2 stycznia 2013

Łopian, ostrożeń i kawka

Łopian większy - nawet zimą budzi respekt. Inne (ludowe) nazwy: łopuch, głowacz, kostropień, topień, dziady. Wyrasta nawet do 2 m, ale ten okaz ma "dopiero" ok. 1,6 m.  Jak kwitł latem można zobaczyć tutaj

Ostrożeń lancetowaty - wygląd w pod koniec grudnia


Podczas moich pierwszych poszukiwań jakichś obiektów do sfotografowania (wypatrywałam raczej roślin) nagle przyfrunęła do mnie kawka. Wylądowała w odległości 1-1,5 m, sprawiając wrażenie bardzo zaciekawionej. Nie byłam przygotowana na taką okazję, ale spróbowałam zrobić jej zdjęcie. W pośpiechu nie było mowy o kadrowaniu i wybieraniu lepszego ujęcia. Na szczęście aparat nie robi żadnego hałasu, więc udało mi się zrobić dwa, trzy kadry. Kawka wkrótce odleciała, spłoszona odgłosem nadjeżdżającego samochodu.

Kawka zwyczajna, kawka (Coloeus monedula)
A to ciekawe! W stadach kawek panuje ścisła hierarchia. Dotyczy ona również łączenia się tych ptaków w pary. Samiec mający np. numer 10 w hierarchii stada kojarzy się z partnerką również zajmującą miejsce dziesiąte. W przypadku zmiany kolejności hierarchicznej kawek w strukturze stada zmianie ulegają również związki kawek. Np. jeżeli jeden z partnerów awansuje w stadzie, zawiera nowy związek z kawką, która poprzednio w strukturze stada znajdowała się od niego o jedną pozycję wyżej. 
Kawka zwyczajna, kawka (Coloeus monedula) – jeżeli jeden z partnerów awansuje w stadzie, zawiera nowy związek z kawką, która poprzednio w strukturze stada znajdowała się od niego o jedną pozycję wyżej. 
Kawka zwyczajna, kawka (Coloeus monedula) – średni ptak synantropijny (czyli taki, który przystosował się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka) z rodziny krukowatych, w Polsce objęty ścisłą ochroną.

łopian zimą jak wygląda, łopian większy zimą wygląd, ostrożeń wygląd zimą, suchy ostrożeń polny, ostrożeń polny, kawka ptak, kawka zwyczajna, kawka zwyczajna zdjęcia, kawka zwyczajna chwile zachwycone, kawka ptak chwile zachwycone,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz