15 stycznia 2013

Chmiel zwyczajny

Jest już połowa stycznia, śnieg dopisuje, jest lekki mróz, zima w pełni, a jednak... Jednak już czuje się, że dzień jest dłuższy, a słońce wyżej się wspina i coraz mocniej świeci. Skorzystałam dziś z wielu słonecznych chwil (choć niebo nie było bezchmurne) i znów wyprawiłam się z aparatem na... dwugodzinne polowanie. Nie miałam pojęcia, że tyle czasu tam spędzę! Nogi strasznie mi zmarzły od długiego stania w śniegu, w bezruchu niemal, gdy "pastwiłam" się nad różnymi okazami, starając się zrobić wyraźne zdjęcia. Nadal nie mogę zrozumieć od czego to zależy, że aparat kompletnie ignoruje to, co ma przed "nosem" i wyostrza tło, doprowadzając mnie do szewskiej pasji. Potem, ni stąd ni zowąd, łaskawie ustawia się na makro albo pejzaż i wyostrza to, na czym mi zależy. Słyszy czy co??
Chmiel rozwieszony na ogrodzeniu niezagospodarowanej dotąd posesji spotkałam na samym początku wyprawy w drodze na Łąkę Północną.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) -  roślina pnąca z rodziny konopiowatych.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)


Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)  -  nadziemna część obumiera na zimę. Pędy są długie i szorstkie, liście pojedyncze lub dłoniastozłożone
-----------------------


Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – gatunek byliny z rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Występował w stanie dzikim prawdopodobnie w południowej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Jednak uprawiany przez człowieka skolonizował (jako zdziczała roślina uprawna) strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.

Łodyga  -  płożąca się lub pnąca, czterokanciasta, z haczykowato wygiętymi do tyłu włoskami na krawędziach. Zawsze wije się w prawo. Dorastająca w stanie dzikim do 8 m (na plantacjach nawet do 12 m).

Liście   -  naprzeciwległe, długoogonkowe, o 3 do 5 klapach na pędach głównych i bocznych. Tam, gdzie ukazują się kwiaty, liście są dużo mniejsze, najczęściej bezklapowe. Nasada sercowata, brzegi gruboząbkowane. Powierzchnia górna szorstka.

Kwiaty   -  męskie zebrane w szczytowe kwiatostany wyrastające wiechowatymi grupami z kątów liści. Kwiaty męskie z pięciodzielnym okwiatem i pięcioma pręcikami. Kwiaty żeńskie nie posiadają okwiatu, tworzą kotkowate kwiatostany przypominające szyszki roślin iglastych i tak są potocznie nazywane.

Owoc  -  orzeszek.

Kłącze   -  silnie wykształcone, zwane karpą.

Korzenie   -  system korzeniowy jest silnie rozbudowany, sięga bardzo głęboko

Rozwój   -  roślina wieloletnia, dwupienna – na jednej roślinie wyrastają tylko kwiaty żeńskie lub tylko męskie. Co roku z podziemnej karpy wyrastają nowe pędy nadziemne i rozłogi. Roślina, jeśli nie znajdzie podpory, płoży się.

(Wikipedia)


chmiel zwyczajny, szyszka chmielu wygląd, sucha szyszka chmielu zwyczajnego, Humulus lupulus, chmiel zwyczajny zimą, chmiel zwyczajny chwile zachwycone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz