14 października 2017

Fuksja Magellana

Nadeszło późne wrześniowe popołudnie, jednak nadal było ciepło i bezwietrznie. Długi spacer po poznańskim Ogrodzie Botanicznym dobiegał końca. Zmęczona, lecz bardzo zadowolona z pięknego dnia i wielu wrażeń, odpoczywałam jeszcze chwilę siedząc na ławce z kubkiem kawy w ręku.
Wtem promień słońca przedarł się pod korony drzew i oświetlił jakieś rośliny, dotąd skryte w cieniu. Z daleka błysnęły purpurowe ogniki - pomimo zmęczenia i solennej obietnicy, że to już koniec pstrykania, musiałam(!) zobaczyć cóż to jest. Tak oto odkryłam fuksję Magellana.
Poszukując informacji o tej roślinie bardzo chciałam się dowiedzieć przez kogo została opisana. Oczami wyobraźni widziałam Ferdynanda, który ujrzał gdzieś tę niezwykłą roślinę, zachwycił się, a potem przywiózł do Europy. Niestety, na liście odkryć Magellana nie znalazłam fuksji. Ta, być może, otrzymała swój przydomek na jego cześć. Ja, jak dotąd, niczego nie odkryłam (w sensie dosłownym), ale zupełnie wystarczają mi te maleńkie, prywatne odkrycia - gdy uda mi się coś dostrzec, zobaczyć, zaChwycić.

Fuksja magellańska, fuksja Magellana, fuksja zwyczajna (Fuchsia magellanica Lam.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Chile i Argentyna, Patagonia), gdzie porasta górskie obszary, zarośla i murawy. W wielu krajach świata jest uprawiana jako roślina ozdobna.
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – jest półkrzewem, który w naszym klimacie dorasta do 1,2-1,5 m wysokości (w ojczyźnie osiąga do 3 m) i ok. 60 cm szerokości.
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – jest rośliną dość szybko rosnącą. Lubi stanowisko słoneczne (przez kilka godzin dziennie, najlepiej światło rozproszone) do cienistego
Fuksja magellańska, fuksja Magellana, fuksja zwyczajna (Fuchsia magellanica Lam.) – czteropłatkowe kwiaty są zwisające (o długości ok. 3 cm), duże, osadzone w kątach liści. Mają czerwony kielich i purpurową koronę. Pręciki i słupek długie.
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – kwitnie od lipca do października, wytwarzając setki kwiatów, które długo się utrzymują. Niewielkie jesienne przymrozki nie uszkadzają kwiatów, które giną dopiero przy kilkustopniowym mrozie.
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – wyhodowano wiele odmian i kultywarów. Kwiaty mogą być w różnych odcieniach czerwieni i fioletu, delikatnych odcieniach różu i lawendy, a niekiedy w kolorze białym.
Fuksja magellańska, fuksja Magellana, fuksja zwyczajna (Fuchsia magellanica Lam.) – jest najbardziej mrozoodpornym gatunkiem fuksji. Może zimować w gruncie, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona. Pędy niezdrewniałe obumierają, ale wiosną z korzenia oraz nasady pędów zdrewniałych wyrastają nowe przyrosty.
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – wymaga miejsca ciepłego (najodpowiedniejsza jest wystawa wschodnia i zachodnia). Jest podatna na ataki szkodników (m.in. mszyce, roztocza, galasówki, szarą pleśń)
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – wymaga gleby żyznej, próchnicznej, przepuszczlnej i stale wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica Lam.) – liście ciemnozielone, jajowatolancetowate, ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle.
Fuksja magellańska, fuksja Magellana, fuksja zwyczajna (Fuchsia magellanica Lam.) – kwiaty wyrastają na szczytach pędów. Jesienią tworzą się purpurowo-fioletowe do czarnych, soczyste i jadalne owoce (jagody). Najpiękniej wyglądają w końcu sierpnia i we wrześniu.

Dodane później
Powyższe kadry zostały obrobione przeze mnie powtórnie - pod koniec roku 2019. Poniżej pozostawiam dla porównania kadr z czasu publikacji niniejszego postu. Do dziś pamiętam jak męczyłam się z obróbką i nijak nie potrafiłam ustawić temperatury barwowej, oddać koloru kwiatów.
Obecna obróbka jest znacznie lepsza, jednak nie od dziś wiem i widzę, że w pierwszej kolejności to zdjęcie musi zostać dobrze wykonane (m.in. właściwie naświetlone), by obróbka była... łatwiejsza.
Te zdjęcia (i niemal wszystkie pozostałe, które dotąd wykonałam) są bardzo... średniej jakości, zatem nie sądzę, by wiele więcej dało się z nich jeszcze wyciągnąć.







t97.63.

fuksja magellańska, fuksja Magellana, fuksja zwyczajna, Fuchsia magellanica, ułanka roślina zdjęcia,
fuksja magellańska opis wygląd, fuksja Magellana zdjęcia opis, fuksja zwyczajna informacje zdjęcia, Fuchsia magellanica jak wygląda, ułanka kwiat wygląd, fuksja magellańska chwile zachwycone, fuksja Magellana chwile zachwycone, fuksja zwyczajna chwile zachwycone, Fuchsia magellanica chwile zachwycone,

6 komentarzy:

  1. Można powiedzieć - więc tak wygląda oryginał. Zazwyczaj widuję na zdjęciach przeróżne odmiany fuksji wyhodowane przez człowieka, tę widzę pierwszy raz. Prawdopodobnie wydają się one ludziom ciekawsze i chyba są mniejsze, więc łatwiejsze w przechowywaniu. Pięknie sportretowałaś te smukłe egzotyczne kwiaty, aż chciałoby się je zaprosić na własny balkon:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :-) Tak, to jest raczej "czysty" gatunek (tak wynika z opisu na tabliczce). Odmiany i kultywary mają ponoć większe kwiaty i często w innych kolorach. Mnie także ta roślina wydała się niezwykła i ujmująca.

      Usuń
  2. Piękne kontrasty, cudowna smukłość ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te purpurowe kwiaty widoczne są z daleka i swą niezwykłą barwą zapraszają żeby obejrzeć (i podziwiać0 je z bliska :-)

      Usuń
  3. Uwielbiam tę piękność, no i ma to, co lubię...purpurę. Lubię, jak piszesz, masz fajny styl. Poczułam się, jakbym siedziała tam z kubkiem razem z Tobą. Twoje fotografie zawsze są fantastyczne, dopracowane. Wiele można się nauczyć. :) Udanego weekendu życzę Ci i bliskim. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To cudownie, Agnieszko! Właśnie tego pragnę - przenosić (krzepić!) znękanych burą, jesienno-zimową aurą w miejsca pełne kolorów i słońca.
      Jeszcze trwa złota jesień, ale gdy tylko się skończy, znów rozpocznie się... wiosna i lato, przynajmniej u mnie, na blogu :-)
      Bardzo dziękuję za miłe słowa i życzenia. Tobie również tego życzę. I jeszcze dużo słońca i pięknej pogody!

      Usuń