4 października 2017

Słonecznik miękki

Słoneczniki zakwitają u schyłku lata, jakby na pociechę tym (mnie!), którym żal upływu czasu, tej lepszej, bo kolorowej i pełnej życia części roku - lata i wiosny.
W połowie września odkryłam w Botaniku nowy gatunek słonecznika - słonecznik miękki, u nas rzadko występujący. Dwa tygodnie później kwiaty były już przywiędłe lub przekwitły, dotkliwie przypominając mi, że trwa już jesień.
Poznajcie zatem słonecznika miękkiego w rozkwicie (to, że mogłam go wówczas sfotografować, w pewnym stopniu łagodzi mój żal. Bo dlaczego wiosna i lato są takie krótkie, a jesień i zima trwają dwa, a nawet trzy razy dłużej?! Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?? I czy ja to zrozumiem?)

Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie zwany jest słonecznikiem szarym ze względu na kutner pokrywający liście i łodygi. Osiąga wysokość 0,6-(1,2)1,5 m
Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - liście naprzeciwległe, o długości do 10 cm i do 6,5 cm szerokości. Są one lancetowate, obejmujące łodygę lub siedzące. Cienkie, miękkie włoski pokrywają zarówno dolną, jak i górną stronę liści nadając im barwę szarozieloną lub niebieskawą. Brzeg liści jest gładki lub łagodnie ząbkowany.
Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - jedna roślina wytwarza od 1 do 15 główek kwiatowych zawierających 17-22(30) żółtych kwiatów języczkowych okalających 75 lub więcej brązowych, a z czasem żółknących kwiatów rurkowych. Kwiaty bez zapachu mają średnicę 6-10 cm.
Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - łodyga nierozgałęziona, z wyjątkiem kilku niewielkich kwitnących pędów w pobliżu górnej części rośliny. Łodyga główna pokryta jest drobnymi włoskami.
Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - dekoracyjne kwiaty złożone rozwijają się pojedynczo na szczytach łodyg. Kwitnienie rozpoczyna się od końca lata do wczesnej jesieni (trwa ok. 9 tygodni). 
Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - rozmnaża się przez podziemne kłącza. Włóknisty system korzeniowy wydziela allelopatyczne związki chemiczne, które hamują wzrost innych gatunków roślin (gatunek może być inwazyjny).
Słonecznik miękki (Helianthus mollis) - preferuje pełne słońce i  podłoże o niskim pH, suche - uboga gleba, zawierająca piasek, glinę lub materiał skalny. Rośnie również na żyznej, gliniastej glebie (będzie wyższy). W Ameryce Północnej rośnie głównie na preriach oraz poboczach dróg i torów kolejowych,Zdjęcia słonecznika miękkiego w Internecie - link,t93.80.  (82)

słonecznik miękki, Helianthus mollis, słonecznik szary, słonecznik miękki zdjęcia opis, Helianthus mollis zdjęcia opis, słonecznik szary informacje zdjęcia, słonecznik miękki jak wygląda, Helianthus mollis obrazy informacje , słonecznik szary wygląd informacje, słonecznik miękki chwile zachwycone, Helianthus mollis chwile zachwycone, słonecznik szary chwile zachwycone,

10 komentarzy:

 1. na twoim blogu wiosna i lato trwają dłużej niż zima i jesień :)
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie zaległości w opracowywaniu wpisów i zdjęć, że w nadchodzącym sezonie u mnie rzeczywiście będzie tylko wiosna i lato. No, prawie :-)

   Usuń
  2. cudowne zaległości ;)
   Marek z Wlkp.

   Usuń
 2. Oj, tak, to szczera prawda: późna jesień i zima trwają trzy razy dłużej od wiosny i lata.
  Dlaczego tak jest? Nie wiem. Może kalendarz kłamie, a może chmurne dni ciągną się jak guma do żucia? Kto to wie…
  Słoneczniki na Twoich zdjęciach są piękne. Pewnie dlatego szybko przekwitają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz? Ty też tak to odbierasz, więc pewnie to prawda. Tyle, że Ty, Krzysztofie, wręcz czekasz na jesień i zimę, czyli porę na swoje wędrówki. Zatem życzę udanych wypraw, dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
  2. Och, nie, Aniko! Jestem ostatnim, albo przedostatnim, zaraz za Tobą, człowiekiem, który czeka na późną jesień i zimę. Ja czekam na wyjazdy i swoje łazęgi, tyle że one mogą być tylko zimowe. A skoro tak, staram się dostrzec urok tych ciemnych miesięcy. Jest, tylko ukryty, nieśmiały, trudno do dostrzeżenie i docenienia.

   Usuń
 3. To raczej subiektywne odczuwanie czasu - jest zimno, jest ciemno, większość z nas ma mniej różnych aktywności, więcej siedzimy w domu... Nawet za okno niezbyt przyjemnie popatrzeć, zwłaszcza jak zimą nie ma śniegu:/ A zdjęcia dzisiejsze piękne, bardzo podoba mi się ich miękkość i kolorystyka, tworzą spójną całość

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie najbardziej dokuczają krótkie dni, brak słońca i kolorów. Pewnie dlatego czas mi się wlecze, a nastrój mam taki jak pogoda za oknem.
   Dziękuję za miłe słowa :-)

   Usuń
 4. Świetnie fotografujesz. Zdjęcia te wyglądają jak obrazy. Kojarzą mi się z wakacjami na wsi. Bardzo lubię słoneczniki. Widziałam tę odmianę, ale nie miałam pojęcia, jak się nazywa.

  Miłego dnia Ci życzę i oby dużo słonecznych dni do nas zawitało. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak! Chciałabym w końcu zrobić zdjęcie, które będzie podobało mi się długo - wtedy oprawię je w ramki i będę miała obrazek :-)
   Bardzo dziękuję za życzenia i liczę na te słoneczne dni, godziny i chwile. Tobie też życzę cudownej pogody i miłych wrażeń :-)

   Usuń