31 stycznia 2016

Motyle lato

Czekam na wiosnę i wszystko co z sobą przyniesie - zieleń traw i liści, kolory kwiatów, ciepłe promienie słońca, zapachy, śpiew ptaków i krzątaninę owadów. Będzie co podziwiać, cieszyć zmysły i... zatrzymać w kadrze.
Wiem jednak, że ten cały zachwyt jest tylko naszym własnym odczuciem. Przyroda obudzi się do życia, by zająć terytoria, walczyć o przetrwanie i przedłużenie gatunków. Wiele roślin i owadów dostanie kilka dni, tygodni lub miesięcy istnienia i musi ten czas dobrze wykorzystać. Postaram się im nie przeszkadzać, nie ingerować, nie niszczyć, nie niweczyć.
Oto trochę zdjęć motyli przyłapanych na spijaniu nektaru lub sjeście. Już ich nie ma, ich czas dawno przeminął. Jednak wkrótce znów się zazieleni i cała ta wiosenna, kwiatowo-motylowa machina zacznie się rozkręcać.
Nie śpieszcie się z wiosennymi porządkami w ogrodzie. Wśród zeschłych badyli, pokrzyw i innych chwastów, kolejne pokolenia motyli czekają na czas przebudzenia, by przy okazji nas... oczarować.

Modraszek ikar (mnogooczak ikar) (Polyommatus icarus) − motyl dzienny z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). Jeden z najpospolitszych modraszków. Żywi się małymi roślinami motylkowymi - janowcami, wilżynami, szczególnie komonicą zwyczajną (Lotus corniculatus). Lata od początku czerwca do końca sierpnia (fot. 2 czerwca)
Dostojka latonia (Issoria lathonia) – motyl z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae). Gatunek wędrowny. Spotykany w różnego rodzaju suchych siedliskach otwartych, jak suche łąki, wydmy, ugory, przydroża, siedliska ruderalne (fot. 24 lipca)
Karłątek kniejnik (Ochlodes venatus = Ochlodes sylvanus = Ochlodes faunus) - motyl z rodziny powszelatkowatych (Hesperiidae). Na skrzydłach samiczki znajdują się jaśniejsze kwadratowe plamki. Występuje na łąkach, śródleśnych polanach i w lasach - od czerwca do lipca  (fot. 18 czerwca)
Dostojka latonia (Issoria lathonia) –  motyle te latają szybko, żerują w ciepłe dni. podczas upałów ukrywają się pod liśćmi. W okresie od kwietnia do października pojawiają się 2-3 nakładające się pokolenia (fot. 24 lipca)

Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina) - motyl należący do rodziny rusałkowatych. Spotykany w siedliskach łąkowych o różnym charakterze, siedliskach ruderalnych oraz na skrajach lasów i śródleśnych polanach. W Polsce pospolity na całym obszarze. Lata od czerwca do sierpnia (fot. 24 lipca)
Karłątek (jaki??) - motyl z rodziny powszelatkowatych (Hesperiidae, syn. warcabnikowate). W Polsce występuje 5 gatunków karłątków. Są one dość podobne, ale jedną z cech rozpoznawczych jest ubarwienie czułków...  (fot. 17 lipca)
Rusałka kratkowiec (Araschnia levana, L. 1758) - motyl z pokolenia letniego. Żywi się nektarem kwiatów roślin z rodziny selerowatych. Siedliska - tereny ruderalne, skraje lasów i leśne polany. Imago w 2-3 pokoleniach: IV-VI, VII-VIII, IX (fot. 22 lipca)
Modraszek ikar (mnogooczak ikar) (Polyommatus icarus) −   u obu płci spód skrzydeł jest w kolorze od pastelowo niebieskiego do szarobrązowego, z plamkami wzdłuż brzegów oraz w centralnej części skrzydła (fot. 11 czerwca)
Polowiec szachownica (Melanargia galathea syn. Agapetes galathea) jest jedynym przedstawicielem podrodziny oczennicowatych nieposiadającym na górnej powierzchni skrzydeł "pawich oczu" (fot. 30 czerwca)
Czerwończyk uroczek (Lycaena tityrus, syn. Heodes tityrus) − gatunek motyla z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). W Polsce rozprzestrzeniony i pospolity, zwłaszcza na nizinach. Siedliska: Suche murawy, polany, ugory, przydroża, przytorza, wilgotniejsze kwieciste łąki, tereny ruderalne (fot. 5 czerwca)
Modraszek ikar (mnogooczak ikar) (Polyommatus icarus) − rozpiętość skrzydeł: 25-35 mm. Samce mają górną powierzchnię skrzydeł intensywnie błękitną o fioletowym odcieniu, z ciemnym brzegiem i jasnymi strzępinami (fot. 11 czerwca)
Polowiec szachownica (Melanargia galathea syn. Agapetes galathea) - występuje w takich miejscach jak łąki, przydroża i leśne polany. Lata od lipca do sierpnia (fot. 28 czerwca)
Karłątek (jaki??) - motyle z rodziny powszelatkowatych mają silnie rozwinięty tułów; stosunkowo krótkie skrzydła; czułki maczugowate i lekko wyginające się na kształt sierpa; wielkie oczy, poszerzające optycznie głowę; latają szybko i nisko nad ziemią wydając charakterystyczny świst.  (fot. 16 sierpnia)
Rusałka kratkowiec (Araschnia levana, L. 1758) - u tego gatunku występuje znaczny dymorfizm sezonowy, osobniki poszczególnych pokoleń wyraźnie różnią się od siebie ubarwieniem. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze kraju (fot. 5 lipca)
Bielinek kapustnik (Pieris brassicae L., 1758) - motyl dzienny z rodziny bielinkowatych (Pieridae). Samice mają na skrzydle pierwszej pary dwie czarne plamy, które nie występują u samców. Występuje w lasach, na polach, w ogrodach i sadach. Rocznie rozwijają się 2 pokolenia (maj-czerwiec i lipiec-wrzesień), rzadziej 3 (dodatkowe w październiku) - fot 2 lipca
Bielinek bytomkowiec (Pieris napi) – gatunek motyla z rodziny bielinkowatych (Pieridae). W Polsce pojawia się w 2-3 pokoleniach, od kwietnia do października (fot. 4 maja)w14.77.

zdjęcia motyli, motyl na kwiatku, zdjęcia motyli chwile zachwycone, karłątek, karłątek kniejnik zdjęcia, bielinek kapustnik zdjęcia, polowiec szachownica zdjęcia, rusałka kratkowiec, modraszek ikar, modraszek zdjęcia, czerwończyk uroczek, motyl na zdjęciu,8 komentarzy:

 1. Zapachniało latem, oj zapachniało ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie mogę się doczekać lata 2016! ♥ Oby było ciepłe, słoneczne, z motylkami, ale bez szerszeni, ós itp. Pozdrawiam i zapraszam do wzięcia udziału w zabawie na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem - czekasz na wakacje :-) Pozdrawiam (i pomyślę)

   Usuń
 3. Piękne obrazy lata.
  Fascynujące są, a bywają i zabawne, nazwy motyli (i nie tylko): karłątek z rodziny powszelatkowatych. Ciekawy jestem etymologii tych nazw, no bo dlaczego modraszek, to wiadomo, ale karłątek? Aniko, nie to, że pytam się Ciebie, tak tylko głośno się zastanawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Niestety, nie mam czasu wnikać w etymologię nazw, chyba, że natknę się przypadkiem :-)

   Usuń
 4. ale cudne !!, tu jeszcze nie byłem, cudne
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)