28 listopada 2019

Karczoch zwyczajny

Koszyczki kwiatowe karczocha wyglądają znajomo - przypominają kwiaty tzw. ostów. Są jednak ogromne, jak i całe rośliny. Mogą dorastać do dwóch metrów wysokości, a główki kwiatostanów, które widziałam, miały średnicę od kilku do nawet 10 cm! Na niektórych zdjęciach widoczne są owady. I,  bynajmniej, nie są to miniaturki mrówek czy trzmieli ;-)
Większość zdjęć zrobiłam ponad dwa lata temu. Natknęłam się na nie niedawno. Musiałam dokonać wyboru - albo je obrobić i pokazać, albo skasować. Mimo wszystko, szkoda by ich było - zawsze to jakaś dokumentacja mało znanego u nas... warzywa.

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – gatunek wieloletniej rośliny zielnej należący do rodziny astrowatych. [4 sierpnia]
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  17 lipca
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  4 sierpnia
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  30 lipca
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  4 sierpnia
karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)  11 maja
-----------------------------------
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – gatunek wieloletniej rośliny zielnej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej. Według niektórych ujęć taksonomicznych jest to synonim karczocha hiszpańskiego (Cynara cardunculus).

Roślina znana już w starożytnym Rzymie i Grecji. Jej uprawa upowszechniła się w basenie Morza Sródziemnego przed XII wiekiem. Obecnie uprawiana w krajach o ciepłym klimacie.
W Polsce uprawiana sporadycznie, amatorsko jako roślina jednoroczna.


Łodyga - dorasta do ok. 2 m.

Liście - szerokość do 30 cm i długość do 70 cm. Blaszka liściowa głęboko wcinana w górnej części po obu stronach aż do ogonka, który ma 1-2 cm długości. W dolnej części liść staje się pierzasty. Wszystkie odcinki liścia mają wyraźnie ząbkowane brzegi i zaostrzony szczyt. Kolców brak. Górna powierzchnia blaszki jest zielona, z drobnymi białawymi włoskami okrywowymi. Dolna powierzchnia jest jasnozielona lub biała i gęsto owłosiona długimi, splątanymi włoskami. Ogonek i główne nerwy są płaskie na górnej powierzchni. Na powierzchni dolnej są wyraźnie wypukłe i podłużnie prążkowane.

Kwiaty - zebrane w kuliste kwiatostany, złożone z fioletowych kwiatów otoczonych łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach.
Kwitnie - od czerwca do września.


Karczoch zwyczajny jest warzywem. Częścią jadalną są części główki kwiatostanów po usunięciu zewnętrznych stwardniałych łusek okrywy, pozostałe mięsiste końce łuskowatych okryw kwiatostanu, kwiatostan, jego dno oraz krótki koniec łodygi. U starszych pąków jadalne jest tylko dno kwiatowe.
Spożywany po uprzednim ugotowaniu, usmażeniu lub pieczeniu. We Włoszech młode główki kwiatowe po ugotowaniu zalewa się oliwą i przechowuje. Karczochy można konserwować w puszkach. Czasami jako dodatki do surówek oraz jako ozdoba używane są bielone liście.

O właściwościach leczniczych można poczytać w zródłach.


źródło 1źródło 2, źródło 3link   

karczoch zwyczajn y, Cynara scolymus, karczoch zwyczajny Cynara scolymus, karczoch zwyczajny zdjęcia opis, Cynara scolymus wygląd informacje, karczoch zwyczajny chwile zachwycone, Cynara scolymus chwile zachwycone, 

4 komentarze:

 1. Dobrze, że nie skasowałaś zdjęć tego oryginalnie i ładnie kwitnącego… ostu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Doprawdy nie wiem czemu miała byś te zdjęcia kasować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Zdjęcia niezwykle ciekawe i prawdziwe.
   Szkoda że może być tylko jednoroczny.

   Usuń
 3. Oj, nie miałam zamiaru ich kasować, ale leżały zapomniane tak długo, że obawiałam się iż nie przetrwają nastepnej "czystki" w katalogach zdjęć. Musiałam się zmobilizować do obróbki i opracowania gatunku, i dobrze :-)
  Dziękuję za Wasze miłe słowa i serdecznie pozdrawiam. Wszystkiego dobrego! :-)

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...