14 września 2019

Dziewanna Chaixa austriacka

Kolejna z ginących w Polsce roślin, hodowana (ratowana!) w poznańskim Botaniku. Dwa lata temu widziałam trzy do pięciu roślin, w tym roku jest już ich kilkanaście. Pośród innych dziewann wyróżnia się charakterystycznymi pręcikami.

Dziewanna Chaixa austriacka (Verbascum chaixii subsp. austriacum ) – podgatunek rośliny należący do rodziny trędownikowatych. Przez niektórych autorów wyróżniany w randze gatunku. 

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum   6 lipca 

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    6 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    6 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    11 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    11 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    11 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    11 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    11 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    17 lipca

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    1 sierpnia

dziewanna austriacka, Verbascum austriacum    6 września
.


-----------------------------------------Dziewanna Chaixa austriacka (Verbascum chaixii subsp. austriacum ) – podgatunek rośliny należący do rodziny trędownikowatych. Przez niektórych autorów wyróżniany w randze gatunku.

Występuje w Europie Środkowej i Południowej. W Polsce spotykany tylko w okolicach Krakowa, Miechowa, Proszowic i Nowego Brzeska


Łodyga - wzniesiona, o wysokości do 150 cm. Cała roślina owłosiona, z włoskami gwiazdkowatymi. Pęd kwiatostanowy zwykle rozgałęziony, z pęczkami kwiatów. Łodyga dołem nieco kanciasta.

Liście - spód liści z włoskami gwiazdkowatymi. Dolne liście z ogonkiem, jajowate, karbowane. Nasada blaszki liściowej dolnych liści łodygowych krótko klinowata. Liście łodygowe niezbiegające po łodydze. Najwyższe liście siedzące.

Kwiaty - szypułka kwiatowa i kielich pokryte kutnerem. Korona żółta, 15-25 mm średnicy. Nitki wszystkich pręcików fioletowo owłosione (cecha charakterystyczna).

Owoc - jajowato kulistawa torebka o długości ok. 7 mm, z drobnymi nasionami rozsiewanymi przez wiatr. Roślina rozmnaża się wyłącznie z nasion.


Siedlisko - suche murawy, skały, zarośla, skraje lasów, przydroża.

Roślina dwuletnia, hemikryptofit.


Zagrożenia i ochrona
Podgatunek umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin oraz na polskiej czerwonej liście w kategorii VU (narażony). Około połowa populacji podlega ochronie w Ojcowskim Parku Narodowym.


źródło
9 komentarzy:

 1. Witam, nie tak dawno odkryłam Pani blog i z wielką przyjemnością zaglądam tutaj.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna roślina, uwielbiam dziewanny. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię dziewanny. Ta jest piękna. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziewanny to dziwne rośliny, świetnie rosną tam gdzie innym jest za trudno, ale gdy warunki glebowe się polepszają, zamiera. W zasaszie najlepoej rośnie tam gdzie ludzie odcisnęli swe piętno.
  Tą widywałem w naturze, ale faktycznie rzadka, nie wiem czy aby nie ma swoich szkodników wyjadających nasiona tak jak inne gatunki dziewann.

  OdpowiedzUsuń
 5. proszę pokazac suche kwiatostany, bo jutro wybieram sie na wymiane nasion i nie mam pokecia czy to co mam, to dziewanna/ Dzwonki z dribnymi nasionkami w zanadrzu na zdrewniałych długich łodygach?

  OdpowiedzUsuń