4 września 2020

Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)

Taki oto kosaciec mignął mi przez chwilę w Botaniku. Mignął, bo ledwie go zauważyłam - już kwitł w najlepsze, a nieco ponad tydzień później kwiatów było już niewiele, za to mogłam do woli przyglądać się zielonym zawiązkom... owoców ;-). Kosaciec to oryginalny, bo jego kwiaty są dość  płaskie, a przy tym szeroko rozpostarte. To dlatego, że górne płatki korony zostały zredukowane od małych "fiu fiu języczków".

Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa) - gatunek wieloletniej rośliny kłączowej należący do rodziny kosaćcowatych  [27 maja]
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  1 czerwca
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa)  1 czerwca
--------------------------------------
Kosaciec szczecinkowy (Iris setosa Pallas ex Link) - gatunek wieloletniej rośliny kłączowej należący do rodziny kosaćcowatych

Pochodzi z północnych obszarów kuli ziemskiej – terytorium północnych Chin, Alaski i Kanady, gdzie porasta mokradła i bagna.
Jest to jedyny gatunek kosaćca, który pochodzi z Azji i Ameryki Północnej.
Zwykle występuje na wysokości 1500-2500 m n.p.m.

Łodyga - rozgałęzione pędy, które mają bardzo zmienną wysokość (od 10 cm do 1 m)

Liście - zielone, lancetowate (w kształcie miecza), trawiaste, rozchylają się łukowato, tworzą zwartą kępę. Mają fioletowo zabarwioną nasadę i mogą mierzyć 30-60 cm długości i 0,8-2,5 cm szerokości.

Kwiaty - mają 5-8 cm średnicy, fioletowe, fioletowo-niebieskie lub lawendowe. Istnieją również rośliny z różowymi i białymi kwiatami. Roślina ma 3-4 kwiaty na każdej łodydze (od 6 do 13 na całej roślinie, w grupach po 3). Działki kielicha mogą być głęboko żyłkowane, ciemnofioletowe z żółto-białą plamką (w środku). Górne płatki mocno zredukowane, dolne niemal okrągłe i opadające. Taka budowa sprawia, że kwiat jest płaski i trzy płatkowy.
Kwitnie - od końca maja do lipca. 


Siedlisko - kosaciec szczecinkowy jest tolerancyjny i może rosnąć na wielu rodzajach siedlisk. Można go znaleźć na torfowiskach (lub bagnach), łąkach, nad rzekami (lub strumieniami), na brzegach jezior, (zwłaszcza skalistych), plaż, wydm, i skraju świetlistych lasów.

Może rosnąć na piasku lub glebie żwirowej. Chociaż zwykle uważana za roślinę podmokłą, dobrze radzi sobie również w suchej glebie.

W uprawie wymaga stanowisk słonecznych, umiarkowanie wilgotnych oraz gleby próchnicznej o odczynie kwaśnym.
Więcej informacji w Wikipedii
link,

3 komentarze:

 1. Bardzo mi się podobają szczególnie pierwsze i trzecie zdjęcie :) Jest tam wszystko - i detal, i kolor, i ostrość, i oryginalny kształt kwiatów. Ale cały zestaw udany!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo mi miło, choć (jak zwykle) sama nie jestem w stanie ocenić "trafności" kolorystyki zdjęć na moim monitorze. Gdy teraz oglądam te kadry wydają mi się jakby za jasne, jaskrawe, a przy tym spłowiałe. Chyba inaczej widziałam je w trakcie obróbki.

   Usuń
 2. Próbuję wyobrazić sobie, jak Natura, ta czarodziejska malarka, siedzi nad kwiatami i maleńkim pędzelkiem maluje delikatne linie na płatkach...

  OdpowiedzUsuń