1 maja 2019

Gruszki na wierzbie - grusza wierzbolistna

A jednak czuję się nieco zawiedziona! Dotąd święcie wierzyłam, że to dzięki tajemniczym zabiegom sadowniczych udaje się zaszczepić... no właśnie co? Kwiaty, owoce czy pędy gruszy na prawdziwej wierzbie? Nad tym jakoś nigdy się nie zastanawiałam.
Gruszki na wierzbie po raz pierwszy zobaczyłam dwa lata temu, gdy o tym drzewie powiedziała mi jedna z pracownic poznańskiego Ogrodu botanicznego. A ponieważ zrobiłam tylko jedno zdjęcie nie miałam powodu, by poszukiwać dokładniejszych informacji o tym "znalezisku". Ubiegłego roku, również w lipcu, zrobiłam kilka ujęć owoców.
Dopiero niedawno owo drzewo przypomniało mi o swoim istnieniu już z daleka zachwycając girlandami kwiatów. Tydzień później po olśniewająco białych kwiatach nie pozostał ślad. Kto nie oglądał tego drzewa w czasie tych kilku(nastu) dni, pewnie nie zwróci na nie uwagi przez resztę roku. Swoim wyglądem przypomina nieco rachityczną wierzbę, gdyż jego pień jest powyginany zygzakowato, a całe drzewo mierzy może 5 metrów.
Czas upływa tak szybko! Podziwiając kwiaty jakiejś rośliny zielnej, krzewu czy drzewa mam coraz to większą świadomość, że ten widok jest mi dany tylko w tej jednej chwili. Rozpamiętując niedawną urodę kwitnącej gruszy wierzbolistnej postanowiłam sobie, że jeśli tylko pogoda będzie dopisywać, przynajmniej w maju będę odwiedzać Botanika jak najczęściej.

Grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia Pall.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych   [19 lipca]      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   9 lipca      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   9 lipca 
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   9 lipca 
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   19 kwietnia      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   19 kwietnia      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   19 kwietnia      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   19 kwietnia      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   19 kwietnia      
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   19 kwietnia       
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   30 kwietnia       
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   30 kwietnia       
grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   30 kwietnia       

Dodane rok później - oto pokrój drzewa:

grusza wierzbolistna Pyrus salicifolia   14 czerwca
--------------------------------------------
Grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia Pall.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu (Kaukaz i Zakaukazie). W Polsce jest uprawiana.
Nazwy w innych językach: willowleaf pear (ang.), Weidenblättrige Birne (niem.), poirier à feuilles de saule (fr.).

Pokrój - krzew lub małe drzewo o kulistej koronie. Osiąga do 12 m wysokości (w naszych warunkach ok.5-6 m), gałęzie zwisające.

Liście - lancetowate, całobrzegie, o długości 3-9 cm (podobne do liści wierzby białej), obustronnie pokryte kutnerem (miłe w dotyku - wydają się gładkie, wręcz śliskie)

Kwiaty - duże, lśniąco białe, pręciki z czerwonymi pylnikami (z czasem czerniejącymi), pąki kwiatowe lekko czerwonawe.
Kwitnie - w kwietniu przez kilkanaście dni.

Owoce - zielone, twarde, przy szypułce nieco stożkowate, pozostałość kielicha kwiatowego ma stosunkowo dużą średnicę. Owoce o długości 2-3 cm mają wygląd bardzo zbliżony do niedojrzałego owocu gruszy i są niejadalne.


Gatunki podobne
Grusza wierzbolistna może być mylona z gruszą śnieżną (Pyrus nivalis), która jest przeważnie wyższa i nie ma zwisających gałęzi lub z Pyrus elaeagrifolia o liściach szerszych z dłuższymi ogonkami.

Grusza wierzbolistna jest powszechnie uprawiana w ogrodach i parkach. Istnieje wiele odmian tego gatunku.
Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu rośnie dobrze na słabych piaszczystych glebach. Wyróżnia się wysoką odpornością na mróz.

Ciekawostka - z powodu liści bardzo podobnych do liści wierzby powstało powiedzenie "gruszki na wierzbie" i oznacza obietnice, których nie można spełnić (obiecanki-cacanki)
źródło, link, link,i54.88  (235)  [37]

gruszki na wierzbie, grusza wierzbolistna, Pyrus salicifolia, grusza wierzbolistna zdjęcia opis, Pyrus salicifolia wygląd informacje, grusza wierzbolistna chwile zachwycone, Pyrus salicifolia chwile zachwycone, gruszki na wierzbie chwile zachwycone, 

7 komentarzy:

 1. Zaczynając czytać już myślałem, że jednak gruszki mogą wyrosnąć na wierzbie…

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie liście podobne są do wierzbowych! Mam nadzieję, że kiedyś zrobisz zdjęcie sylwetki tej prawie wierzby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwetka gruszy jest raczej niepozorna. Nie potrafię sensownie sfotografować tego drzewa. I... może już nie chcę tego robić.

   Usuń
  2. Proszę bardzo, dodałam zdjęcie pokroju gruszy wierzbolistnej :-)

   Usuń
 3. Świetna dokumentacja. A gruszki na wierzbie? Czemu nie. Wiele iw jest wypruchnialych i zdarza się że jakieś ptaki zaniosą tam nasiona gruszek w odchodach. Sam widziałem dwa razy gruszę na wierzbie. Inna sprawa że gruszkami owocujące wierzby to tylko puste mrzonki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktem jest, że dotąd nie miałam pojęcia o istnieniu prawdziwej gruszy wyglądającej jak wierzba :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...