Jak ten czas leci! Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że kalinę Siebolda zaczęłam fotografować już osiem lat temu. Ponieważ jednak zazwyczaj skupiałam się na jej kwiatach i liściach, ciągle nie miałam zdjęcia pokroju tej rośliny, która w poznańskim botaniku przypomina raczej małe drzewko o półkulistej koronie. Konary tej kaliny również są ulistnione, a w maju są także i kwiaty. Nadal nie dysponuję odpowiednim ujęciem przedstawiającym tę kalinę w całej okazałości, a to dlatego, że w pobliżu znajduje się sporo innych roślin, które utrudniają mi fotografowanie w dobrym oświetleniu. Jednak nie poddaję, się - może w tym sezonie się uda? Tymczasem już teraz zobaczcie ten ogrom kwiatów (pachnących!) i pięknych liści kaliny Siebolda.
Wiosenne pąki liściowe kaliny Siebolda pokazałam
TUTAJ.
-------------------------------------------
Kalina Siebolda (Viburnum sieboldii Miq.) – gatunek krzewu należący do rodziny
piżmaczkowatych (
Adoxaceae), czasem zaliczany do monotypowej rodziny
kalinowatych (
Viburnaceae), dawniej także do
przewiertniowatych (
Caprifoliaceae).
Jego rodzimym krajem jest Japonia, w Polsce jest uprawiany wyłącznie jako roślina ozdobna.
Jest to krzew (lub małe drzewo) dorastający nawet do 4-5 m wysokości, a przy tym jest znacznie szerszy niż wyższy (osiąga szerokość do nawet 6 m). Pokrój - kulisty lub półkulisty, gęsto rozgałęziony.
Liście - najczęściej ciemnozielone, sztywne, błyszczące, jajowate lub eliptyczne, ząbkowane na brzegach, opadające na zimę. Młode liście są barwy czerwonobrązowej.
Kwiaty - drobne, gwiazdkowate, kremowobiałe, zebrane w nieregularne, bądź kuliste kwiatostany. Wydzielają delikatny, przyjemny zapach.
Kwitnie - w maju, najobficiej na stanowiskach słonecznych.
Bardzo ozdobne są również pojawiające się pod koniec lata owoce. Mają one kształt jajowaty, początkowo są czerwone, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor na czarny.
Najlepiej rośnie na glebach od przeciętnej ogrodowej do żyznych i wilgotnych, gliniastych, głębokich i dobrze przepuszczalnych. Nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby.
Może rosnąć na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, ale również w cieniu, wówczas jednak słabiej kwitnie.
Kalina Siebolda jest całkowicie odporna na mrozy występujące w Polsce, odporność strefy 4-7 USDA.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz