31 stycznia 2024

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)

To dziwne i niekomfortowe odczucie, gdy chcesz iść, chcesz coś zrobić, osiągnąć, lecz stale jakaś przeszkoda ci to utrudnia, mimo, że wszystko powinno prawidłowo działać. Hm, można powiedzieć, że właśnie takie jest życie. Składa się z nieustannej walki o swoje, o realizację własnych planów, dążeniu do upatrzonego celu, pomimo najróżniejszych przeciwności. Z drugiej strony - presja czasu...
Właśnie zdałam sobie sprawę, że mamy ostatni dzień stycznia, a ja dotąd nic nie opublikowałam. Doszły mnie słuchy, że blogi nie są już popularne, lecz ja nie nadążam (i nie bardzo mam ochotę zabierać się za jakąś nową formę aktywności), więc zostanę przy swoim, skoro lubię to, co robię. Przechodzę zatem do porządku dziennego nad tym, że nazwy gatunkowe wymienione na tabliczkach w ogrodzie botanicznym nie zawsze lub nie na pewno są prawidłowe (a przynajmniej ja dostrzegam rozbieżności pomiędzy tym, co fotografuję a tym, co przedstawiają zdjęcia w Internecie). Długo trwało nim jako tako przemogłam się, by ograniczyć się do minimum w kwestii opracowywania opisu botanicznego przedstawianej rośliny, ale upływ czasu w końcu odwdzięczył mi się tym, że dziś zasoby dostępnej wiedzy stały się przebogate, a automatyczne translacje są coraz lepsze, więc każdy bez wielkiego wysiłku znajdzie potrzebne mu informacje.
Przedstawiam zatem gloksynię zaostrzoną (Incarvillea arguta) - taką nazwę spisałam z tabliczki. A to, że być może, obecnie w użyciu jest inna nazwa łacińska, albo to, że na innych zdjęciach ta roślina może wyglądać trochę inaczej... na cóż. Zaufam wiedzy pracowników z "mojego" Botanika.
 
Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta) - gatunek rośliny z rodziny bigoniowatych [17 lipca]
 
Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   25 czerwca

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   12 lipca

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   17 lipca

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   24 lipca

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)    1 sierpnia

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   1 sierpnia

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   2 sierpnia

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   2 sierpnia

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   5 sierpnia

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   6 sierpnia

Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta)   21 sierpniaZdjęcia powstały w latach 2019 -2023.
Ten tego... Poniżej zamieszczam opis sporządzony przez... sztuczną inteligencję. Coś takiego.--------------------------------------------------Gloksynia zaostrzona (Incarvillea arguta) - gatunek rośliny z rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae Juss.) pochodzący z Chin.

Roślina ta osiąga wysokość około 50 cm i posiada szerokie, odziomkowe, zielone, pierzastozłożone liście, zbudowane z 4-11 par lancetowatych, ząbkowanych na brzegach, błyszczących listków z wyraźnymi widocznym na blaszce unerwieniem. Liście zebrane są tuż nad ziemią w luźną, dużą, rozłożystą rozetę. 

Incarvillea arguta kwitnie od końca maja do lipca. Kwiaty są zebrane w groniasty kwiatostan po kilka do kilkunastu. Kwiaty są duże, pojedyncze, trąbkowate i osadzone na krótkich szypułkach. Posiadają długą, zwykle żółtawą gardziel i 5 dużych, delikatnych, rozłożonych na boki i zrośniętych ze sobą u podstawy płatków. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być różowe, liliowe lub białe.

Roślina ta wymaga słonecznego lub pół cienistego, ciepłego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, wilgotnej w okresie wegetacyjnym i dobrze zdrenowanej zimą gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. 

Incarvillea arguta to mało znana, ale wyjątkowo dekoracyjna bylina. Wspaniale prezentuje się na wiosennych rabatach z innymi roślinami kwitnącymi o tej porze roku (np. ubiorkiem wiecznie zielonym, czosnkiem złocistym, serduszką okazałą), ale może być też uprawiana na skalniakach lub wykorzystywana na obwódki rabat i ścieżek. Należy jednak pamiętać, że jej część nadziemna pod koniec lata znika z powierzchni, pozostawiając po sobie puste miejsce.


Inkarwilla  (rodzaj roślin)


1 komentarz:

  1. Aniko, nie chciałbym prawić morałów, bo o to łatwo, powiem tylko o swoim zadowoleniu z wyrwania się z pętli przymusów, pogoni i dopasowywania się do oczekiwań innych. Tyle że mnie wiek pomógł: od kilku już lat jestem emerytem.
    Dobrze, że dalej będziesz prowadziła bloga, bo wartościowe to miejsce w internecie.

    OdpowiedzUsuń