27 czerwca 2016

Dmuchane strąki, moszenki południowe

Po lewej stronie długiej alejki, którą przemierzałam, rósł szpaler krzewów i małych drzewek. Zrobiłam jeszcze kilka kroków, gdy dotarło do mnie, że jeden z miniętych krzewów miał dziwnie błyszczące i wypukłe liście (albo coś innego). Zawróciłam. To nie liście, ale duże strąki, w dodatku mocno rozdęte, jakby nadmuchane! Jedne bladozielone (to one tak błyszczały), inne czerwonawo-zielone lub czerwonawe. Zauważyłam też liście złożone, charakterystyczne dla bobowatych, dość podobne (choć mniejsze) do robinii akacjowej. Znalazłam też kwiaty, całkiem duże, żółto-pomarańczowe.
Ustalenie nazwy gatunkowej było banalnie proste, za to obróbka zdjęć okazała się mordęgą bez efektu. Dlaczego? Bo w ramach eksperymentów wybrałam tryb kolorów Ia (sRGB), który "zapewnia uzyskanie zdjęć portretowych o miękkich kolorach", a przy tym pozostawiłam obniżony kontrast i nasycenie barw. W rezultacie, na zdjęciach owych barw było za mało, zwłaszcza, gdy robiłam je w cieniu. Chciałam sprawdzić, jak przy takich ustawieniach wypadną czerwone kwiaty. Tymczasem padło na moszenki południowe. Jednak z kwiatami o intensywnych barwach będę jeszcze próbować :-)

Moszenki południowe (Colutea arborescens) – gatunek krzewu z rodziny bobowatych. Rodzimy obszar jego występowania Europa (poza częścią północną) oraz Afryka Północna (Algieria, Maroko). W Polsce występuje tylko jako roślina uprawna.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – krzew nazywany jest też koluteą południową, truszczeliną południową, truszczeliną drzewiastą lub moszeńcem południowym.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – roślina ozdobna, dość często sadzona w parkach i przydomowych ogrodach. Jest stosowana również na cięte żywopłoty.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – obfite kwitnienie zaczyna się w drugiej połowie maja. Po jego zakończeniu, aż do sierpnia, pojawiają się jeszcze niewielkie ilości kwiatów.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – owocem jest silnie pęcherzowato rozdęty strąk o długości 5-8 cm. Pergaminowe, prześwitujące ściany owocni są żółtozielone, częściowo czerwonobrunatno nabiegłe. Strąki nie pękają, lecz rozpadają się na krzewie w ciągu zimy. Nasiona liczne, nerkowate, o długości 3-4 mm.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – strąki nie pękają, lecz rozpadają się na krzewie w ciągu zimy. Nasiona liczne, nerkowate, o długości 3-4 mm.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – liście złożone, długości do 13 cm, o 3-6 parach całobrzegich listków. Poszczególne listki o długości ok. 2,5 cm, płytko wycięte na szczycie, na spodniej stronie przylegająco owłosione.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) - liście tego krzewu są europejską namiastką liści senesu. Mają działanie  działają przeczyszczające. Dawniej były wykorzystywane w medycynie ludowej. Łacińska nazwa apteczna liści moszenek to senna germanica.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – krzew o wysokości do 4-5 m. Nieprzycinany szybko dorasta do 2,5 m, później jego wzrost staje się wolniejszy.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – kwiaty obupłciowe, miododajne, zebrane w grona po 3-8 sztuk. Kwiaty motylkowe, żółte, na żagielku ciemnobrązowa plama.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – cała roślina jest lekko trująca. Spożycie (szczególnie nasion) może powodować biegunkę i wymioty.
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – kwiaty zebrane są po 3-8 w luźne, zwisłe grona o długości 5-10 cm, osadzone w kątach liści. Korona żółta z czerwonym deseniem u nasady żagielka. Kielich dzwonkowaty, wyraźnie dwuwargowy, z tępymi ząbkami, pokryty białymi włoskami. Pręcików 10, słupek 1, z górną zalążnią zrośniętą z 1 owocolistka. 
Moszenki południowe (Colutea arborescens) – najlepiej rośnie na glebach piaszczystych na stanowisku słonecznym. Dobrze znosi silne nawet mrozy. Jest niekłopotliwa w uprawie, odporna na suszę i szkodniki.


