25 października 2015

Wilczomlecz obrzeżony

wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata)
Kwiaty tego wilczomlecza są drobne, wręcz niepozorne, jednak kontrastowe, biało-zielone przylistki, które je otaczają, świetnie udają płatki okazałych kwiatów. Te oryginalne rośliny zauważyłam na rabacie (niemal ogródku) przy ogrodzeniu pewnej posesji. Było to pod koniec lipca, gdy wilczomlecze kwitły nie zdradzając mi jeszcze swojej tożsamości. Odwiedziłam je miesiąc później, zdążywszy już przetrząsnąć Internet w poszukiwaniu nazwy gatunkowej. Gdy ją poznałam, skwitowałam ten fakt słowami: no, rzeczywiście! Bez trudu rozpoznałam charakterystyczne owocki (nawet na zdjęciach z lipca!), widziałam je przecież u wilczomlecza sosnki.
Oto kolejny gatunek wilczomlecza, z racji ubarwienia swych liści, zwanego obrzeżonym lub białobrzegim. Pochodzi z Ameryki Północnej, a u nas najczęściej uprawiany jest jako roślina ozdobna. Z pewnością dekoracyjności, zwłaszcza na tle innych, kolorowych kwiatów, nie można mu odmówić.

Wilczomlecz obrzeżony, wilczomlecz białobrzegi (Euphorbia marginata) - gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z suchych terenów trawiastych Ameryki Północnej   (27 lipca)
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) -  w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, czasami dziczejąca. Wszystkie części rośliny zawierają mleczny sok (trujący, silnie drażniący!).
Wilczomlecz obrzeżony, wilczomlecz białobrzegi (Euphorbia marginata) - kwiaty drobne, zebrane w żółtozielony kwiatostan o średnicy do 5 cm. Kwiaty są bardzo zredukowane, składają się tylko z jednego słupka i pręcika. Posiadają białe smugi i plamki.
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) - ulistnienie skrętoległe lub naprzeciwległe, liście jasnozielone, lancetowate, ostro zakończone, gładkie.
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) - liście mają bardzo szerokie białe obrzeżenia i szerokie, podobne do płatków przylistki, które otaczają kwiaty.
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) - kwiaty najczęściej bez okwiatu, pojedyncze, zebrane w kwiatostany, otoczone wspólną okrywą kubkowatego kształtu, pełniącą rolę pojedynczego kwiatu.
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) jest uprawiany głównie ze względu na swoje ozdobne liście. Nadaje się na rabaty i trawniki, najlepiej prezentuje się uprawiany w pojedynczych egzemplarzach pomiędzy innymi roślinami    (27 lipca)


Pod koniec sierpnia wilczomlecz obrzeżony nadal wyglądał efektownie. Teraz każdy, kto widział owoce wilczomlecza (np. sosnki) przyzna, że i ta roślina musi należeć do tego rodzaju. 

Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) - krzaczasta roślina zielna lub krzewinka o wysokości do 60 cm. Pędy kilkukrotnie rozgałęzione (28 sierpnia)
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) - owocem jest trzykomorowa torebka z pojedynczymi nasionami w każdej komorze. Nasiona z osnówką.
Wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata) - kwitnie od czerwca do lipca, ale jak widać, nawet dłużej, przy jednoczesnym wytwarzaniu owoców (28 sierpnia)




---------------------------------





Wilczomlecz obrzeżony, wilczomlecz białobrzegi (Euphorbia marginata) - gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z suchych terenów trawiastych Ameryki Północnej. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej części Ameryki Północnej (stany: Illinois, Iowa, Minnesota, Colorado, Montana, Nowy Meksyk, Teksas, Arizona).
W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, czasami dziczejąca.
Wszystkie części rośliny zawierają mleczny sok (trujący, silnie drażniący!).

Pokrój - krzaczasta roślina zielna lub krzewinka o wysokości do 60 cm i szerokości ok. 30 cm. Pędy kilkukrotnie rozgałęzione. Posiada kłącze i korzenie przybyszowe.

Liście - ulistnienie skrętoległe lub naprzeciwległe, liście jasnozielone, lancetowate, ostro zakończone, gładkie. Mają bardzo szerokie białe obrzeżenia i szerokie, podobne do płatków przylistki, które otaczają kwiaty.

Kwiaty - drobne, zebrane w żółtozielony kwiatostan zwany cyjatium o średnicy do 5 cm. Kwiaty są bardzo zredukowane, składają się tylko z jednego słupka i pręcika. Również posiadają białe smugi i plamki. Kwiaty najczęściej bez okwiatu, pojedyncze, zebrane w kwiatostany, otoczone wspólną okrywą kubkowatego kształtu, pełniącą rolę pojedynczego kwiatu.
Kwitnie od czerwca do lipca.

