13 października 2013

Śniedek baldaszkowaty - książę chwastów

Wkraczając na Łąkę Niespodzianek pod koniec maja, akurat spojrzałam w lewo od ścieżki i oniemiałam. Oto pośród trawy zobaczyłam całkiem duże (ok. 2,5 cm), śnieżnobiałe kwiaty o wyostrzonych płatkach, z koroną pręcików wokół żółtego środka - takich nigdy jeszcze nie widziałam. Pomyślałam wtedy, dostrzegając w nich jakąś szlachetność, że są to nieco egzotyczne rośliny. I miałam rację - należą do rodziny hiacyntowatych (tak jak i maleńka cebulica), choć pierwsza informacja, do której dotarłam była taka, że śniedek baldaszkowaty to... chwast.
Jak więc nie podziwiać chwastów - pięknych, dzikich, rosnących "na przekór" roślin? Śniedek baldaszkowaty może i jest chwastem, ale za to w Polsce został objęty ścisłą ochroną!
Zdjęcia śniedka nie bardzo mi się udały - nie potrafiłam wówczas poradzić sobie z kontrastem lśniącej bieli płatków i ciemnozielonej trawy w tle i to wczesnym popołudniem bardzo słonecznego dnia. Na początku czerwca odwiedzałam śniedka jeszcze dwukrotnie (i nadal kwitł!), ale niewiele więcej wskórałam. Zatem zdjęcia, choć oddają urodę śniedka zaledwie w połowie, niech przynajmniej pozwolą rozpoznać go, gdy znów pięknie zakwitnie następnej wiosny.
A kto może, niech sadzi śniedka - nadaje się on na skalniaki oraz do tworzenia obwódek na rabatach.

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych. Inne nazwy: śniadek, śpioszek
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych - pręcik i słupki
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – bylina z rodziny szparagowatych


-------------------------


Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – gatunek bylin należący do rodziny szparagowatych (należy do niego ok. 100-150 gatunków roślin). Silnie rozrasta się tworząc kobierzec białych kwiatów w kształcie gwiazdek.
Występuje dziko na terenie Europy (z wyjątkiem jej części północnej), w północno-zachodniej Afryce, w Turcji i na Cyprze. Jako roślina introdukowana i zdziczała spotykany jest w Ameryce Północnej i w Australii.
W Polsce częsty na południu i zachodzie kraju, nie występuje w części północno-wschodniej.
Gatunek objęty jest na terenie Polski ochroną ścisłą.
Roślina w pełni zimotrwała.

Pokrój - osiąga do 30 cm wysokości, wyrasta z drobnej cebuli okrytej tuniką.

Liście - długie i wąskie, o szerokości do 5 mm. Gdy pojawiają się kwiaty, długie odziomkowe liście zaczynają więdnąć i zamierać.

Kwiaty - pojedyncze kwiaty osadzone na długich, poziomych szypułkach, zebrane (po 6–20 na szypułkach dł. 20–30 cm) w kwiatostan, na szczycie baldachogroniasty. Kwiaty śnieżnobiałe średnicy ok. 2 cm, delikatne, zebrane w wiechy, kształtem przypominają małe gwiazdki. Kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni ok. godziny 10-11, a zamykają między 15.00 a 16.00.  Z zewnątrz kwiaty są zielono paskowane. 
Kwitnie - najczęściej od połowy kwietnia do końca maja.     Moje śniedki kwitły jeszcze 7 czerwca!

Stanowisko - słoneczne lub częściowo ocienione. Rośnie na suchych murawach, polach i przydrożach.
Gleba piaszczysto-gliniasta, lekka, próchniczna i mocno przepuszczalna.
Odczyn gleby -  lekko kwaśny lub obojętny.
9 510

Śniedek baldaszkowaty, Ornithogalum umbellatum, bylina z rodziny szparagowatych, śniadek, śpioszek roślina, zegar kwiatowy, chwile zachwycone, zdjęcia śniedka, śniedek zdjęcia, szparagowate, hiacyntowate, chwast pod ochroną, białe kwiaty liliowate

5 komentarzy:

 1. Ha, ten ostatni fajnie wyszedł, ale i studium pręcika jest ciekawe. Widzę, że próbujesz pójść w stronę łączenia kilku zdjęć w jednym obrazie - chyba rzeczywiście na Twoim blogu to się sprawdza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, łączenie kilku (fragmentów) zdjęć to dla mnie świetna opcja, by pokazać jakiś szczegół rośliny lub etapy rozwoju. Jeśli się udało, to znaczy, że nawet z kiepskiego zdjęcia da się wyciąć jakiś wartościowy skrawek :-). Dziękuję za odwiedziny i ocenę zdjęć (Twoje wskazówki i uwagi są dla mnie bardzo istotne). Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. A to ciekawe, bo rozplenił mi się w ogródku i nie mam pojęcia skąd się tam wziął, myślałam, że to jakiś hodowlany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym go wzięła za roślinę ozdobną.
   ... wypleniłaś go?!
   Witam i pozdrawiam :-)

   Usuń