26 listopada 2021

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)

Kwiaty konopnika są niepozorne, choć kwiatostany tworzą coś w rodzaju końskiej grzywy na szczycie wysokich na co najmniej dwa metry pędów. W poprzednich latach gdzieniegdzie widywałam pojedyncze rośliny na terenie Botanika, ale prawdopodobnie dopiero w tym roku powstało ich opisane stanowisko (w obrębie alpinarium). Nie sądzę, by na podstawie poniższych zdjęć można było w pełni docenić urodę tych roślin, jednak zapewniam - mają w sobie coś oryginalnego, co przyciąga wzrok i zapada w pamięć. 

Konopnik barwierski (Datisca cannabina L.) - gatunek rośliny należący do rodziny konopnicowatych [7 sierpnia]
 
Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  

Konopnik barwierski (Datisca cannabina)  4 października
Zdjęcia powstały między 7 sierpnia a 4 października.
---------------------------------------Konopnik barwierski (Datisca cannabina L.) - gatunek rośliny należący do rodziny konopnicowatych (Datiscaceae)

Pochodzi z Wysp Egejskich, Krety, Cypru, Anatolii, Lewantu, Zakaukazia, Iraku, Iranu, Azji Środkowej, Afganistanu, Pakistanu, zachodnich Himalajach i Nepalu. Rośnie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i dalej na wschód po Kazachstan i Nepal.

Jest to jeden z nielicznych gatunków, u których występuje androdioecja (zjawisko występowania u pewnych gatunków roślin osobników z kwiatami męskimi, zawierającymi tylko pręciki, obok osobników z kwiatami obupłciowymi, zawierającymi zarówno pręciki, jak i słupki; androdiecja).

Korzeń Datisca cannabina używany był do farbowania jedwabiu na żółto.

Rośliny z tego gatunku, zwłaszcza z kwiatami żeńskimi, bywają uprawiane jako ozdobne, ze względu na gęsty, charakterystyczny pokrój i ozdobne liście. 
Sok z rośliny o gorzkim smaku ma działanie przeczyszczające.

Pokrój - okazałe byliny osiągające do 2, rzadko nawet do 3 m wysokości. 

Liście - nieparzyście pierzasto złożone, w górnej części tylko trójdzielne lub nawet niepodzielone. Blaszka liściowa jest silnie piłkowana na brzegu, a na szczycie zaostrzona. 

Kwiaty - drobne, jednopłciowe, promieniste i skupione w długie, wąskie grona. Kwiaty męskie mają krótką rurkę kielicha długości do 3 mm, zakończoną ząbkami w liczbie od trzech do dziesięciu. Korony kwiatu brak. Pręcików jest 5-15. W kwiatach żeńskich kielich składa się z 3 do 4 krótkich listków, płatków korony także brak. Zalążnia jest dolna i składa się z trzech do pięciu zrośniętych owocolistków. Z zalążni wyrastają 3-4 głęboko rozcięte na szczycie szyjki słupka. 

Owoce - torebki.


Drugi gatunek z tego rodzaju, Datisca glomerata, występuje w Kalifornii oraz w przyległej części Kalifornii Dolnej. 

Oba gatunki rosną na brzegach rzek, w lasach oraz na terenach otwartych. 
Konopnicowate (Datiscaceae) – rodzina z rzędu dyniowców. W zależności od ujęcia systematycznego jest monotypowa i obejmuje jeden rodzaj konopnica (Datisca) z dwoma gatunkami lub obejmuje jeszcze dwa inne rodzaje drzew wyodrębniane też jako rodzina Tetramelaceae


źródłolink,122 ob, 1462000,


1 komentarz:

  1. Przepiękna delikatna i zwiewna roślina! Coś mi się kojarz, że ją znam :) Najbliższe skojarzenie to z Bliskim Wschodem i z barwieniem tkanin jak sama napisałaś jedwabiu, a ja słyszałam, że nie tylko. Zawsze coś ciekawego można się z Twego bloga dowiedzieć.:)

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...