15 maja 2019

Bodziszek żałobny

Ciemnofioletowe kwiaty bodziszka żałobnego, ponoć zwanego mrocznym żurawiem, bądź czarną wdową, wcale nie sprawiają smutnego wyglądu. Wręcz przeciwnie - wydają się rozpromieniać mroczne zakamrki Ogrodu botanicznego, gdzie rosną w dużych, zwartych skupiskach.

Bodziszek żałobny (Geranium phaeum L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bodziszkowatych.

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   

bodziszek żałobny Geranium phaeum   --------------------------------------Bodziszek żałobny (Geranium phaeum L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bodziszkowatych. W Polsce gatunek rzadki.

Gatunek o zasięgu środkowo- południowoeuropejskim. Zwarty zasięg obejmuje góry Europy środkowej i południowej od Pirenejów, przez Masyw Centralny, Alpy, północne Apeniny, Bałkany po Karpaty. W Polsce przebiega północna granica zasięgu.

Występuje przeważnie w górach, w piętrze regla dolnego bardzo rzadko po piętro kosówki – w Sudetach i Karpatach oraz południowej części kraju, rzadziej i w rozproszeniu na niżu (głównie w południowej części niżu, gdzie schodzi wzdłuż dolin rzecznych).
W północnej i zachodniej części kraju jest gatunkiem dziczejącym, związanym z siedliskami antropogenicznymi.


Pokrój  - wieloletnia roślina zielna o wysokości do 70 cm, tworząca kępy o szerokości do 50 cm.

Łodyga - wzniesiona, rozgałęziona od nasady, owłosiona szorstko i ulistniona.

Liście - liście dolne długoogonkowe, dłoniasto 5-7-dzielne, o ząbkowanych szerokich odcinkach jajowatych, nacinano-karbowanych. Liście łodygowe skrętoległe, zmniejszające się ku górze. Liście zielone lub ozdobione dużymi czerwonawymi wybarwieniami.

Kwiaty - liczne, zebrane po 2 na długich szypułkach na. Kwiaty czarnofioletowe lub czerwonobrunatne, płasko rozpostarte, o jajowatych płatkach, w miarę przekwitania odgiętych. Średnica kwaitów do 3 cm. Miodniki znajdują się u nasady pręcików zewnętrznego okółka. Kwiaty przedprątne, owadopylne, delikatnie pachnące.
Kwitnie od maja do lipca. Niekiedy zakwita w październiku.

Owoc - szorstko owłosiona rozłupnia. Roślina samosiewna. Po dojrzeniu nasion ości poszczególnych owocolistków budujących rozłupnię gwałtownie wyprostowują się do góry, wyrzucając nasiona (gładkie rozłupki).


Siedliska - rośnie w cienistych, żyznych i średnio wilgotnych lasach liściastych (łęgowych, grądach i lasach dębowo-bukowych). Spotykany w zaroślach na obrzeżach lasów oraz na świeżych łąkach i w ziołoroślach.
Preferuje siedliska półcieniste, świeże, żyzne, gleby gliniaste i gliniasto-piaszczyste, mineralno-próchniczne, o odczynie obojętnym.źródło, linklink
i65.67.  (254)   [24]

bodziszek żałobny, Geranium phaeum, bodziszek żałobny zdjęcia opis, Geranium phaeum infromacje zdjęcia, bodziszek żałobny chwile zachwycone, Geranium phaeum chwile zachwycone,

6 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...