28 lutego 2015

Uwaga na kolce!

Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea f. monstrose)


Na dziś przygotowałam parę zdjęć sukulentów, w tym kaktusów (czyli sukulentów łodygowych, roślin wieloletnich, zielnych lub częściowo zdrewniałych). Wszystkie te rośliny znalazłam w gorącym, egipskim ogrodzie. Najbardziej zadziwił mnie i oczarował kolejny... wilczomlecz, tym razem wilczomlecz mleczny. Przedziwna roślina prawda?
Ileż podejść wykonałam, by dotrzeć do jej nazwy gatunkowej. W końcu hasło "pofałdowany kaktus" zaowocowało wynikami podobnymi do mojego trofeum.
Zdjęcia oglądamy z odpowiedniej odległości, by nie doszło do przypadkowego ukłucia. W dodatku niektóre rośliny (choćby rzeczony wilczomlecz) są roślinami trującymi.
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, ale jutro też zaczyna się wiosna - meteorologiczna, ha!Opuncja (Opuntia Mill.) – rodzaj roślin (sukulentów) z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Około 150 gatunków występuje w Ameryce Północnej i Południowej: od Kanady po południową Argentynę, niektóre zostały introdukowane na inne kontynenty
Opuncja (Opuntia Mill.) Wykształca zróżnicowane formy: od bardzo drobnych do krzewiastych i drzewiastych. Owoce u części gatunków są mięsiste, barwy od zielonej, poprzez żółtą, do czerwonej, u innych suche. Mają kształt cylindryczny, owalny do kulistego i osiągają od 1 do 12 cm długości. U części gatunków są cierniste, u innych bezbronne
Opuncja (Opuntia Mill.) posiada pędy wzniesione lub płożące, częściowo drewniejące, podzielone na płaskie człony. Posiadają ciernie w areolach, obok nich występują bardzo drobne i łamliwe tzw. glochidy. Ponadto na młodych pędach znajdują się nietrwałe, wałeczkowate liście właściwe.
Przyhotelowy ogródek sukulentów
Echinokaktusy i agawy po lewej, wilczomlecz mleczny po prawej. 
Echinocactus grusonii
jest to duży sukulent o kulistym kształcie, osiągający nawet metr wysokości i 40-80 cm średnicy. Jest jasnozielony, ma 20-35 ostro zaznaczonych żeber z stosunkowo niewielkimi aureolami pokrytymi filcem. Wyrastają z nich długie (3-5 centymetrów) ciernie o złocistożółtej barwie. Zwykle roślina ma od 8 do 10 cierni bocznych i 3 do 5 środkowych. W lecie pojawiają się dzienne kwiaty, jaskrawożółte długości 4 do 6 cm. Kwitnie w starszym wieku.
Echinokaktus (Echinocactus Link & Otto) – rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych, obejmujący 16 gatunków. Gatunkiem typowym jest : Echinocactus platyacanthus Link et Otto. Na zdjęciu Echinocactus grusonii
Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea f. monstrose) rozrasta się szeroko na kształt koguciego grzebienia. Może mieć białawy, różowy lub zielony odcień.
Kaktus Stetsonia coryne jest jedynym gatunkiem z rodzaju Stetsonia.
Osiąga wysokość 4,6 do 7,6 m. Kolce układają się promieniście w liczbie od 7 do 9 (mają 2-5 cm długości).
Kaktus Stetsonia coryne - centralny kolec może mierzyć do 8 cm długości.
Jeśli to także jest kaktus z gatunku Stetsonia coryne (te kolce!), to tak wygląda jego owoc. Te okazy miały ponad 3,5 m wysokości.
Stetsonia coryne - gatunek sukulenta z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Pochodzi z północno-zachodniej Argentyny, Boliwii i Paragwaju. Jest odporny na ekstremalne susze.


Ze względu na ilość roślin nie będę zamieszczać tu ich opisów, za to dysponuję linkami do stron poświęconych tym roślinom


sukulenty
kaktusowate
wilczomlecz mleczny  Euphorbia lactea f. monstrous
wilczomlecz mleczny odmiana Cristata
opuncja 
tropikalne rośliny - zdjęcia
Kaktusowo - blog..3 8278 komentarzy:

 1. Ciekawe, szczególnie Wilczomlecz, na pierwszy rzut oka przypomina zwierze morskie ;) Przynajmniej takie jest moje skojarzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie było i moje skojarzenie (zwłaszcza po spacerze po dnie Morza Czerwonego), toteż nie ukrywam, że tak go chciałam przedstawić :-). Pozdrawiam

   Usuń
 2. To to pokrecone to odmiana wilczomleczu? Pojecia nie mialam, a stoi u mnie na parapecie!
  Sie doedukowalam w takim razie, dziekuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać, wilczomlecze stanowią bardzo zróżnicowaną grupę roślin. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie są trujące i drażniące - ewentualne zabiegi należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych.
   Ciekawe jak duży jest Twój wilczomlecz? Te rosnące w egipskim ogrodzie miały od 45 do 65 cm wysokości.

   Usuń
  2. ojojoj, parapetu by mi nie starczylo :) Mój jest tak mniej wiecej wielkosci kartki A5 postawionej horyzontalnie. Czyli taki standard z kwiaciarni, szczepiony na pniu wilczomlecza drzewiastego ( i wlasnie wyslalam, ze wszystkie wilczomlecze sa takie galeziasto-krzewiaste)

   Usuń
 3. O żesz. na tym pierwszym zdjęciu w zajawce, to myślałem że znów coś z owoców morza... zajefajne.

  A te wielkie koła to nawet mi się udało do Polski przemycić i się przyjęły w mieszkaniu - tylko to wredna roślina jest... prócz tych wielkich, ma jeszcze miliony maleńkich ostrych, kruchych i... niedostrzegalnych niczym wata szklana kolców. Wbijają się w skórę a potem nawet nie sposób ich wyrwać - gorsze niż wyrzuty sumienia ;-)

  OdpowiedzUsuń