5 października 2013

Krwiściąg lekarski


Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam. Zakładając tego bloga chciałam prezentować zdjęcia roślin, miejsc, owadów itp., które spotkałam, poznałam i zidentyfikowałam. Liczyłam na to, że niemal wszystko, co fotografuję będę mogła do woli podglądać jak zmienia się wraz z porami roku i z czasem zrobić lepsze ujęcia. Tak, wiem, daleka droga przede mną, ale przecież stale praktykuję i jakoś tam fotograficznie się rozwijam. Nie przypuszczałam jednak, że zmiany wokół mnie nastąpią tak szybko, drastycznie i nieodwracalnie! Oto 2 i 3 października skoszono i ogołocono kolejną parcelę, która od niepamiętnych czasów nietknięta ludzką stopą zarastała dziką roślinnością. Wykarczowano m.in. bodziszka albinosa, który rósł tylko w tym miejscu, a także krwiściąg lekarski, któremu zdążyłam zrobić raptem kilka zdjęć... Smuci mnie, że następnej wiosny nie będę miała szansy, by przyjrzeć się jak te rośliny rozpoczynają nowe życie. Zatem, z kronikarskiego (jakie to przygnębiające!) obowiązku przedstawiam krwiściąg lekarski, który rósł naprzeciw Łąki Północnej (tej, której część ogrodzono wiosną, lecz na szczęście nic więcej się tam nie działo).
Likwidacja stanowiska krwiściągu spowodowała jednocześnie zniszczenie roślin pokarmowych dla trzech gatunków motyli!!

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) z rodziny różowatych (Rosaceae) - kwiatostan (7 sierpnia).  Kwiaty niepozorne, małe, zebrane w prosto wzniesione na długich szypułkach gęste, kuliste główki o długości 1-3 cm.

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) -  tu zapylany przez bzyga (7 sierpnia). Zapylenie przeważnie krzyżowe za pośrednictwem motyli i muchówek, możliwe jest jednak również samozapylenie.
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.)
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)  15 września
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) ma liście ząbkowane o długości do 5 cm  (28 września)
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)   15 września
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) - liście widoczne na zdjęciu należą do innych roślin
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)   stanowisko roślin (15 września)
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)   18 czerwca... następnego roku. Pojedyncze rośliny wyrosły na placu budowy.


Dodane w 2022 r. (zdjęcia z 2019 r.)

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)  17 sierpnia

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)  17 sierpnia
 ---------------------------Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych (Rosaceae).
Występuje w stanie dzikim w prawie całej Europie, z wyjątkiem północy, a także w Azji i Ameryce Północnej. W Ameryce Północnej jest gatunkiem zawleczonym i zadomowionym.
W Polsce średnio pospolity.

Pokrój  -  roślina półrozetkowa, do 1 m wysokości, naga.

Łodyga  - prosta, górą widlasto rozgałęziona i nieco ulistniona. Wewnątrz pusta, bruzdkowana i trochę błyszcząca.

Organy podziemne  -  krótkie kłącze, z którego wyrastają wrzecionowate, dość grube korzenie.

Liście  -  na długich ogonkach, z błoniastymi, częściowo przyrośniętymi przylistkami, z 3–7 parami listków, błyszczące. Na spodniej stronie sinozielone. Listki mają długość do 5 cm, są na ogonkach, jajowate, u nasady sercowate, z każdej strony przynajmniej z 12 ostro spiczastymi ząbkami. Liście łodygowe są mniejsze i mają 3–4 pary listków.

Kwiaty  -  wszystkie kwiaty, w odróżnieniu od krwiściągu mniejszego, są przeważnie obupłciowe. Niepozorne, małe, zebrane w prosto wzniesione na długich szypułkach gęste, kuliste główki o długości 1-3 cm. Cztery działki kielicha są tępe, ciemno brunatnoczerwone. Brak zewnętrznego kieliszka i płatków korony. Cztery pręciki mają czerwone, odstające nitki a pylniki małe i żółte. Słupek niższy od pręcików i ma znamię wielodzielne.
Kwitnie od czerwca do września.

Owoce  -  niełupka otoczona działkami kielicha. Owocem są małe kanciaste orzeszki.
 
Bylina, hemikryptofit.
Rośnie na suchych i wilgotnych łąkach. Najwcześniej zakwitają kwiaty w górze kwiatostanu. Roślina miododajna, nektar wytwarzany jest w pierścieniowatych miodnikach otaczających nasadę słupka. Zapylenie przeważnie krzyżowe za pośrednictwem motyli i muchówek, możliwe jest jednak również samozapylenie.

Krwiściąg lekarski stanowi roślinę pokarmową dla zagrożonego motyla nocnego błyszczki zosimi oraz dwóch gatunków myrmekofilnych motyli dziennych, modraszka telejusa i modraszka nausitousa, których gąsienice początkowo żerują w jego główkach kwiatostanowych, następnie kontynuują rozwój w gniazdach mrówek.

Zastosowanie

 • Roślina lecznicza
  • Surowiec zielarski: suszone kłącze (Radix Sanguisorbae), czasami także ziele (Herba Sanguisorbae). Zawierają garbniki, saponiny, flawonoidy i inne składniki. Stosowana w stanie świeżym lub w postaci proszku ze zmielonych kłączy.
  • Preparaty z krwiściągu wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwkrwotoczne, ściągające i moczopędne. Napary mogą być stosowane w leczeniu czerwonki, biegunki, krwawień wewnętrznych, żylaków i gruźlicy. Zewnętrznie, najskuteczniej działa sok ze świeżego ziela, w leczeniu oparzeń, stłuczeń, ran i wrzodów.
  • Działanie: pod nazwą korzenia pimperneli był dawniej używany do tamowania krwi przy nieżytach układu pokarmowego
 • Roślina jadalna: młode liście i pędy zbierane przed kwitnieniem rośliny nadają się na jarzynę, sałatkę lub zupę ziołową.
 • Krwiściąg należy też do dobrych roślin pastewnych.
 • Bywa uprawiany jako roślina ozdobna.

Uprawa  - 
w Polsce jest całkowicie mrozoodporny. Wymaga stanowisk słonecznych lub pół cienistych, ziemi średnio żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej. Podczas letnich upałów konieczne jest podlewanie. Rozmnaża się z nasion lub przez podział bryły korzeniowej.krwiściąg lekarski, Sanguisorba officinalis, krwiściąg lekarski zdjęcia opis, Sanguisorba officinalis zdjęcia opis, krwiściąg lekarski informacje obrazy, Sanguisorba officinalis obrazy informacje, krwiściąg lekarski własności lecznicze, Sanguisorba officinalis zastosowanie lecznicze, krwiściąg lekarski chwile zachwycone, Sanguisorba officinalis chwile zachwycone,

6 komentarzy:

 1. Posiadam w swoich zasobach podobne zdjęcie. Nie wiedziałam co to jest, teraz wiem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli w czymś pomogłam, to bardzo się cieszę :-) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Gdzie znajdę krwiściąg lekarski???? Bardzo go potrzebuję do badań!!!! Proszę o kontakt na maila alexia0@vp.pl
  Pozdrawiam Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krwiściąg lekarski, który pokazałam na zdjęciach został już, niestety, zniszczony. W miejscu gdzie rósł trwa budowa domu. Załączyłam jeszcze zdjęcie zrobione następnego roku - pojedyncze rośliny wyrosły ze sterty piachu. Poza tym miejscem, jak dotąd, nie spotkałam nigdzie krwiściągu.

   Usuń
 3. Witam.Czy kwiaty wykazują także właściwości lecznicze?

  OdpowiedzUsuń