6 września 2019

Maleńka wierzba leśna (Salix hylematica)

O ile w ubiegłym roku lubiłam zachodzić do różanki, gdzie kwitło mnóstwo wyjątkowo pięknych róż, o tyle obecnie miejscem regularnie przeze mnie odwiedzanym stało się alpinarium. Zaczęłam sobie jakoś radzić z małymi skrawkami przestrzeni, na których rosną rozmaite gatunki roślin pochodzących z obszarów górskich.
Jednym z nich jest wierzba leśna - bardzo ładna (i miła w dotyku!) roślina płożąca. Gdybym poszukiwała rośliny okrywowej do posadzenia w nasłonecznionym miejscu, z pewnością (i ochotą!) zdecydowałabym się właśnie na nią! Żałuję, że zaczęłam fotografować wierzbę leśną (taką polską nazwę wyczytałam na tabliczce w ogrodzie botanicznym) dopiero w połowie sierpnia - przegapiłam więc wiosenne kotki - ale przecież nic straconego. Wiosna wkrótce ;-)

Wierzba leśna (Salix hylematica C.K.Schneid.) – gatunek rośliny należący do rodziny wierzbowatych (13 sierpnia)
 wierzba leśna Salix hylematica   
 wierzba leśna Salix hylematica   
 wierzba leśna Salix hylematica   
 wierzba leśna Salix hylematica   20 sierpnia
 wierzba leśna Salix hylematica   
 wierzba leśna Salix hylematica   
 wierzba leśna Salix hylematica   
 wierzba leśna Salix hylematica   20 sierpnia
 wierzba leśna Salix hylematica    3 września
 wierzba leśna Salix hylematica    3 września


Dodane w maju 2020 r. - wierzba leśna w okresie kwitnienia.

 wierzba leśna Salix hylematica  13 maja

 wierzba leśna Salix hylematica  13 maja

 wierzba leśna Salix hylematica  13 maja

 wierzba leśna Salix hylematica  13 maja
-----------------------------------

Wierzba leśna (Salix hylematica C.K.Schneid.) – gatunek rośliny należący do rodziny wierzbowatych.

Pochodzi z Himalajów. Rośnie w wysokich górach (w szczelinach skalnych), między 3000 a 4000 m n.p.m., w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie.

Jeden z najmniejszych gatunków wierzby. Bardzo mała, płożąca się krzewinka.

Liście - drobne, podłużne, błyszczące, zielone z matowym spodem. Jesienią stają się czerwone, wydzielając wówczas zapach podobny do miodu. Roślina zimuje jako splątana masa martwych pędów, na których po bliższym przyjrzeniu się, widoczne są maleńkie fioletowe pąki rozwijające się w następnym sezonie wegetacyjnym.
Liście rozwijają się wczesną wiosną, w czasie gdy roślina kwitnie - jest wtedy pokryta baziami wystającymi pomiędzy liśćmi, niczym maleńkie czerwonofioletowe świece. Kotki swoim wyglądem przypominają kwiaty czerwonej koniczyny. Te z kolei rozwijają puszyste nasiona, przy suchej pogodzie wyglądające niczym kępki waty.


Synonimy i odmiany
Gatunek jest bardzo podobny do Salix lindleyana i Salix serpyllum, gatunków wysoce spokrewnionych, nawet synonimicznych dla Salix fruticulosa. Te trzy gatunki mają podobne liście i siedlisko, ale różnią się znacznie wielkością i położeniem kotków.


Więcej informacji - źródło, źródło, link,

o34.63. (142) [46]

wierzba leśna, Salix hylematica, wierzba okrywowa, ładna roślina okrywowa, wierzba leśna zdjęcia opis, Salix hylematica informacje zdjęcia, wierzba okrywowa zdjęcia informacje, wierzba leśna, chwile zachwycone, Salix hylematica chwile zachwycone, wierzba okrywowa chwile zachwycone, 

10 komentarzy:

 1. Słyszałem o tej wierzbie, cudna jest! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie wygląda wśród kamieni, ale czy na pewno jest to wierzba? Wiem, sprawdzałaś, na pewno, ale przecież tak mało podobna jest to znanych mi wierzb. Chociaż gdy porównać wierzbę płaczącą, na przykład, do wierzby iwy, też mało widać podobieństw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztofie, zdziwiłam się również, ale istnieją inne malutkie wierzby, w dodatku mają zupełnie niewierzbowe liście. "Zdradzają" je jednak wierzbowe kotki :-)

   Usuń
 3. Drugie w kolejności rewelacyjne :) Gdybym miał w rozdzielczości 1920x1200, to bym sobie wrzucił na tapetę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzę i patrzę i dostrzec nie mogę. Naprawdę chciałbyś takie zdjęcie na tapetę??

   Usuń
 4. No więc....... Nazwa botaniczna Salix hylematica jest niejednoznaczna, ale niektóre dane sugerują, że jest synonimem Salix fruticulosa Andersson. Nie jest obecna zarówno w The Plant List oraz World Flora Online.

  OdpowiedzUsuń
 5. Salix fruticulosa Andersson także jest jednak nazwą nieaktualną. Podejrzewam zatem, ze jest to mieszaniec międzygatunkowy - tu należałoby zaatakować Poznański Ogród Botaniczny.....

  OdpowiedzUsuń