30 kwietnia 2024

Pięciornik biały (Potentilla alba)

Najstarsze moje zdjęcie pięciornika białego pochodzi z 21 maja 2021 roku. Wówczas w ogóle nie mogłam dopatrzyć się kwiatów pośród gęstego dywanu ładnych liści, ale nie przyszło mi do głowy, by szperać pomiędzy nimi. Trochę to trwało nim uzbierałam tych kilka kadrów przedstawiających zarówno liście, jak i kwiaty tej rośliny. Odnoszę wrażenie, że kwiaty pięciornika białego mają tendencję do ukrywania się pośród liści, odnajdywałam je często tuż przy ziemi. Jakby bez walki oddawały prym pokaźnym i efektownym liściom. 

Pięciornik biały (Potentilla alba L.) – gatunek byliny kłączowej z rodziny różowatych  [16 maja]

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  24 kwietnia

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  
 
Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  4 maja

Pięciornik biały (Potentilla alba L.) 

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  16 maja

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  16 maja

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  20 maja

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  11 czerwca

Pięciornik biały (Potentilla alba L.)  12 czerwca
Zdjęcia powstały w latach 2021 - 2024.
---------------------------------------------


Pięciornik biały (Potentilla alba L.) – gatunek byliny kłączowej z rodziny różowatych (Rosaceae). 

Gatunek neutralny wobec kontynentalizmu.

Pokrój - roślina niskopienna, o pędach kwiatowych osiągających do 15 cm wysokości. Pędy pokryte przylegającymi lub wznoszącymi się włoskami.

Łodyga - widlasto rozgałęziona, pełzająca. Podnoszą się pędy kwiatonośne, zakończone 2-3 kwiatami. Są one zwykle krótsze od liści odziomkowych, skąpo ulistnione, z nielicznymi 3-listkowymi liśćmi.

Liście - odziomkowe głęboko powcinane, dłoniaste, 5-listkowe, osadzone na długich ogonkach. Listki siedzące, podługowate, jajowatolancetowate, z nielicznymi ząbkami na szczycie, z wierzchu ciemnozielone od spodu i na brzegach srebrnoszare, jedwabiście owłosione. Przylistki czerwonożółte.

Kwiaty - płatki korony dość duże, sercowate, biało kremowe w liczbie pięciu, tworzą okwiat o średnicy 2-2,5 cm. Płatki poprzedzielane są srebrzysto owłosionymi działkami. Zebrane w luźne kwiatostany osadzone są pojedynczo na długich szypułkach wyrastających z wierzchołków łodygi lub kątów liści. W środku kwiatu liczne słupki i pręciki na wypukłym dnie kwiatowym.
Kwitnie w okresie od kwietnia do czerwca.

Owoc - orzeszek, odpadający.

Organy podziemne - kłącze grube bez rozłogów krótkie, pokryte ciemnobrunatnymi resztkami przylistków i zakończone rozetką liści. Wyrastają z niego korzenie wrzecionowato zgrubiałe, mięsiste.


Siedlisko - rośnie w lasach liściastych, zaroślach w miejscach słonecznych i nieznacznie ocienionych, na glebach piaszczysto-gliniastych, przeciętnie żyznych, dobrze przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych na wiosnę, a suchych latem o obojętnym pH.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz