3 lutego 2015

Kapuściany klomb

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea)

Zimą nie ma po co chodzić na łąki, wszędzie panuje martwota, nieco poetycko zwana zimowym snem. Już wiem, że nie wszystkie moje miejsca obudzą się z niego, by powrócić do życia - na Łące Ogrodzonej od kilku dni trwa wycinka wszystkich drzew i krzewów, a małą, Trójkątną Łączkę (tę, na której rosła mięta i polował srogoń baldaszkowiec) zasypano szlaką i... stała się przedłużeniem parkingu. Cywilizacja wdziera się wszędzie, osaczając i betonując każdy skrawek ziemi. Coraz bardziej brakuje mi wolnej przestrzeni.
Późnym latem zebrałam kilka strąków groszku z polany w Moim Lesie i dotąd... nie wysiałam nasion. Mam wrażenie, że w pobliżu nie ma już bezpiecznego miejsca, które w najbliższym czasie nie będzie zagospodarowane, zagarnięte, wyrugowane i zabetonowane - na zawsze odmienione.
     Co innego centrum miasta - wszędzie mury, beton i asfalt. To normalka i nie ma odwrotu. Trawniki czy skrzynki z kwiatami wyglądają tam niemal egzotycznie, toteż gdy wypatrzyłam spory klomb obsadzony ozdobną... kapustą, musiałam się zatrzymać, pomimo zimna i kiepskiego już światła. Część roślin zmarzła, ale reszta, mimo wszystko, trzyma się jeszcze w dość dobrym stanie. Choć kapusta ozdobna już nie kwitnie, to jej największą ozdobą są barwne liście. W tym szarym (jak beton) miejscu i o tej porze roku wyglądała zjawiskowo. Ach, gdybym wiedziała o niej wcześniej! Mimo wszystko, jej widok poprawił mi nastrój; zajęta fotowaniem spędziłam przy niej więcej niż kwadrans.

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea)  przypomina ogromny kwiat. Jej liście mogą być białe, fioletowe, różowe, czerwone, czasem żółte, jedno- lub wielobarwne.
W mieście króluje beton, żelastwo i asfalt. Zieleń bywa zjawiskiem egzotycznym.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) jest jedynym gatunkiem kapusty uprawianym w celach dekoracyjnych.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) najefektowniej zaczyna wyglądać od połowy września, bowiem na intensywność zabarwienia liści mają wpływ... chłodne noce.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - główną ozdobą są barwne, nieco kędzierzawe, postrzępione lub pofałdowane liście.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) jest bardzo łatwa w uprawie i z powodzeniem może być wykorzystywana m.in. na miejskich klombach.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - w przeciwieństwie do kapusty konsumpcyjnej, nie zawiązuje główki, prezentując walory wszystkich, także najmłodszych liści.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - wyhodowano wiele odmian tej rośliny różniących się pokrojem, kolorem czy kształtem liści.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) najefektowniej wygląda między wrześniem a grudniem. A tak prezentowała się pod koniec stycznia.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowisku słonecznym, ale może też rosnąć także w miejscu nieco zacienionym.
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) jest niewymagająca, odporna na wiatr i chłody (te wręcz są konieczne do pięknego wybarwienia liści)


----------------------------------Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) jest jedynym gatunkiem kapusty uprawianym w celach dekoracyjnych. W warunkach naturalnych rośnie w Azji oraz na południu Europy. Uprawiana jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia.
Główną ozdobą kapusty są barwne, nieco kędzierzawe, postrzępione lub pofałdowane liście. Są bardzo kolorowe: białe, fioletowe, różowe, czerwone, czasem żółte, jedno- lub wielobarwne, i przypominają ogromne kwiaty.
U niektórych odmian białe albo różowe okółki silnie kontrastują z ciemnozieloną zewnętrzną kryzą.
Odmiany kapusty ozdobnej (dekoracyjnej), w przeciwieństwie do konsumpcyjnej, nie zawiązują główki, jednocześnie prezentując walory wszystkich, także najmłodszych liści.


Pokrój -  rozetowy (średnica od 15 do 30 cm), czasem stożkowy, wzniesiony.

Wysokość - do 30-50, a nawet 60 cm, w zależności od odmiany.

Dekoracyjność - przede wszystkim ulistnienie zielonkawo-fioletowo-różowe lub zielono-białe. Odmiany kapusty ozdobnej różnią się także kształtem i gładkością blaszki liściowej. Najefektowniej wyglądają między wrześniem a grudniem - z nastaniem chłodnych nocy zielone liście intensywnie się przebarwiają.

