Posłonek wielkokwiatowy ma kwiaty około dwukrotnie większe niż przedstawiony niedawno posłonek alpejski. Jest rośliną bardzo rzadką, występującą na terenie Polski jedynie w Tatrach. Ja fotografowałam go w alpinarium, gdzie kwitł znacznie wcześniej niż na swoim naturalnym siedlisku. Widziałam także jakie wydał owoce.
Posłonek rozesłany wielkokwiatowy (Helianthemum nummularium (L.) Mill. subsp. grandiflorum (Scop.) Schinz & Thell.) - podgatunek byliny z rodziny posłonkowatych. Bywa też uważany za oddzielny gatunek – posłonek wielkokwiatowy (16 maja) |
Posłonek wielkokwiatowy (Helianthemum grandiflorum) 16 maja |
Posłonek wielkokwiatowy (Helianthemum grandiflorum) 16 maja |
Posłonek wielkokwiatowy (Helianthemum grandiflorum) 16 maja |
Posłonek wielkokwiatowy (Helianthemum grandiflorum) 18 maja |
Posłonek wielkokwiatowy (Helianthemum grandiflorum) 25 czerwca |
------------------------------------------
Posłonek rozesłany wielkokwiatowy (Helianthemum nummularium (L.) Mill. subsp. grandiflorum (Scop.) Schinz & Thell.) - podgatunek byliny z rodziny posłonkowatych.
W niektórych źródłach jest uważany za oddzielny gatunek – posłonek wielkokwiatowy.
Na stanowiskach naturalnych w Polsce występuje wyłącznie w Tatrach .
Pokrój - półkrzew o zimozielonych liściach, osiągający wysokość do 30 cm. Często trudno go odróżnić od posłonka rozesłanego nagiego. Różni się od niego głównie owłosieniem liści, a czasami także kielicha.
Liście - naprzeciwległe, eliptyczne lub szeroko jajowate, połyskujące, długości 15-40 mm i szerokości do 14 mm. Na górnej stronie owłosione silniej niż na dolnej. Charakterystyczne są długie, przeźroczyste i gwiazdkowate włoski na liściach.
Kwiaty - duże, pojedyncze, o żółtej barwie i średnicy 10-18 mm. Kielich trwały, z długimi włoskami na nerwach i nagimi między nerwami. Liczne pręciki na długich i cienkich nitkach, słupek z pojedynczą szyjką.
Kwitnie - od lipca do września. W Botaniku kwitnie w maju i czerwcu
Owoc - pękająca 3-klapami torebka z niełupkami.
Występuje na szczelinach skalnych, skałach, upłazach, głównie na podłożu wapiennym.
Jest rośliną wysokogórską, głównie w piętrze kosówki i piętrze halnym.
Tworzy mieszańce z posłonkiem kutnerowatym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz