2 listopada 2019

Zimowit jesienny

Na widok takich kwiatów łatwiej jest przełknąć myśl, że wkrótce nadejdzie jesienna szaruga, a potem zima. Albo inaczej. Na widok takich kwiatów łatwo pomyśleć, że pod koniec lata zaczyna się wiosna. Taka cudowna anomalia  ;-) 
Po raz pierwszy zobaczyłam zimowity jesienne dwa lata temu - kwitły kępkami w różnych miejscach, gdzie przez całe lato znajdowałam zupełnie inne rośliny, tych nie zauważając. W tym roku w Ogrodzie botanicznym było ich jeszcze więcej.

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) – gatunek rośliny należący do rodziny zimowitowatych [1 października]
zimowit jesienny, Colchicum autumnale  
zimowit jesienny, Colchicum autumnale  
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   3 września
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   3 września
zimowit jesienny, Colchicum autumnale    3 września
zimowit jesienny, Colchicum autumnale    11 września
zimowit jesienny, Colchicum autumnale       To samo stanowisko zimowitów miesiąc później
zimowit jesienny, Colchicum autumnale   11 września

------------------------------------------
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) – gatunek rośliny należący do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae).

Występuje w Europie. W Polsce najczęściej jest spotykany w niższych położeniach górskich, poza górami występuje w przylegającym pasie wyżyn po Dolny Śląsk, w Wielkopolsce oraz na południowej części niżu.

W Polsce gatunek objęty częściową ochroną gatunkową, a w latach 1995-2014 znajdował się pod ochroną ścisłą. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jest gatunkiem zagrożonym (kategoria zagrożenia VU).

Pokrój - osiąga 8-30 cm wysokości. Trwałą częścią rośliny jest podziemna bulwa, z której wyrasta jesienią pęczek białych korzeni. Z zewnątrz okryta jest dwoma zaschniętymi pochwami liściowymi, pod którymi znajdują się 3-4 zawiązki liści rozwijające się wczesną wiosną następnego roku. Pęd jest silnie zredukowany, zaledwie wychodzący ponad ziemię.

Liście - ich liczba waha się od 3 do 8 (zależnie od wielkości bulwy). Są wąskolancetowate, w większej części wąskie, tępo zakończone. Mają szerokość 2-4 cm.

Kwiaty - różowo-lila lub lila (rzadko białe), lejkowate, obupłciowe, z pojedynczym okwiatem, o cienkiej, długiej rurce wewnątrz owłosionej, której dolna część wraz z zalążniami ukryta jest w bulwie. Korona o sześciu lejkowato odgiętych działkach, pręcików 6, z czego 3 krótkie i 3 długie, słupek jeden z trzema nitkowatymi szyjkami i buławkowatymi znamionami.
Kwitnie - od sierpnia do września, w warunkach klimatycznych Polski kwiaty pojawiają się w pierwszej dekadzie września.

Owoc - trójkomorowa zalążnia rozwija się pod ziemią i dopiero wiosną razem z liśćmi wyrasta ponad powierzchnię. Podłużnie jajowata i otoczona liśćmi torebka o długości 3-4 cm zawiera ciemnobrunatne, kuliste, delikatnie pomarszczone nasiona, pęka wzdłuż przegród

Siedlisko - lubi wilgotne łąki, widne lasy mieszane i rzadkie zarośla. Jest światłolubny, ale znosi okresowe zacienienie. Wymaga gleb świeżych lub wilgotnych, gliniasto-ilastych lub gliniasto-piaszczystych, zasobnych w składniki mineralne. 
Występuje na obszarach o klimacie oceanicznym. Rośnie od niżu po niższe położenia górskie. Najwyżej występujące jego stanowiska znajdują się na Polanie Chochołowskiej w Tatrach.

Uprawa - zimowit lubi podmokłe gleby i słoneczne stanowiska. Rozmnaża się go z bulw w czerwcu-lipcu. Bulwy sadzi się do gleby w rozstawie co 20 cm (duże) lub 10 cm (małe).

Cała roślina jest silnie trująca dla ludzi, bydła i koni.
Śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 0,02 g kolchicyny (ilość zawarta w ok. 6 g nasion). Przypadkowe zatrucia śmiertelne są bardzo rzadkie, zazwyczaj wynikają z pomylenia zimowita z dzikim czosnkiem niedźwiedzimźródło


zimowit jesienny, Colchicum autumnale, zimowit jesienny zdjęcia opis, Colchicum autumnale wygląd informacje, zimowit jesienny chwile zachwycone, Colchicum autumnale chwile zachwycone, różowe krokusy jesienią, kwiaty jak krokusy, 
5 komentarzy:

 1. Rośnie w ogrodzie, to mój imieninowy kwiat ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie roślinę pokazałeś, w naturze zazwyczaj nie jest tak spektakularna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nazwa trochę dziwna, ale kwiaty bardzo ładne. Chyba dopiero u Ciebie dowiaduję się o jej istnieniu, Aniko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękny! Ostatnio kupiłam trochę cebulek zimowita jesiennego. Uwielbiam tą roślinę!

  OdpowiedzUsuń