Kwiaty - żółte (pędy kwiatostanowe złożone z drobnych, żółtych kwiatów - należy jednak je usuwać, gdyż z uzyskanych nasion zwykle nie wyrosną rośliny tak ładne jak rodzicielskie).
Kwiaty promieniste, czterokrotne, zebrane w gronach. Żółtawe działki kielicha są 4, wyrastają w dwóch okółkach po dwie. Jasnożółte płatki korony są także cztery. Pręcików jest 6 czterosilnych; 4 wewnętrzne dłuższe od 2 zewnętrznych. Słupek jest górny zbudowany z dwóch owocolistków. Zalążnia dwukomorowa z fałszywą przegrodą.

Gleba - średnio żyzna

Wilgotność - gleba umiarkowanie wilgotna

Stanowisko - najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowisku słonecznym, ale może rosnąć także w miejscu zacienionym

Zastosowanie - balkony, trwały kwiat cięty, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, zieleń miejska. Roślina jadalna

Uprawa - bardzo łatwa. Nasiona wysiewa się na rozsadnik od marca do czerwca. Podrośnięte siewki przesadza się na docelowe miejsce w 30–50 cm odstępach.

Pielęgnacja - podlewać podczas suchych dni i regularnie nawozić

Zimowanie - odmiany jednoroczne nie wymagają pielęgnacji, natomiast dwuletnie lepiej czymś przykryć. Niektóre odmiany bez uszczerbku znoszą krótkotrwałe mrozy do -15 stopni C.


Przykładowe formy kapusty ozdobnej:


 • Crane rose - ciemnoczerwona
 • Sunrise - kremowa
 • Kamome pink - fioletowa
 • Chidori red - pofałdowana
 • Coral Prince - mocno postrzępiona
 • Songbird pink
 • Osaka red - kształt smukłego stożka o wys. do 60 cm
 • z serii Kioto: zielono-fioletowa Red Green i zielono-biała White Green - szerokie rozety
 • z serii Pigeon - szerokie rozety o wys. do 30 cm

*******************


W Wikipedii nie znalazłam hasła "kapusta ozdobna", ale łacińska nazwa wskazała następujący rezultat:

Kapusta warzywna lub kapusta ogrodowa (Brassica oleracea L.) – gatunek roślin z rodziny kapustowatych. W naturze rośnie na wybrzeżach morskich Wielkiej Brytanii, na północnym wybrzeżu Hiszpanii, zachodnim i północnym Francji oraz na brzegach morskich w Szlezwik-Holsztynie w Niemczech. Z tego gatunku wyhodowano szereg odmian uprawnych rozpowszechnionych w uprawie na całym świecie.


Zastosowanie:
 • Większość odmian jest uprawiana jako warzywo. Odmiany te znane są z uprawy już od czasów starożytnych. Obecnie uprawiana na całym świecie w strefach klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego.
 • Niektóre odmiany są uprawiane jako rośliny pastewne.
 • Niektóre odmiany są uprawiane jako rośliny ozdobne. Zatem kapusta ozdobna jest albo "pierwotną" kapustą warzywną, albo raczej wyhodowaną z niej odmianą, z której powstały kolejne formy.
Odmianami kapusty warzywnej są bowiem m.in.: kalafior, brokuł, jarmuż, kapusta włoska, brukselka czy kalarepa.
Tak więc, dla ścisłości, informuję, że (przynajmniej moim zdaniem) łacińska nazwa kapusty ozdobnej jako odmiany kapusty warzywnej powinna brzmieć Brassica oleracea L. var. viridis L. (var., czyli varietas oznacza odmianę).źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5, źródło 6

98.75


kapusta ozdobna, kapusta dekoracyjna, Brassica oleracea, kapusta ozdobna zdjęcia opis, kapusta dekoracyjna obrazy opis, Brassica oleracea grafika informacje, kapusta ozdobna uprawa zdjęcia, kapusta dekoracyjna zdjęcia uprawa, Brassica oleracea odmiany uprawa, kapusta ozdobna chwile zachwycone, kapusta dekoracyjna chwile zachwycone, Brassica oleracea chwile zachwycone, kapusta ozdobna wygląd opis, kapusta dekoracyjna wygląd informacje, Brassica oleracea informacje wygląd, kapusta warzywna

12 komentarzy:

