23 września 2021

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis)

Naprawdę, wcześniej nigdy nie widziałam dziewięćsiłu bezłodygowego. Ach, nieoceniony ogród botaniczny znów umożliwił mi poznanie nowego (dla mnie) gatunku! Jego kwiaty przypominają kwiaty dziewięćsiłu pospolitego (kilkukrotnie przeze mnie prezentowanego). W ubiegłym roku sfotografowałam dziewięćsił popłocholistny, który zrobił na mnie spore wrażenie. I także nie posiada łodygi.

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis L.) – gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych [26 lipca]
 
Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) 

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) 

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) 7 sierpnia

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) 

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) 13 sierpnia

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) 

Dodane w następnym sezonie
 
Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis)  29 czerwca-----------------------------------------------Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis L.) – gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych.

Występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety), Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej (Rębielice Królewskie), rzadko na niżu.

Łodyga - przeważnie brak łodygi i stąd pochodzi gatunkowa nazwa rośliny.

Liście - pierzaste, powcinane, kolczasto zakończone, tworzące rozetę. Na spodniej stronie słabo pajęczynowate. Rozeta rozpostarta tuż przy gruncie, osiąga do 15 cm średnicy.

Kwiaty - w środku rozety umiejscowiony jest duży srebrzystobiały, rozwarty koszyczek, przypominający pojedynczy kwiat. Ma średnicę 7-15 cm, łuski okrywy mają na brzegach rozgałęzione kolce. Wewnętrzne łuski okrywy biało lśniące, długości 3-5 cm. Kwiatostan złożony wyłącznie z kwiatów rurkowatych.
Kwitnie - od lipca do września.

Owoce - niełupka o długości 4-6 mm z puchem kielichowym 15-17 mm. Włoski puchu zrośnięte w nasadzie pęczkami po 5-8. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Korzeń - gruby, palowy, słabo rozgałęziony i drewniejący.


Roślina dwuletnia, hemikryptofit.  Kwiatostan otwiera się tylko w słońcu, a zamyka się pod wpływem zwiększonej wilgotności powietrza, co postrzegane jest jako zwiastun nadchodzącego deszczu. Występuje na suchych murawach i obrzeżach lasów na terenach górzystych do 2800 m n.p.m., często na wzgórzach wapiennych, także niżej. 
Preferuje gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, ubogie, piaszczysto-gliniaste. Rośnie w miejscach nasłonecznionych.

W latach 1946-2014 dziewięćsił bezłodygowy podlegał w Polsce ochronie ścisłej, od 2014 r. objęty jest częściową ochroną. 
Dawniej był masowo zbierany dla celów dekoracyjnych. Obecnie jest zagrożony przez działalność gospodarczą oraz zarastaniem przez wyższą roślinność wskutek zaprzestania użytkowania śródleśnych polan.


źródło, link1 komentarz:

  1. Ciekawe, jakiej odmiany dziewięćsił widuję dość często w Sudetach. Wygląda, wypisz wymaluj, na bezłodygowy. Oryginalna roślina, zwraca uwagę właśnie swoją dwuwymiarowością, niemal zupełnym brakiem pionu. Kwiaty jakby leżą bezpośrednio na ziemi.

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...