-----------------------------------------Moszenki południowe (Colutea arborescens) – gatunek krzewu z rodziny bobowatych. Nazywany jest też koluteą południową, truszczeliną południową, truszczeliną drzewiastą lub moszeńcem południowym. Rodzimy obszar występowania tego krzewu to środkowa, południowa i wschodnia Europa oraz Afryka Północna (Algieria, Maroko). W Polsce występuje tylko jako roślina uprawna.

Pokrój - krzew o wysokości do 4-5 m. Nieprzycinany szybko dorasta do 2,5 m, później jego wzrost staje się wolniejszy.

Liście - złożone, długości do 13 cm, o 3-6 parach całobrzegich listków. Poszczególne listki o długości ok. 2,5 cm, płytko wycięte na szczycie, na spodniej stronie przylegająco owłosione. Przylistki występują tylko u nasady liścia (brak ich przy poszczególnych listkach), są trójkątne, krótkie i szerokie.

Kwiaty - obupłciowe, zebrane w grona po 3-8 sztuk. Kwiaty motylkowe, żółte, na żagielku ciemnobrązowa plama.
Kwitnie od maja do lipca, a nawet do pierwszych przymrozków (pojedyncze kwiaty).

Owoc - duży, błoniasty i rozdęty strąk o długości 6-8 cm. Nasiona liczne, nerkowate, o długości 3-4 mm.


Roślina ozdobna - w Polsce dość często sadzona w parkach i ogródkach przydomowych. Można ją rozmnażać z nasion. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, najlepiej rośnie na glebach piaszczystych. Jako roślina motylkowa nie wymaga również nawożenia nawozami azotowymi. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Dobrze znosi mróz i suszę. Jest niekłopotliwa w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów.

Roślina lecznicza - liście tego krzewu to europejska namiastka liści senesu. Liście moszenek działają przeczyszczająco; są też podobne do liści senesowych. Dawniej były wykorzystywane w medycynie ludowej, obecnie podchodzi się ostrożniej do ich wykorzystywania, gdyż roślina jest trująca. Łacińska nazwa apteczna liści moszenek to senna germanica.

  Gatunek wytrzymały na mrozy. Charakterystyczny dla świetlistych lasów, zarośli. Preferuje suche i ciepłe tereny.
  Roślina jest żywicielem motyla Glaucopsyche iolas.

  Moszenki południowe to roślina lekko trująca i jej spożycie (a szczególnie nasion) może powodować biegunkę i wymioty  źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,


  e01.40. (57)


  moszenki południowe, Colutea arborescens, kolutea południowa, truszczelina południowa, truszczelina drzewiasta, moszeniec południowy, moszenki południowe zdjęcia opis, Colutea arborescens opis zdjęcia, moszenki południowe chwile zachwycone, Colutea arborescens chwile zachwycone, moszenki południowe inne nazwy, moszenki południowe właściwości lecznicze,


  6 komentarzy:

  1. Na moje oko efekt warty piątki z plusem.
   Nieco "wyleciałem z tematyki" sRBG działa przy robieniu RAW'ów czy robiłaś JPG'i ? Po prostu nie mam takich ustawień w moim aparacie, a wcześniej ... też ich nie miałem, bo to chyba nowinka techniczna.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. W życiu nie robiłam w RAWach, a ustawienia zmieniałam w aparacie (mam trzy możliwości - wybrałam tryb kolorów do portretów zamiast "normalnego". Jest jeszcze Adobe RGD). To na pewno nie jest nowinka, bo lustrzanka jest już dość wiekowa.

    Usuń
  2. Kolutea, truszczelina, moszeniec. Wyborne. Słowa do smakowania.
   Aniko, nie wiem, jak wyglądały zdjęcia przed obróbką, ale te opublikowane są ładne. Kształty nie są natarczywie rysowane, kolory stonowane, ale przecież nie wyblakłe. Nierzadko widzę (a bywa, że i sam tak zrobię) zdjęcia tak wyostrzone i przekolorowane, że kojarzą mi się z makijażem… pewnych pań. Twoje są miękkie i delikatne.
   To oczywiście opis laika w fotografowaniu, ale szczery.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dziękuję, ale wierz mi, Krzysztofie, sporo natrudziłam się, by zdjęcia jakoś wyglądały. Kolory były wyblakłe, a przecież i same obiekty nie miały intensywnych barw. Kombinuję jednak nadal z różnymi ustawieniami, nie mam nic do stracenia :-)

    Usuń
  3. W ogrodzie takie moszenki by mi pasowały. Genialne strąki! Pozdrawiam serdecznie! :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Z pewnością podobałyby się Tobie. Pozdrawiam

    Usuń