4 kwietnia 2021

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Jesienią ubiegłego roku miałam możliwość zwiedzenia rodzinnego domu Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Ów budynek znajduje się tuż obok kościoła, w którym został ochrzczony, a jako podrostek był ministrantem. Dom położony jest przy wadowickim rynku, a mieszkanie, w którym się urodził (złożone z dwóch pokoi i kuchni) znajduje się na pierwszym piętrze (okna wychodzą na boczną fasadę bazyliki). Zwiedzanie odbywało się w warunkach obostrzeń sanitarnych (w grupach po 10 osób), praktycznie bez przewodnika. Dość spontanicznie zrobiłam trochę zdjęć, którymi chcę się podzielić. Niektóre kadry opatrzyłam własnym (a więc niefachowym) komentarzem lub informacjami zaczerpniętymi głównie z filmu o Muzeum. Zaznaczam, że w niektórych miejscach w ogóle nie fotografowałam, gdyż albo było za ciemno, albo nie bardzo było co, albo mnie przeganiano, bo za chwilę miała wejść następna grupka zwiedzających.
Niedawno minęła 16. rocznica śmierci Ojca Świętego. Świat nadal jest unieruchomiony przez p(l)andemię, sądzę więc, że i taka forma zwiedzania będzie ciekawym urozmaiceniem (skoro inaczej na razie się nie da). Tym bardziej, że muzeum to jako jedyne na świecie opowiada o całej historii życia Ojca Świętego Jana Pawła II.

To jest TEN pistolet (użyty 13 maja 1981 r. o godz. 17,19)
 
Dom rodzinny Karola Wojtyły (po prawej) i Bazylika Ofiarowania NMP (po lewej)

Okno w salonie (obok sypialni rodziców, w której Karol Wojtyła przyszedł na świat we wtorek 18 maja 1920 r.) Gdyby odsłonić firankę widoczna byłaby fasada kościoła po drugiej stronie wąskiej ulicy Zamkowej.

Trudno powiedzieć czy te meble są autentyczne. Na pewno jednak Karol Wojtyła w tej kuchni jadał posiłki.

W kredensie z epoki umieszczono naczynia i sprzęty, w jakie mogła być wyposażona kuchnia w domu Karola Wojtyły (pojemniki na cukier, ocet i oliwę są autentyczne!!)

W kuchni zaprezentowano taki kącik do mycia. Rozumiem, że jest to ekspozycja sprzętów z epoki. Umyć się tutaj porządnie byłoby chyba niewygodnie i trudno. 

Nie mam pojęcia co to za łódź (i czyja). Wyglądała jak... eksponat (bez śladów kontaktu z wodą)

Na ekspozycję składają się m.in.cztery sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska i papieska

Ekspozycja zdjęć przedstawiających młodego księdza Karola Wojtyłę.

Replika drzwi świętych z Bazyliki św. Piotra w Watykanie

Te słowa wypowiada Ojciec Święty gdy po raz pierwszy sprawuje Mszę świętą jako papież inaugurując swój pontyfikat (w dniu 22.10.1978 r.)

Jan Paweł II był papieżem pielgrzymem - odbył 104 pielgrzymki do 130 krajów świata. 

Ekspozycja prezentuje próbki ziemi z ponad 70 krajów, do których papież pielgrzymował. 

Światowe Dni Młodzieży - to dzieło życia papieża Jana Pawła II

W tej sali prezentowane są wszystkie pamiątki związane z Światowymi Dniami Młodzieży organizowanymi w różnych krajach

Zegar słoneczny ze ściany kościoła, przy którym urodził się Karol Wojtyła oraz zegarek, przy którym umiera papież Jan Paweł II, a którego wskazówki zostały zatrzymane na godzinie jego śmierci (21,37) 

Podczas pogrzebu Ojca Świętego w dniu 8 kwietnia zrywa się silny wiatr, symbol Ducha Świętego, który porusza, a w końcu zamyka ewangeliarz leżący na trumnie

Sala, której ściany od góry do dołu eksponują kilka tysięcy listów wiernych (spośród milionów!), którzy zostawiali je na grobie papieża 

Sala, której ściany od góry do dołu eksponują kilka tysięcy listów wiernych (spośród milionów!), którzy zostawiali je na grobie papieża 

Fragment szopki

Szopka w muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach - chwilowo nic o niej nie wiem.
Do Wadowic jeszcze raz Was zabiorę ;-)--------------------------------------

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.

Muzeum zwiedzane jest przez około 250 tys. turystów rocznie.

W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik.

Sportowo-turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów (m.in. sztuki Brat naszego Boga).

Więcej informacji w źródłach:8 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tyle odnoszę się do pandemii, co najróżniejszych, często nielogicznych i niepotrzebnych restrykcji zniewalających całe społeczeństwa. Co to było i jakie wywiązały się skutki poszczególnych działań i zabiegów - na tym, po latach, będą doktoryzować się "nasze wnuki".

   Usuń
  2. To co innego. Trudno jest nie popełniać błędów, kiedy są to działania pośpieszne, bez możliwości analizy np. tego co jest potrzebne, a co nie. Łatwo jest oceniać, krytykować z pozycji jednostki, znacznie trudniej, kiedy ponosi się za te decyzje odpowiedzialność, a w konsekwencji przecież chodzi o życie ludzkie.

   Usuń
  3. "w konsekwencji przecież chodzi o życie ludzkie" - patrzę na to bardziej uniwersalnie. Dziś nie podaje się szczegółowych danych, a przecież to się dzieje - masowe bankructwa, nagle załamanie sytuacji materialnej rodzin, wzrost śmiertelności z zupełnie innych powodów niż Covid-19, który, jak dotąd, zbiera żniwo na poziomie poniżej 2,5%. Skutki psychiczne i fizyczne wywołane długotrwałymi restrykcjami będą o wiele poważniejsze i długotrwale rzutujące, niż nam się dotąd wydaje.

   Usuń
 2. Pewnie nie uda mi się odwiedzić tego miejsca, więc dobrze że mogłam o nim przeczytać u Ciebie. Szczególnie przedmioty których dotykał Karol Wojtyła wzbudzają wzruszenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całego serca życzę Tobie, sobie i wszystkim ludziom, by jak najszybciej mogli udać się gdzie tylko zechcą!

   Usuń
 3. A propos kącika do mycia, to pamiętam, że w dzieciństwie mieliśmy coś podobnego - miednica, dzbanek, jeszcze tylko brakuje takiej firanki a'la zasłonka prysznicowa. Cały kącik mieścił się w narożniku kuchni (!), pewnie ze względu na ciepło i dostępność ciepłej (ugrzanej na piecu) wody... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe! Myślałam, że to tylko taka ekspozycja sprzętów. Ten kącik również znajduje się w kuchni (naprzeciw kredensu)!

   Usuń