16 kwietnia 2021

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)

Niby nie ma przeszkód, by wybrać się do ogrodu botanicznego, lecz przy takiej pogodzie (zimno, wietrznie i deszczowo) nawet o tym nie myślę. A czas upływa, rośliny budzą się do życia. Ani się obejrzę, a znów zakwitną pnącza oplatające pergole, dające upragnione wytchnienie podczas letnich upałów.
Przedstawiam dziś glicynię chińską, a przy okazji pokażę drugi gatunek - glicynię japońską (jedną z odmian).

Glicynia chińska (Wisteria sinensis (Sims) Sweet) – gatunek pnącza należący do rodziny bobowatych [21 maja] 
 
Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  7 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  9 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  7 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) 13 maja 

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  17 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  17 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  17 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  20 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  21 maja

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  14 czerwca

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)  24 lipca


-----------------------------------Glicynia chińska, słodlin chiński, wisteria chińska (Wisteria sinensis (Sims) Sweet) – gatunek ozdobnego pnącza, należący do rodziny bobowatych. 

Roślina występuje w stanie dzikim w środkowych Chinach, jest uprawiana w wielu krajach świata. Nazwa wisteria wywodzi się od nazwiska amerykańskiego anatoma – Caspara Wistara.

Pokrój - kwitnące pnącze o silnym wzroście, prawoskrętnie wijące się pędami. Może osiągać wysokość powyżej 10-18 m, rosnąc 1-3 m na rok.

Liście - całobrzegie, nieparzystopierzaste złożone z 7-13 listków, skrętoległe, kształtu jajowato podłużnego.

Kwiaty - motylkowe, z dużym odgiętym żagielkiem z dwoma wyrostkami u nasady, w zwisających gronach do 30 cm długości, niebieskofioletowe. Grona wyrastają na końcach krótkich bocznych pędów lub tegorocznych długopędów.
Kwitnie - od maja do czerwca. 

Owoce - spłaszczone strąki długości 10-15 cm, owłosione, zwykle z kilkoma nasionami. Wiszą zamknięte na gałęziach do wiosny.

Korzeń - korzenie mają zgrubienia zaopatrujące roślinę w związki azotowe (bakterie brodawkowe), co jest cechą wszystkich roślin z tej rodziny. Na korzeniach gatunku można szczepić odmiany. 

Gatunki podobne - w uprawie spotyka się również inny bardzo ozdobny gatunek z odmianami o różnych barwach kwiatów (jasnofioletowe, niebieskie, białe, różowe): glicynię japońską (Wisteria floribunda).

Roślina ozdobna uprawiana dla ładnych i obficie kwitnących kwiatów. Jest to duże, silnie rosnące pnącze ogrodowe, wymagające mocnych podpór, gdyż jest bardzo ciężkie.


źródło 4 komentarze:

  1. Ciekawie ją pokazujesz. Nie jest taka przytłaczająco piękna, jak niekiedy jest pokazywana. Ja jej wręcz nie lubię, zbyt bogata wizualnie, a może to skojarzenie z Wisteria Lane ze słynnego serialu mnie do niej zniechęciło ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mimo wszystko będę upierać się przy zdaniu, że nie koloryzuję i nie upiększam swojego widzenia świata. A to, że czasem bywa on dla mnie piękniejszy lub ciekawszy niż wydaje się komuś innemu, to już taka moja właściwość, z której skwapliwie korzystam :-)

      Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...