczas fotografowania. A tak - zrobiłam kilka bardzo podobnych kadrów, obawiając się, że stwór da susa w chaszcze i tyle go będę widziała. Po spotkaniu z larwą pasikonika zielonego odniosłam wrażenie, że larwy tych skocznych przecież owadów są dość nieruchawe.
---------------------------------------
Szarańcza egipska (Anacridium aegyptium L., 1764) – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae) obejmujący swym zasięgiem występowania basen Morza Śródziemnego. Anacridium aegyptium zamieszkuje Europę (np Włochy), Azję Wschodnią, Afrykę Północną i Południową do 1500 m n.p.m.
Jest to jedna z największych europejskich szarańczy.
Anacridium aegyptium to gatunek samotniczy, nie powodujący szkód w uprawach.
Nie należy go kojarzyć z np. szarańczą wędrowną, gatunkiem zdolnym do wytwarzania fazy stadnej i odbywania dalekich wędrówek.
Owad kilkakrotnie był zawlekany do Polski, kilkakrotnie zalatywał w fazie stadnej. Jeden z największych nalotów miał miejsce w 1730 roku. Nigdy jednak ten gatunek nie tworzył trwałych populacji na obszarze naszego kraju i nie został zaliczony do fauny Polski.
Wygląd Anacridium aegyptium
Wielkość: samiec 30-55 mm, samica 45-70 mm.
Rozpiętość skrzydeł - do 14 cm
Ubarwienie ciała: imago - brunatnopopielate, larwa - zielone. Na przedpleczu występują białe kropeczki. U imago często występuje pomarańczowa linia na środku przedplecza (u larwy jest ona biała)
Oczy - pionowo paskowane (czarne i białe linie) zarówno u larw jak i imagines.
Anteny (czułki) - stosunkowo krótkie i mocne.
Larwa - wyglądem przypomina imago z wyjątkiem niewielkiego rozmiaru i braku skrzydeł. W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia przechodzi kilka przeobrażeń. W tym czasie powoli rozwijają się skrzydła. Ubarwienie może być różne u poszczególnych osobników - do żółtego do jasnozielonego i ochry.
Osobnik dorosły - ubarwienie ciała zwykle szare lub brązowe. Czasem na tułowiu występuje pomarańczowa linia. Podudzia kończyn tylnych są niebieskie z dwoma rzędami kolców (białe z czarnymi koniuszkami). Na udach występują charakterystyczne czarne znaki (dwie krótsze kreski na górnej części uda i jedna dłuższa na dolnej części - zobacz zdjęcie).
Pokarm - głównie roślinny
Siedliska - żyje na drzewach i krzewach, aktywny podczas słonecznych i gorących dni.
Czas występowania - imagines w sierpniu i wrześniu, nimfy - od kwietnia do sierpnia.
Rozród - do kopulacji dochodzi wiosną, larwy pojawiają się w kwietniu.
Zimowanie - w miejscach osłoniętych, także w pobliżu domów.
źródło 1, źródło 2, źródło 3
103..4
Ale ZLOWIESZCZE spojrzenie! Fajny!
OdpowiedzUsuńTaki mały, straszny smoczek :-)
UsuńCiekawy.
OdpowiedzUsuńZdjęcie nocne bardzo dobre - bez trudu znalazłem dwa szarańczaki, ale trzeci gdzieś mi umyka.
No cóż powiedzenie "larwa" na młodego, niezbyt bystrego osobnika gatunku Homo sapiens tez o czymś świadczy ;-)
Trzeci jest mniej więcej na środku zdjęcia na wysokości nieco powyżej tego z prawej :-)
UsuńCiekawe zdjęcia stworzenia, które raczej nieczęsto się spotyka :) fajnie wyglądają te pasiaste oczy, taki oryginalny znak rozpoznawczy :)
OdpowiedzUsuńŚwietne !
OdpowiedzUsuńDziękuję :-)
Usuń