 1. Faktycznie, wygląda zjawiskowo. Zwraca uwagę kontrast: asfalt, domy i samochody, a tuż obok ładne kolory i kształty... kapusty. Należałoby wynaleźć inną nazwę dla tej rośliny, bo ta kojarzy się z nieprzyjemnym na początku zapachem gotowanej... kapusty:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po raz pierwszy, tak z bliska i świadomie, zobaczyłam tę kapustę w Dniu Zmarłych na jakimś grobie (pokazywałam ją także). Ów klomb wypatrzyłam z tramwaju i domyśliłam się, że to musi być ta kapusta. Przy następnej okazji poszłam do niej na piechotę - specjalnie :-).
   Nazwa polska może nie kojarzy się bardzo wdzięcznie, ale Brassica oleracea brzmi nieźle, nie uważasz? :-). Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jeszcze nie widziałam na miejskich skwerkach takiej obsady .
  Liście bardzo efektowne .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie także był to pierwszy raz, ale z opisu rośliny dowiedziałam się, że jak najbardziej sprawdza się jako zieleń miejska, więc być może kapusta ozdobna będzie częściej gościć na miejskich klombach. Dziękuję i również pozdrawiam

   Usuń
 3. Podoba mi się ten pomysł i w ogóle brawa dla pani/pana, co się nie bał/a zerwać z odwieczną, miejską klątwą Krzaka i Aksamitki ;) Muszę sobie zapisać, żeby kupić nasiona w tym roku. Do kwiatów, w sensie zaawansowanych, ozdobnych kompozycji ogrodowych, nigdy nie miałam ręki, ale taka kolorowa kapusta spełni u mnie dwa zadania: ozdoba jesienią i wczesną zimą, a obiad dla kóz na przedwiośniu :)

  Przykro mi, Anika, z powodu Twoich znikających przestrzeni, ale wierzę, że znajdziesz sobie nowe, zaczarowane miejsca do zachwycania (siebie i nas). A ten groszek - może u siebie pod płotkiem, albo w doniczkach...? Wiem, że to nie to samo, ale przynajmniej go rozmnożysz i kto wie, kiedy nadarzy się okazja przywrócić go dzikiej naturze? A jak już będziesz miała milion nasionek, to taka jedna z Północy mogłaby się uśmiechnąć o kilka sztuk w kopercie i zaintrodukować gatunek na swojej ziemi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ten klomb pośród betonu i asfaltu był radosnym zaskoczeniem. Mam nadzieję, że tylko dlatego, iż było zimno, dość ponuro i że część kapust już zmarzła - nikt nie zwracał na nie uwagi. No, może trochę - gdy zaczęłam go obskakiwać z aparatem :-)
   Chciałabym mieć miejsce, gdzie mogłabym wysiać groszek (i inne nasiona), a potem móc go odwiedzać do woli. Szkoda, że robi się tak... ciasno. Mam nadzieję, że Łąka Wschodnia ostanie się jeszcze długo. Przypomniałam sobie jedno miejsce, niezbyt zarośnięte. Chyba tam spróbuję, a jak nie wyrośnie, to prześlę Ci nasiona i już :-)

   Usuń
 4. Jak jeszcze coś ... cokolwiek sensownego tam zrobią to mniej boli, ale najczęściej jest to niszczenie dla samego niszczenia, wyciąć, przejechać spychaczem przekopać a potem... zapomnieć.
  Osobna kwestia to motognoje parkujące na zieleńcach, łąkach, w laskach itp.
  A kapusta urocza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa lata temu na Łące Północnej postawiono blaszane ogrodzenie i... nic się nie działo. Teren ten nazwałam Łąką Ogrodzoną. Przypuszczam, ze powstanie tam jakieś osiedle. Łąka Północna też zostanie zniszczona, stając się drogą dojazdową i parkingiem, eh.
   Mnie też bardzo podoba się kapusta ozdobna - będę jej wypatrywać na klombach i w ogrodach. Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 5. Pierwsze zdjęcie rewelacyjne :o) Ale i pozostałych nie ma się co wstydzić... Widzę, że idziesz ciągle w górę, a ja - niestety w dół. Zazdroszczę, ale pozytywnie :o) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podnosisz mnie na duchu, choć duch ciągle wątpiący i po paru dniach wybrzydza. Gdzie mi tam do Ciebie, choć nieco mi raźniej, że nie tylko ja mam wątpliwości :-D. Dziękuję bardzo i pozdrawiam :-)

   Usuń
 6. Takie zwykłe i takie ładne jednocześnie. Łatwo przeoczyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po dwóch czy trzech latach wypatrywania przywykłam już, że piękne rośliny są wszędzie - na wyciągnięcie ręki. Spodziewam się więc tego piękna niemal w każdym miejscu, a jednak i tak często bywam zaskakiwana, "dostając" więcej niż się spodziewałam.
   Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń