10 stycznia 2013

Krwawnik w zimowym letargu

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.  Nazwy ludowe: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie).
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) zimą wygląda zupełnie inaczej
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)
Krwawnik pospolity - kompozycja naturalna :-)
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) latem całkiem licznie porasta Łąkę Północną
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)


Krwawnik pospolity jakoś nigdy mnie nie zachwycał. Jego białe kwiatki wydawały mi się jakby brudne, mało urodziwe. Poza tym zawsze trudno było go zerwać, więc rzadko gościł w moich bukietach. Jeśli już, zwracałam uwagę na jego pierzaste listki.
Swoistą urodę krwawnika dostrzegłam dopiero ubiegłego lata,  fotografując go z bliska. Nie spodziewałam się takiego bogactwa formy w tych niepozornych kwiatkach! Wtedy też zrozumiałam skąd bierze się ten brudny odcień bieli - maleńkie żółtawe kwiatki są wypukłe i  załamują światło lub wręcz... robią cień na białych płatkach.
Teraz wszystkie krwawniki śpią cierpliwie czekając na nadejście wiosny. Na tle śniegu suche łodygi i kwiatostany prezentują się całkiem interesująco.


--------------------


Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Nazwy ludowe: tysiąclist (podlaskie), złocień krwawnik (lubelskie), żeniszek krwawnik (świętokrzyskie). Pospolity w Eurazji (na wschód sięga po Mongolię i północno-zachodnie Indie) oraz w Ameryce Północnej (na południu po Gwatemalę). W Polsce pospolity na całym obszarze

Bylina lub krzewinka, hemikryptofit. Występuje na pastwiskach, łąkach i nieużytkach od niżu po tereny górskie. Na polach uprawnych obecny jako chwast. Rośnie przeważnie na obszarach o klimacie suboceanicznym i umiarkowanie kontynentalnym. Łatwo dostosowuje się do różnych warunków, ale preferuje gleby średnio próchniczne. Umiarkowanie światłolubny. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Arrhenatheretalia. Kwitnie od lipca do października (czasem, gdy utrzymują się temperatury dodatnie – także dłużej). Kwiaty przedprątne, zapylane przez muchówki.

Pokrój krwawnika pospolitego     Osiąga wysokość 50–80 cm. Czasem tworzy niewielkie kępy. Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona.
Łodyga  - prosta, słabo rozgałęziona, o silnym zapachu.
Liście  - ciemnozielone, w zarysie wąskolancetowate, podwójnie lub potrójnie pierzaste, wiosną przy ziemi tworzą gęste rozetki, na łodygach rozmieszczone są rzadko. Liście odziomkowe są ogonkowe i szerokie na 2–4 cm, liście łodygowe są siedzące i o połowę węższe.
Kwiaty - płaskie kwiatostany, utworzone z koszyczków zebranych w baldachogrono, o 5 żeńskich kwiatach brzeżnych nibyjęzyczkowych i środkowych rurkowych, obupłciowych. Pojedyncze koszyczki o średnicy ok. 5 mm. Kolor naturalny kwiatów to biały lub różowy z żółtawym środkiem.
Owoc - spłaszczona niełupka, srebrzystoszara, wąsko oskrzydlona.
Kłącze - pełzające o żółtawym kolorze, podziemne białe, zaróżowione przy węzłach. Wydaje liczne, przyziemne rozety liści, z których wyrastają łodygi kwiatostanowe.

Zastosowanie krwawnika pospolitego:

Roślina lecznicza
  •     Historia: O leczniczym działaniu krwawnika pomocnego w leczeniu hemoroidów wspominał już Hipokrates, Dioskurydes natomiast zalecał go w walce z chorobą wrzodową. Na pierwsze wzmianki drukowane na temat krwawnika natknięto się w dziele z 1554 r., którego autorem był flamandzki botanik Carolus Clusius (Jules Charles de l'Écluse)[5]
  •     Surowiec zielarski: kwiaty (Millefolii Flos), ziele (Millefolii herba). Ziele ma przyjemny, aromatyczny zapach i gorzki smak. Olejek eteryczny (Millefolii oleum) zawiera związki azulenowe, ponadto roślina zawiera cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu).
  •     Zbiór i suszenie: ziele zbiera się z roślin dziko rosnących. Ścina się je w okresie kwitnienia, na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Do suszenia rozkłada się pojedynczą warstwą na płachtach lub wiąże w cienkie pęczki i zawiesza w cienistym i przewiewnym miejscu. Suszyć w piekarniku w temperaturze do 35 °C.
  •     Działanie lecznicze: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.



Roślina ozdobna - ogrodnicy wyhodowali wiele kultywarów bardziej ozdobnych od typowej formy. Są uprawiane na rabatach kwiatowych.

Przyprawa - przyprawą są młode liście o gorzkawosłonym, korzennym smaku. Można stosować jako dodatek do sosów i zup.

Roślina kosmetyczna - wyciąg z krwawnika dodawany jest do łagodzących i regenerujących maseczek, kremów i płynów do twarzy. Bywa także składnikiem szamponów i past do zębów, a także jako jeden z wielu składników do służy przygotowania kąpieli relaksacyjnych.



krwawnik pospolity, krwawnik pospolity chwile zachwycone, tysiąclist roślina zdjęcia informacje, złocień krwawnik zdjęcia, żeniszek roślina wygląd, suchy krwawnik pospolity zdjęcia, krwawnik na śniegu zdjęcia, krwawnik w styczniu zdjęcia, wygląd krwawnika zdjęcia, krwawnik właściwości lecznicze, 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz