16 stycznia 2013

Kielichy lepnicy białej

Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje na terenie Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Wprowadzony i zadomowiony w Ameryce Północnej. W Polsce pospolity na całym obszarze.
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) –  wygląd torebki w styczniu
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) – owocem jest torebka o wyprostowanych ząbkach. Nasiona są zebrane w jajowatej torebce okrytej trwałym, brązowym kielichem.
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) jest rośliną jednoroczną, sporadycznie dwuletnią
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke)jest uważana za chwast.
Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album) z rodziny goździkowatych - wygląd rośliny w styczniu (tu wysokość  ok. 70 cm)


Lepnica (bniec) to drugi z moich ulubionych chwastów. Już wiosną zachwycił mnie swoimi kwiatami i chętnie je fotografowałam. Ten suchy okaz znalazłam na Łące Wschodniej, gdy zmarznięta po dwugodzinnym spacerze z aparatem fotograficznym wracałam do domu. Kiedy lepnica kwitnie, robi to pięknie, ale i teraz jej kielichy przykuły moją uwagę. 
Lepnica biała często rośnie na trawnikach, niestety, krótko można cieszyć się jej widokiem.
Proszę, nie koście trawników tak często!


----------------------------------------


Bniec biały, lepnica biała (Melandrium album (Mill.) Garcke) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych (metod klasyfikowania) gatunek ten włączony został do rodzaju Silene (lepnica) jako Silene latifolia.
Lepnica biała łatwo krzyżuje się z lepnicą dwupienną, tworząc krzyżówkę Silene x dubia o różowych kwiatach.

Występuje na terenie Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Wprowadzony i zadomowiony w Ameryce Północnej.
W Polsce pospolity na całym obszarze. Uważany za chwast.

Łodyga - prosto wzniesiona, rozgałęziona, dorasta do 1 m wysokości. Miękko owłosiona, w wyższych partiach gruczołowato owłosiona. Wysokość 30-80 cm.

Liście - dolne jajowate, zwężone ku nasadzie, długości 4-10 cm, zebrane w przyziemną rozetę. Górne liście lancetowate, siedzące, naprzeciwległe. Liście są całobrzegie i miękko owłosione.

Kwiaty - duże o średnicy 2-3 cm, o białej koronie i głęboko wciętych płatkach, przeważnie jednopłciowe, osadzone na szeroko rozgałęzionych szypułkach. Szypułki różnej długości, wyrastają z kątów liści lub na szczytach pędów.
    Kwiaty żeńskie mają większe kielichy, są rozdęte i beczułkowate, słupek z 5 znamionami, kielichy mają 20 brązowych prążków.
    Kwiaty męskie o smuklejszych, walcowatych lub butelkowatych kielichach, które mają 10 brązowych prążków. 
Kielichy przeważnie bladozielone, czasem białawe, o ciemnozielonych lub czerwonawych nerwach, gruczołowato owłosione.
Kwitnie od czerwca do września, kwiaty zapylane są przez ćmy. Otwierają się dopiero wieczorem, wydzielając silny zapach.

Owoc - torebka o wyprostowanych ząbkach. Szare nasiona, silnie brodawkowate, zebrane w jajowatej torebce okrytej trwałym, brązowym kielichem.

Korzeń - palowy, przeważnie gruby, rozgałęziony, rośnie na głębokość ponad 1 m. Zawiera węglowodany i saponiny, spożyty w większych ilościach jest trujący.

Roślina jednoroczna, sporadycznie dwuletnia.

Siedlisko - przydroża, pola, siedliska ruderalne. Występuje od niżu po położenia górskie.
Rośnie w ciepłych miejscach na dość suchych glebach.bniec biały, lepnica biała, Melandrium album, torebka nasienna lepnicy, lepnica biała wygląd zimą, Melandrium album opis gatunku, bniec biały chwile zachwycone, lepnica biała wygląd informacje,

1 komentarz:

 1. Witam,
  Nie znam się na roślinach ale wydaje mi się, że właśnie tę(?) lepnicę znalazłam. To znaczy już "tylko" "makówki" z nasionkami.
  1 - jak je wysiać aby mieć swoje? Znalazłam je w Beskidzie a mieszkam na Ursynowie
  2 - czy kwiaty mają zapach? A jeśli tak, to jaki? Brzydki (myślę o ludzkim nosie, nie ćmach :-)) czy ładny?
  3 - znalazłam też inną roślinę, która jest zdecydowanie krewniaczką mydlnicy i firletki. Była w stadium kwitnienia. Bardzo brzydko pachnie. Kwiaty białe, ale płatki stykają się ze sobą, są szersze od tych jakie widzę na fotografiach firletek i mydlnic.
  1/2/3 - no to co ja w końcu znalazłam? Chciałabym mieć mydlnicę i robić sobie z niej zdrowe mydło :-).

  Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź
  Ania

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...