Brunery wielkolistne fotografowałam w Botaniku od końca kwietnia do połowy maja, przypuszczam jednak, że kwitną nadal. A jeśli nie, to liście, chyba największa ozdoba tych roślin, będą przyciągać wzrok aż do jesieni.
Dwa pierwsze zdjęcia przedstawiają roślinę o wyłącznie zielonych liściach. Te wzorzyste podobały mi się zdecydowanie bardziej.
Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) |
-------------------------------------
Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla (Adans.) I.M.Johnst., syn. Anchusa myosotidiflora Lehm.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych, rodzaj Brunera.
Pochodzi z Kaukazu. Uprawiana od 1825 r.
Łodyga - wzniesiona, w przekroju kwadratowa, pokryta szczeciną, dorasta do wysokości 30-50 cm.
Kwiaty - drobne, niebieskie z białą gardzielą, o średnicy 5-7 mm, zebrane w luźne, rozgałęzione kwiatostany. Są podobne do kwiatów niezapominajki. Działki kielicha zrośnięte tylko u nasady. Płatki korony zrośnięte w krótką rurkę, zamkniętą dwułatkowatymi, brodawkowatymi osklepkami. Pręciki równej długości, krótsze od rurki korony, nitki i pylniki krótkie. Zalążnia górna, czterokomorowa, z pojedynczą, krótką szyjką słupka niewystającą z rurki korony.
Kwitnie - w okresie od maja do czerwca.
Liście - odziomkowe o sercowatej nasadzie o długości do 14 cm, na długich ogonkach. Na liściach widoczne unerwienie. W uprawie są brunery o liściach kremowo plamistych.
Owoc - rozłupnie rozpadające się na cztery szorstkie rozłupki o długości do 4 mm.
Korzeń - czarniawe, wydłużone kłącze.
Roślina rabatowa i do sadzenia w pojemnikach. Dobrze wygląda w towarzystwie paproci i pierwiosnków, funkii, pluskwicy, epimedium, a także nad wodą przy knieci błotnej.
Brunera wielkolistna to roślina bardzo szybko rosnąca, ekspansywna. Tam gdzie rosną brunnery - chwasty nie mają szans.
Stanowisko - cieniste lub półcień.
Gleba - przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym.
Roślina łatwa w uprawie. Rośnie prawie na każdej glebie, jest odporna na choroby i szkodniki. Po zakończonym okresie kwitnienia pędy kwiatowe należy przyciąć.
Rozmnażanie - przez sadzonki korzeniowe wykopane w okresie od marca do kwietnia. W sprzyjających warunkach brunera rozsiewa się sama.
link 1, link 2, link 3, link 4, link 5,
i70.08. (303) [32]
Uwielbiam niezapominajki! A te są takie urocze... Pozdrawiam majowo! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję i również pozdrawiam :-)
UsuńZadziwia zestawienie z liśćmi tych maleńkich drobin niebieskości. Piękne, delikatne kwiatuszki.
OdpowiedzUsuńO zdjęciach nic nie powiem, bo słyszałem, że nadmiar pochwał może zaszkodzić.
Kwiatki są iście niezapominajkowe, a przy tym mają takie urodziwe liście. Wczoraj znów byłam w Botaniku dostrzegłam jeszcze inną odmianę z liśćmi zielonymi, ale z szerokim kremowym obrzeżeniem. Jednak te wzorzyste, które sfotografowałam podobają mi się najbardziej.
UsuńKrzysztofie, dziękuję za miłe słowa i wiem, że na pochwały ciągle jest za wcześnie :-)
Aleś ją ślicznie pokazała, tak plastycznie i soczyście! A to przecież taka niewyraźna roślinka. Jakiś czas gościła u mnie przywleczona gdzieś z jakimiś innymi sadzonkami, ale przegrała walkę z niezapominajką rodzimą, mimo że obie traktowałem z taką samą atencją.
OdpowiedzUsuńA to ciekawe, bo brunera opisywana jest jako raczej ekspansywna roślina zagłuszająca inne, tyle że w cieniu. Cieszę się, ze zdjęcia Ci się podobają :-) Dziękuję
UsuńBrunery to moja miłość choć nie kolekcjonuję ich odmian. Wystarczą mi dwie niesamowite: wzorzysta Jack Frost i intensywnie srebrna (w sloncu aż razi gdy odbiją swiatlo) najprawdopodbliżej Silver Heart. I ta druga mnie zadziwia, bo...nie chciała przestać kwitnąć az do konca sezonu teraz w październiku. Oszalała!😀
OdpowiedzUsuń