Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium, syn.Asplenium scolopendrium L.) – gatunek paproci należący do rodziny zanokcicowatych [17 maja] |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 14 maja |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 17 maja |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 24 maja |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 11 lipca |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 19 lipca |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 8 sierpnia |
języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) |
-------------------------------------------------
Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium L.), zwyczajowo nazywany także językiem jelenim – gatunek paproci należący do rodziny zanokcicowatych.
Na stanowiskach swego naturalnego występowania od 1957 r. objęty całkowitą ochroną gatunkową! W opracowaniu Czerwona lista roślin i grzybów Polski jest umieszczony w grupie gatunków wymierających, krytycznie zagrożonych na izolowanych stanowiskach poza głównym obszarem swojego występowania (kategoria zagrożenia [E]). Zagrożony jest przez wykopywanie i przesadzanie do ogrodów i na cmentarze.
Występuje w Azji, Europie i północnej Afryce. W Polsce występuje rzadko: głównie w Karpatach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nieliczne stanowiska ma także na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach oraz na Roztoczu. Jedynym w Sudetach miejscem występowania paproci jest rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski koło Jawora
Pokrój - tworzy kępy o kształcie leja, rozszerzające się ku górze.
Liście - duże (15-60 cm długości i 3,5-6 cm szerokości), językowate, błyszczące, skórzaste, niepodzielone liście, co jest wyjątkiem wśród paproci. Są zimotrwałe, mają sercowatą nasadę i zaostrzony koniec, a ich brunatny ogonek pokryty jest łuskami. Wyrastające bezpośrednio z kłącza liście tworzą pióropusz. Brak oddzielnych liści zarodnionośnych.
Zarodnie - wyrastają na górnej części środkowych liści płonnych, które w okresie zarodnikowania przekształcają się w liście zarodnionośne. Kupki zarodni na spodniej stronie liści, w młodości otoczone zawijką. Mają długość 1-2,5 cm i wyrastają liniowo w równoległych szeregach.
Kłącze - podnoszące się, krótkie, o grubości ok. 0,5 cm i pokryte brunatnymi łuskami.
Rozmnażanie - przez podział dorosłej rośliny lub z zarodników. Jasnobrunatne zarodniki dojrzewają od lipca do września, kiełkują po ok. 30 dniach. W dobrych warunkach (gleba bogata w składniki pokarmowe - próchnicę, zasilana kompostem z liści) szybko tworzy sporą kępę.
Stanowisko - cieniste i wilgotne.
Siedlisko - języcznik zwyczajny rośnie w cienistych, wilgotnych lasach, na skałach, zwłaszcza wapiennych, w żlebach. Szczególnie preferuje kamieniste, północne lub północno-wschodnie zbocza, głównie w reglu dolnym.
Hemikryptofit. Występuje przeważnie w populacjach liczących do kilkudziesięciu osobników. Najliczniejsza populacja (ok. 2500 osobników) występuje w Beskidzie Niskim.
.
Roślina ozdobna - ze względu na piękne liście bywa uprawiany. W sprzedaży dostępne są sadzonki pochodzące z Azji lub północnej Afryki. Najlepiej rozmnażać go przez podział, typowy gatunek można rozmnażać również przez zarodniki, nie należy tego robić z odmianami ozdobnymi, gdyż zarodniki nie zachowują cech organizmu macierzystego. Wymaga półcienistego lub cienistego miejsca o stałej wilgotności i próchnicznej gleby. Może być uprawiany w domu, jako roślina doniczkowa, wymaga wtedy wstawienia doniczki do większego pojemnika z wilgotnym torfem i stałego nawilżania. Od maja do września należy umiarkowanie nawozić.
źródło 1, źródło 2,
Tak, są zimozielone - dlatego często szuka się jego stanowisk właśnie zimą, gdy kontrastuje z otoczeniem - zdjęcia piękne, choć na ich podstawie nie podjął bym się poszukiwań gatunku w terenie.
OdpowiedzUsuńJuż chciałam zapytać czy w polskiej florze istnieje gatunek, z którym można pomylić języcznika, ale przypomniałam sobie, że w Botaniku posadzono go w kilku miejscach i... przy niektórych roślinach umieszczono tabliczkę, z której wynikało, że jest to odmiana (ozdobna?) języcznika. Niestety, nie pamiętam na których zdjęciach znajduje się "czysty" gatunek, a na których odmiana.
UsuńAniko, parokrotnie miałem okazję patrzeć na języcznik w jego naturalnym środowisku, właśnie w Wąwozie Myśliborskim. Kiedyś na zaprzyjaźnionym blogu zobaczyłem zdjęcie rośliny (gdzieś na Pogórzu Przemyskim czy Roztoczu), od razu skojarzyła mi się w języcznikiem, co tekst potwierdził, dlatego wydaje mi się, że nie jest trudno rozpoznać roślinę w zimie.
OdpowiedzUsuńTo dobrze, bo nie chciałabym swoimi zdjęciami wprowadzać w błąd :-)
Usuń