28 października 2013

Dziurawiec zwyczajny - jak budził się i zasypiał


Jak kwitnie dziurawiec pokazałam już ponad dwa miesiące temu. Dziś przedstawiam fotograficzną opowieść o tym jak dziurawiec zwyczajny wypuszczał pierwsze wiosenne liście, jak wzrastał, a później wydał owoce i szykował się do zimowego snu.
Najczęściej to kwiaty są ozdobą rośliny, ale żeby je kiedyś zobaczyć, warto wiedzieć jak wygląda ona w czasie gdy jeszcze lub już nie kwitnie, zapamiętać miejsce i wrócić tam w odpowiednim czasie. Gdy wiosną fotografowałam młode łodyżki i zielone liście, przyznaję, nie wiedziałam, nie kojarzyłam, że to właśnie dziurawiec. Teraz koło się zamknęło - wiem jak ta roślina wygląda o każdej porze roku (fotografowałam ją także zimą, ale może podaruję sobie prezentację tych zdjęć. W końcu nic straconego - nadchodzącej zimy znów będę miała okazję to powtórzyć. Spodziewam się, że zdjęcia wypadną lepiej). Tymczasem zapraszam do przyjrzenia się dziurawcowi u progu i pod koniec okresu wegetacyjnego.
 
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - na młodych liściach już widoczne są prześwitujące kropeczki - zbiorniki olejku eterycznego (fot. 11 kwietnia).
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - fot. 30 kwietnia. Łodygi są czerwonawo nabiegłe
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - fot. 30 kwietnia. Pośród zdrewniałych zeszłorocznych łodyg wyrastają młode pędy. Na jednych rozwiną się kwiaty, inne pozostaną płonne.

A pod koniec lata...


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - cztery miesiące później dziurawiec powoli kończy kwitnienie i wytwarza owoce (fot. 30 sierpnia)
Owocem dziurawca zwyczajnego jest wielonasienna torebka pokryta gruczołkami. Wewnątrz torebki dojrzewają nasiona. Będą czarne, drobno kropkowane.
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - pozostałości kwiatów  (fot. 25 września)
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - mniej więcej tak będzie wyglądał zimą, tyle, że całkowicie zbrązowieje, a torebki nasienne otworzą się i opróżnią  (fot. 25 września)
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) - pozostałość po zeszłorocznym dziurawcu zwyczajnym (fot. 16 kwietnia)Botaniczny opis dziurawca zwyczajnego oraz jego wygląd latem przedstawiłam tutaj.10 460


dziurawiec zwyczajny, Hypericum perforatum, żółte kwiaty, żółty kwiat 5 płatków, żółte kwiaty na łące, owoc dziurawca, liście dziurawca, dziurawiec zdjęcia, dziurawiec zwyczajny chwile zachwycone, kwiaty łąkowe żółteBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...