11 października 2015

Werbena patagońska, witułka wysoka


Czasem żałuję, że nie mam własnego ogrodu, choć nie mam go z wyboru. Z pewnością rosłaby w nim werbena patagońska. Nie tylko ze względu na swój oryginalny wygląd i urodę, ale przede wszystkim z powodu motyli, które bezustannie wabi swoim nektarem. Spodziewam się, że ma on właściwości odurzające, gdyż łakome motyle przeczesują kwiatek za kwiatkiem, nie wykazując najmniejszych oznak płochliwości.
Piękna werbena rośnie w ogrodzie botanicznym na rabatach wokół niewielkich sadzawek z fontannami, pośród wielu innych kolorowych kwiatów. Nigdzie indziej nie znalazłam jej stanowiska, a więc i tabliczki z nazwą gatunkową(!). Jeśli Internet byłby kamieniem, to chyba zrobiłam w nim dziurkę, a przynajmniej wyżłobienie - tak się naszukałam. Ale nic to, w końcu się udało :-).
Z dość skromnych informacji pozyskanych ze źródeł wynika, że werbena patagońska gości w Polsce dopiero od kilkunastu lat. Nic dziwnego zatem, że nie jest zbyt znana, ani opisana.   

Werbena patagońska (Verbena bonariensis,, syn. Verbena patagonica) jest byliną należącą do rodziny werbenowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Kolumbia, Brazylia, Argentyna i Chile). Do Europy została sprowadzona w 1832 roku.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) - fioletowe kwiaty zebrane w zwarte wierzchotki na szczytach słabo rozgałęzionych łodyg.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) pięknie komponuje się z innymi roślinami (tu z dzielżanem ogrodowym). Ażurowy pokrój rośliny nie zakłóca harmonii kompozycji. Mimo, że jest wysoka, dobrze wygląda zarówno wewnątrz, jak i na brzegu rabaty.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) jest wysoką rośliną (nawet 120 cm) o cienkich, sztywnych i pustych wewnątrz łodygach. Liście lancetowate, ząbkowane, dość rzadko rozmieszczone.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) - w naszych warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną. Dzięki   rozsiewaniu nasion utrzymuje swoje stanowisko przez wiele lat. W niektórych krajach jest uważana za roślinę ekspansywną.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, lekko wilgotnych, o odczynie obojętnym lub alkalicznym.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis)  to wysoka, efektowna roślina jednoroczna lub bylina o drobnych, fioletowych kwiatach zebranych wierzchotki.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) jest jedną z najdłużej kwitnących roślin. Wcześnie wysiewana kwitnie nawet od czerwca aż do jesiennych przymrozków.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) - jej miododajne kwiaty wabią pszczoły i trzmiele, zwłaszcza motyle (tu: rusałka osetnik)

Opis widocznego na zdjęciach motyla podałam we wpisie pt. Rusałka osetnik - tajemniczy wędrowiec.


------------------------------------Werbena patagońska (Verbena bonariensis, syn. Verbena patagonica) - gatunek rośliny należący do rodziny werbenowatych (Verbenaceae).
Pochodzi z ciepłych regionów Ameryki Południowej (Kolumbia, Brazylia, Argentyna i Chile). Sprowadzona do europejskich ogrodów w 1832 roku.
W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Dzięki łatwemu rozsiewaniu nasion potrafi przez wiele lat utrzymywać zajęte stanowisko, a także tworzyć wielkie skupiska. Jest rośliną dość ekspansywną, w niektórych krajach uważana jest za inwazyjną.

Egzotyczna, okazała roślina jednoroczna lub bylina o kwiatach zebranych w baldachowate kwiatostany. Tworzy gęste, wielołodygowe kępy.

Łodyga - cienka, wzniesiona, sztywna i wytrzymała, słabo rozgałęziona, z długimi międzywęźlami. W przekroju kwadratowa, wewnątrz pusta. Wysokość do 120 cm.

Liście -  jajowate do jajowato-lancetowatych, wycinane (ząbkowane) na brzegach, o długości do 10 cm, dość rzadko rozmieszczone.

Kwiaty - drobne, pięciopłatkowe, w kolorze fioletowo-różowym, liczne, zebrane w zwarte wierzchotki na szczycie łodygi. Zapach kwiatów przypomina lawendę. Kwiaty miododajne wabią nektarem liczne owady, zwłaszcza motyle i pszczoły.
Kwitnie - od (czerwca) lipca aż do jesiennych przymrozków. Jest jedną z najdłużej kwitnących roślin.

Owoc - rozłupka

Wymagania - werbena patagońska dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, preferuje gleby żyzne, lekkie, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, o odczynie obojętnym lub alkalicznym, o umiarkowanej wilgotności.
Nadaje się do zestawień z trawami, jeżówkami, rudbekiami i innymi bylinami kwitnącymi późnym latem.
Strefa mrozoodporności od 7 do 11.

Istnieją dwa podgatunki werbeny patagońskiej:
 • Verbena bonariensis subsp. Bonariensis L.
 • Verbena bonariensis subsp. Conglomerata Briq.


************

Werbenowate (Verbenaceae) - rodzina roślin należąca do rzędu jasnotowców (Lamiales). Należy do niej ok. 1200 gatunków zebranych w 34 rodzaje. Występują głównie w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej, rzadko tylko w umiarkowanej. Są to drzewa, krzewy i rośliny zielne. W stanie dzikim we florze Polski spotykany jest tylko jeden rodzaj - werbena (Verbena L.).

Werbena, witułka (Verbena L.) - rodzaj roślin zielnych z rodziny werbenowatych. Należące do niego gatunki to rośliny dwuletnie i byliny pochodzące z Europy oraz Ameryki Południowej i Północnej. Gatunkiem typowym jest werbena pospolita (Verbena officinalis L.)

Więcej informacji na temat uprawy werbeny patagońskiej - patrz źródła.

źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4


.75.47.

werbena patagońska, Verbena bonariensis, Verbena patagonica, drobne fioletowe kwiatki zdjęcia, fioletowe kwiatki wysoka łodyga, egzotyczne kwiaty fioletowe zdjęcia, fioletowe kwiaty ogrodowe zdjęcia, werbena patagońska zdjęcia opis, Verbena bonariensis zdjęcia opis, Verbena patagonica zdjęcia opis, werbena patagońska chwile zachwycone, Verbena bonariensis chwile zachwycone, Verbena patagonica chwile zachwycone, fioletowe kwiaty sztywna łodyga, różowo fioletowe kwiaty zdjęcia, 

5 komentarzy:

 1. Fakt, wcześniej nie widziałem.
  ale sam dobrowolnie z ogrodu bym nie zrezygnował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie zrezygnowałam z ogrodu - po prostu nigdy go nie posiadłam :-)

   Usuń
  2. Napisałeś że nie masz go "z wyboru", odebrałem to jako rezygnację.

   Usuń
 2. Motyle świetnie wychodzą na zdjęciach, ale zrobienie dobrego zdjęcia wymaga dużej cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem - cierpliwości, umiejętności i pewnej ręki lub statywu :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...