12 października 2013

Różowy bodziszek pirenejski


Z Łąki Wschodniej zwykle wracam ścieżką biegnącą na jej skraju licząc na to, że znajdę coś ciekawego - do ostatniej chwili. Tym razem wracałam jednak zwyczajnie - asfaltowym chodnikiem, bo przypomniałam sobie o rzadko koszonym trawniku, którego nie widziałam od dawna. Zrobiłam kilka zdjęć i już zamierzałam wrócić do domu, gdy zawędrowałam w zarośnięte miejsce, do którego nigdy jeszcze nie zajrzałam. Najpierw zauważyłam liście, charakterystyczne dla bodziszków. Pomyślałam, że i tutaj znajdę bodziszka łąkowego o niebieskich kwiatach. Zdziwiło mnie, że wcale go nie było (czyżby przekwitł?), ale oto zobaczyłam kilka, potem coraz więcej różowo-wrzosowych ślicznych kwiatków, znacznie mniejszych niż kwiaty bodziszka łąkowego. Płatki o dość intensywnym, nieco mieniącym się kolorze z głębokimi wycięciami, no i te bodziszkowate słupki i pręciki!
Oczywiście, wpadłam w szał fotografowania, ciekawa jaki gatunek bodziszka znalazłam. Dziś przedstawiam kilka zdjęć, może innym razem, gdy nadejdzie smutna jesień albo zima, pokażę kolejne zdjęcia, by przypomnieć sobie, że wiosna i lato kiedyś nadejdą i nacieszyć się ich urodą.
Szukając nazwy już, już skłaniałam się ku bodziszkowi porozcinanemu, ale coś mi nie pasowało, głównie kolor kwiatów. Poszukiwałam więc dalej i wreszcie znalazłam - to nieco egzotyczny, choć już nie tak bardzo bodziszek pirenejski, którego sfotografowałam w drugiej połowie września. Podobno nie powinien już kwitnąć od miesiąca, ale... jak widać czekał na mnie :-)


Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) z r. bodziszkowatych jest epekofitem, czyli gatunkiem roślin obcego pochodzenia, który przybył z innych rejonów geograficznych w ostatnich czasach i występuje zwykle w siedliskach ruderalnych i segetalnych.
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) rośnie na przydrożach, murawach, brzegach lasów, nieużytkach, w parkach.
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) z r. bodziszkowatych - rośnie w skupiskach na świeżych, bogatych w składniki odżywcze glebach humusowych, zwykle lekko gliniastych.
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) w Polsce po raz pierwszy odkryto go w Sudetach na początku XIX w. Ma status kenofita i jest już dość pospolity w naszym kraju.
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) z r. bodziszkowatych kwitnie od czerwca do sierpnia (teoretycznie, bo zdjęcia zrobiłam pod koniec września!)
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) 
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) z r. bodziszkowatych osiąga wysokość do 70 cm. Kwiaty skupione w parach, działki kielicha zakończone czubkiem, płatki na szczycie głęboko wycięte. Kwiaty 5-krotne, jasnoróżowe lub różowofioletowe z ciemniejszymi żyłkami.
Dojrzewające owoce (rozłupki) bodziszka pirenejskiego (Geranium pyrenaicum Burm.).
Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) - pręciki i słupki kwiatów z bliska


--------------------------Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum Burm.) – gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest większa część Europy, Zachodnia Azja i Kaukaz oraz Afryka Północna (Algieria, Maroko, Tunezja), ale jako gatunek zawleczony występuje też w Ameryce Północnej i na innych obszarach Europy.
W Polsce po raz pierwszy odkryto go w Sudetach na początku XIX w. Dość szybko się u nas rozprzestrzenia. Pojawia się już w Karpatach, zwłaszcza na pogórzach. Rośnie na przydrożach, murawach, brzegach lasów, nieużytkach, w parkach.
W Polsce ma status kenofita i jest już dość pospolity.

Łodyga - cienka, gałęzista, miękko owłosiona, wzniesiona. podnosząca  lub pokładająca się, ogruczolona górą. Wysokość do 70 cm.

Liście - liście łodygowe okrągławe lub okrągławonerkowate, dłoniasto podzielone na 5-7 klap, o klapach nieregularnie 3-łatkowych, wcięte do połowy promienia blaszki. Liście odziomkowe w rozetce; łodygowe naprzeciwległe, zmniejszające się ku górze.

Kwiaty - skupione w parach, działki kielicha zakończone czubkiem, płatki na szczycie głęboko wycięte. Kwiaty 5-krotne, jasnoróżowe lub różowofioletowe, z ciemniejszymi żyłkami.   Średnicę kwiatów oceniam na ok. 2-2,5 cm.
Kwitnie  od czerwca do sierpnia.     Moje kwitły jeszcze pod koniec września!

Owoce - Omszone owoce (rozłupka) znajdują się na owłosionych, zgiętych w dół szypułkach.

Korzeń  -  silny z krótkim, pionowym kłączem.

Bylina, rzadziej roślina dwuletnia,  hemikryptofit i epekofit zadomawiający się tylko na siedliskach ruderalnych i segetalnych. Występuje na zboczach, w zaroślach, skrajach lasów, łąkach lub przydrożach. Rośnie w skupiskach na świeżych, bogatych w składniki odżywcze glebach humusowych, zwykle lekko gliniastych.

Wyróżnia się dwa podgatunki: Geranium pyrenaicum subsp. lusitaniucm  oraz Geranium pyrenaicum subsp. pyrenaicum.
9 424


źródło1, źródło 2


bodziszek pirenejski, bodziszek pirenejski zdjęcia opis, Geranium pyrenaicum obrazy opis, bodziszek pirenejski wygląd informacje, Geranium pyrenaicum zdjęcia informacje, różowy bodziszek pirenejski, różowe kwiatki łąkowe, słupki pręciki bodziszka pirenejskiego, owoc bodziszka pirenejskiego, Geranium pyrenaicum owoc kwiaty, bodziszek pirenejski chwile zachwycone, Geranium pyrenaicum chwile zachwycone,

2 komentarze:

 1. Super :) Ja też go dzisiaj znalazłem :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładna roślinka, prawda? Również pozdrawiam :-)

   Usuń