17 listopada 2020

Banan zwyczajny (Musa paradisiaca)

Banany zwyczajne jako rośliny ozdobne widywałam w Turcji, Włoszech, Egipcie i Grecji, ale zawsze jako "formy" liściaste. Nigdy nie widziałam ich kwiatów ani dojrzewających owoców. Aż raz dopisało mi szczęście - podczas rowerowej wyprawy na wyspie Kos, przypadkiem spotkałam niezwykłe (i olbrzymie!) kwiatostany banana, który rósł sobie nieopodal ogrodzenia na czyjejś posesji.

Banan zwyczajny, banan właściwy, banan zaostrzony, pizang (Musa paradisiaca L., Musa × paradisiaca) – gatunek rośliny jednoliściennej należący do rodziny bananowatych. 

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  

banan zwyczajny (Musa paradisiaca)  




Niniejszy wpis powstał pod koniec lutego, lecz wobec nadmiernej podaży postów oraz zbliżającej się wiosny wraz z jej bieżącymi wydarzeniami fotograficznymi, jego publikacja została przesunięta na jesień.




-------------------------------------------





Banan zwyczajny, banan właściwy, błogosława, figa rajska, muza, pizang, banan zaostrzony (Musa paradisiaca L., Musa × paradisiaca, Musa paradisiaca var. sapientum, Musa acuminata × balbisiana) – gatunek rośliny jednoliściennej należący do rodziny bananowatych (Musaceae), powszechnie uprawiany dla owoców.

Banan zwyczajny jest hybrydą prawdopodobnie dwóch gatunków dzikich: Musa acuminata i Musa balbisiana. Ojczyzną tych gatunków i ich hybryd jest prawdopodobnie podpaństwo Indomalajskie.

Nazwa Musa paradisiaca odnosi się tylko do roślin uprawnych będących hybrydami taksonów rodzicielskich. Najważniejsza roślina uprawna w krajach o klimacie tropikalnym.

Banan zwyczajny jest gatunkiem właściwym dla państwa paleotropikalnego. Nie występuje w stanie dzikim.
Uprawiany jest w rejonach tropikalnych i subtropikalnych: w Ameryce Łacińskiej, Afryce Wschodniej, Zachodniej i Południowej, w Australii i krajach Pacyfiku (m.in. Mikronezji, Filipinach, Papui-Nowej Gwinei), Azji (m.in. Indiach, Bangladeszu, Tajwanie), a także Turcji.

Pokrój - trwała bylina z liśćmi na długich, mięsistych ogonkach liściowych, które tworzą niby pień o średnicy ok. 40 cm (pochwa nowego liścia obejmuje pozostałe). Poprzez pień przenika oś kwiatostanu. Banan zwyczajny posiada silne kłącze, z którego wyrasta krótka łodyga. Gatunek ten osiąga do 15 m wysokości.

Liście - pojedyncze, lancetowate, równowąskie, z blaszką o długości do 3-4 m, z grubym nerwem środkowym. Nerwy boczne wyrastają niemal pod kątem prostym. Są całobrzegie, jednak niewzmocnione brzegi liścia zbudowane z niewytrzymałej tkanki miękiszowej mogą ulegać postrzępieniu. Wyrastają zwinięte w rurkę.

Kwiaty - niezróżnicowane na okwiat i koronę, dwuwargowe kwiaty na początku są białawo żółte, a następnie ciemnieją. Zebrane są w szczytowy, duży i zwisający pod wpływem własnego ciężaru kwiatostan, osiągający nawet 3 metry długości.
Kwiaty pozornie obupłciowe: wszystkie wytwarzają zarówno pręciki, jak i słupki, jednak w dolnej części kwiatostanu znajdują się tzw. kwiaty żeńskie niezdolne do produkcji pyłku, a w szczytowej -kwiaty męskie z niezdolnym do zapylenia słupkiem. Środkową część zajmują kwiaty obupłciowe.
Kwiaty żeńskie posiadają słupek złożony z trzech owocolistków oraz 3-komorową zalążnię, natomiast kwiaty męskie - 5 lub 6 pręcików. Każdy kwiat posiada barwny, silnie grzbiecisty, trzykrotny okwiat. Pięć listków okwiatu jest zrośniętych, a szósty - wolny.

Owoce - beznasienne, lekko zakrzywione, podłużne jagody, trój- lub czworograniaste, powszechnie zwane bananami. Okrywająca owoc skórka (o kolorach od zielonego do czerwonopomarańczowego) w trakcie dojrzewania zmienia kolor; u najpopularniejszych odmian z zielonego na żółtą. W kwiatostanie powstaje do 400 owoców, zebranych w szeregi zwane rączkami; każda rączka składa się z od 4 lub 6 do 20 jagód, czyli paluszków. Miąższ owoców banana zwyczajnego jest słodki, mączysty i kremowy.


źródło 1,




banan zwyczajny, banan właściwy, błogosława, figa rajska, muza, pizang, banan zaostrzony, Musa paradisiaca, banan zwyczajny zdjęcia opis, Musa paradisiaca informacje zdjęcia, banan zwyczajny chwile zachwycone, Musa paradisiaca chwile zachwycone, 


5 komentarzy:

  1. Niesamowita roślina! Sam fakt zobaczenia bananów na drzewie, a nie na półce w sklepie, jest dla mnie zadziwiający. Przyglądałem się zdjęciom, czy faktycznie to, co widzę, to banany :-)
    Zajrzałem do Wikipedii, oglądałem zdjęcia. Ojej, tam nawet górki są. Nic, tylko jechać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja chyba też po raz pierwszy widziałam na żywo owocujące i kwitnące banany - widok egzotyczny :-). Co do wysp greckich, to wydaje mi się, że wszystkie są górzyste (powulkaniczne chyba). Nic, tylko jechać, jestem za!!!

      Usuń
  2. Niezwykła roślina, niezwykłe kwiaty a owoce całkiem dobre.

    OdpowiedzUsuń