Owoc - trzykomorowa torebka z pojedynczymi nasionami w każdej komorze. Nasiona z osnówką.

Osnówka, epimacjum, arylus (łac. arillus) – twór obrastający częściowo lub całkowicie nasiona niektórych roślin, ewentualnie wyrostek na nasionach. Ma on różne pochodzenie, zwykle wykształca się z różnych części zalążka np. osłonki (integumentum) lub sznureczka (funiculus).
Osnówki odgrywają istotną rolę przy rozsiewaniu nasion. Mogą być jaskrawego koloru, mięsiste i silnie wykształcone. Dzięki temu wabią ptaki, połykające je wraz z nasionami, które zawarte w twardej łupinie przechodzą przez przewód pokarmowy i są w ten sposób rozsiewane (tak jest np. w przypadku cisa i trzmieliny). Mniejsze twory, bogate w tłuszcze i białka, określane jako elajosomy, rozsiewane są z kolei przez mrówki. Wyrostki takie mogą powstawać tuż przy okienku (mikropyle) i nazywane są wówczas caruncula (ang. caruncle), lub na szwie (ang. straphiole). Wyrostki pierwszego rodzaju są typowe dla roślin np. z rodzin krzyżownicowatych (Polygalaceae) i fiołkowatych (Violaceae), a drugiego rodzaju - dla glistnika (Chelidonium). W przypadku nasion grzybieni (Nymphaea) osnówka jest luźną tkanką z przestworami powietrznymi, umożliwiającą pływanie nasion i tym samym ich rozprzestrzenianie


Wilczomlecz obrzeżony jest uprawiany głównie ze względu na swoje ozdobne liście. Może być uprawiany w strefach klimatycznych 4-10.
Nadaje się na rabaty, najlepiej prezentuje się uprawiany w pojedynczych egzemplarzach pomiędzy innymi roślinami. Pięknie prezentuje się na tle trawnika, oczywiście w licznej grupie.
Nadaje się też na kwiat cięty, ale przy takim przeznaczeniu, należy pamiętać, że roślinę wyrywamy z korzeniami, następnie odcinamy korzenie, czekamy, aż wycieknie sok z rośliny, a następnie wstawiamy do wazonu z wodą.

Sok mleczny jest silnie drażniący dla skóry - może wywołać długo gojące się rany, a kontakt z oczami może prowadzić do poważnego uszkodzenia rogówki. Wszelkie prace pielęgnacyjne należy więc wykonywać się w rękawiczkach.

Wymagania - gleba sucha lub naturalnie wilgotna, stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. Gleba nie może być zbyt żyzna, gdyż wówczas liście rośliny tracą białe obrzeżenia, a więc swoje zalety dekoracyjne.

Zazwyczaj rozmnaża się ją przez nasiona, które wysiewa się wczesną wiosną do rozsadnika lub bezpośrednio do gruntu na stałe miejsce. Po wzejściu i rozrośnięciu się przerywa się je.



źródło 1, źródło 2, źródło 3,
 


.81.13.

wilczomlecz obrzeżony chwile zachwycone, liście z białymi brzegami, biało zielone liście roślina, rośliny ogrodowe biało zielone, biało zielona dziwna roślina, wilczomlecz gatunki zdjęcia, wilczomlecz obrzeżony zdjęcia opis, wilczomlecz białobrzegi opis zdjęcia, Euphorbia marginata zdjęcia informacje, wilczomlecz obrzeżony jak wygląda, wilczomlecz obrzeżony wygląd zdjęcia, osnówka co to jest,

5 komentarzy:

 1. Jestem miłośnikiem wilczomleczy - za mało się o tych ciekawych roślinach u nas publikuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam, jeśli trochę poszperasz w internecie, z pewnością znajdziesz mnóstwo informacji, niemal na każdy temat. Kiedy brakuje mi opisów roślin czy owadów w języku polskim, wówczas wrzucam nazwę łacińską do wyszukiwarki i znajduję co nieco :-)

   Usuń
  2. W necie "idzie" znaleźć wszystko, nie z informacjami problem. Miałem na myśli np brak publikacji w pismach przyrodniczych itp.

   Usuń
 2. Wilczomlecz obrzeżony, kolejna do zapamiętania oryginalna nazwa ładnej rośliny. Te obrzeżenia faktycznie są bardzo dekoracyjne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałem na działkach że niektórzy sadzą wilczomlecze obrzeżone między warzywami nie wiem dlaczego możliwe że odstrasza jakieś owady.

  OdpowiedzUsuń